Доходи та витрати населення до і після кризи — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Доходи та витрати населення до і після кризи

Особисті фінанси
6925
Немає нічого складніше і важче, ніж рахувати доходи і витрати населення. Наша «тіньова економіка» заплутає всіх і вся. Але було б грішно не поговорити про це. І хоч можна аналізувати лише офіційні дані, але і вони цікаві й пізнавальні для розуміння: як, хто і скільки заробляє і “куди ці гроші тільки діваються”.
Як формуються доходи українців
Згідно з офіційними даними Державної служби статистики України, за підсумками першого кварталу 2013 року загальний дохід населення склав 317 млрд. грн, хоча в перерахунку на душу населення це всього близько 7 тис. грн або 847 дол. Сума невелика, але це тільки офіційні доходи, реальні доходи населення не може порахувати навіть податкова, незважаючи на всі її старання. Хоча все пізнається в порівнянні. Тому десять років тому за підсумками першого кварталу 2003 року доходи українців на душу населення становили 1522 грн або 287 дол. Виходить, що за десять років доходи населення в доларовому еквіваленті зросли майже в 3 рази. Але і запити, напевно, зросли вдесятеро. У 2003 році теж скаржилися, що доходи маленькі.
Куди цікавіша структура доходів. Заробітна плата з урахуванням усіх премій і бонусів у структурі доходів населення займає 42,8% і є одним з головних джерел доходу українців. А ось друге місце після заробітної плати займають різні соціальні виплати, які отримують українці за рахунок держбюджету. На їх частку припадає 42,3% всіх доходів населення. Може для багатьох це буде новина, але факт залишається фактом: держбюджет та інші місцеві бюджети України за своєю суттю є соціальними бюджетами, і головні їхні витрати – це саме різні соціальні виплати. Тут і пенсійні виплати і стипендії, і різні соціальні допомоги на період тимчасової непрацездатності, і компенсація вартості послуг ЖКГ і… Дуже багато. За перший квартал 2013 року фізичні особи отримали від держбюджету і ПФ різних соціальних виплат на суму 134,2 млрд. грн. Це дійсно мільярди, а не мільйони.
Що ж це виходить, що сума офіційної заробітної плати фактично еквівалента сумі різних соціальних виплат за рахунок держбюджету? Дійсно, так і виходить. Тому так тяжко зводити доходи і витрати по держбюджету. Виплати великі і не платити не можна.
А як же зарубіжні країни? Дивлячись які. У Росії чи Білорусі структура доходів населення фактично дуже схожа з українською структурою. А от у Німеччині і США дещо інша модель. Там близько 30% у структурі доходів населення займають доходи від інвестицій (маються на увазі і банківські депозити, і дивіденди по акціях), і ще близько 15-20% складають доходи від нерухомого майна. В Україні ситуація далека від США. Частка доходів фізичних осіб за рахунок інвестицій складає всього 10% і то це можна вважати великим успіхом. Бо основне джерело доходів від інвестицій в Україну – це насамперед відсотки за депозитами. А в США велику частку доходів від інвестицій забезпечують доходи від цінних паперів. У нас коштовні папери доходів населення не балують. Складно українцям за рахунок цінних паперів отримати солідний прибуток. Можна швидше отримати збитки. Тому поки вся надія на депозити. Але ставки за депозитами не ростуть, а знижуються, і тому хочеться більше доходів, але отримуємо скільки можемо.
Щодо частки доходу, яку отримують українці від здачі в оренду нерухомості, то згідно з офіційними даними ця частка в структурі доходів становить 4,9%. Але це багато в чому приблизна цифра. Дуже складно об’єктивно оцінити, скільки отримують українці доходу від здачі в оренду нерухомості. Не люблять українці про це говорити, а тим більше платити податки з цього доходу.
Витрати українців
Згідно з офіційними даними близько 85,6% всіх витрат українців – це витрати на купівлю товарів і оплату послуг. Якщо перерахувати на одного жителя, то за підсумками першого квартал 2013 року виходить близько 5900 грн або 725 дол в еквіваленті. Десять років тому ці показники були 1380 грн або 260 дол. При цьому варто сказати, що у 2003 році частка витрат на купівлю товарів і послуг у витратах населення була 90,6%. Ситуація змінилася. І змінилася багато в чому за рахунок зростання накопичень населення, насамперед розміщення грошей населення на банківські депозити. Якщо в 2003 році частка приросту фінансових інвестицій становила 2% у структурі витрат населення, то в першому кварталі 2013 року цей показник вже 7,4%. Виходить, що населення за минулі десять років, незважаючи на кризу і різні політичні катаклізми, все ж більше стало відкладати грошей на чорний день. Бо доходи дозволяють окремим особам накопичувати і накопичувати.
У витрати фізичних осіб ще включають і утримані податки з доходів фізосіб. На даний момент українці віддають державі у вигляді різних податків і зборів близько 7,8% своїх витрат, а десять років тому цей показник був 8,8%. Можна сказати, що зменшилася податкове навантаження, але це не так: сума податків в абсолютних цифрах навіть зросла. Інша справа, що й доходи зросли за минулі десять років.
Що стосується інших країн і частки податків у структурі витрат фізосіб, то це дуже залежить від моделі оподаткування країни. У США частка податкових виплат у структурі видатків фізосіб досягає майже 30%, але це пов’язано з тим, що частина податкового навантаження бізнесу перемикається на фізосіб. Аналогічна модель у Швеції та Норвегії, там ще більше частка податкових платежів у структурі витрат. А ось у Гонконгу навпаки: частка податкових платежів у витратах населення не вище 4%. Наша модель розподілу податків між бізнесом і фізособами близька до моделі, прийнятої в Росії та інших країнах СНД.
Початок року – не найактивніший період зростання доходів. Як правило, і доходи, і витрати фізосіб найбільше ростуть в кінці року. А ось влітку ростуть більше витрати, так як бажання витратити гроші все більше і більше. Головне, щоб це бажання можна було реалізувати за рахунок раніше накопичених доходів.
Олександр Охріменко, к.е.н.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас