«Безмитних» машин вистачить ще на три місяці — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

«Безмитних» машин вистачить ще на три місяці

Особисті фінанси
2174
Європейський Союз на черговому засіданні комітету СОТ розгляне питання про запровадження захисних заходів щодо українського експорту. У відповідь українські чиновники на чолі з Прем’єр-міністром Миколою Азаровим заявили, що через деякий час можуть взагалі скасувати спецмита на ввезення автомобілів.
Як відомо, з 13 квітня в Україні на три роки було запроваджено спеціальні мита на імпорт легкових автомобілів: 6,46% від вартості для машин з робочим об’ємом циліндрів двигуна 1—1,5 літра і 12,95% — для машин з об’ємом двигуна 1,5—2,2 літра.
Це вже викликало протидію з боку інших країн. Туреччина пообіцяла запровадити 23-відсоткове мито на українські волоські горіхи, щоб отримати більше 6 млн доларів, які вона втратить через загороджувальні заходи України.
А ось Росія збирається викликати Україну до суду СНД — мовляв, українські заходи застосовуються із серйозним порушенням правил СОТ і угоди про зону вільної торгівлі в СНД. Як повідомив міністр з торгівлі Євразійської економічної комісії Андрій Слєпнєв, комісія ЄЕК з торгівлі вже обговорювала це питання, і «очевидно, буде ініційовано процес юридичного розв’язання цієї суперечки».
Обурення цих країн цілком зрозуміле: до України поставляються, наприклад, зібрані в Туреччині окремі моделі Renault, Honda, з Росії сюди поставляються вироблені на її території моделі Volkswagen та Hyundai тощо.
Заради справедливості слід зауважити, що до тієї ж Росії міжнародне співтовариство має претензії щодо утилізаційного збору, який було запроваджено у вересні 2012 року. А в Туреччині протекціонізм відносно власного автопрому застосовувався в тих або інших видах до кінця 80-х. Там імпорт готових машин був навіть взагалі заборонений, а комплектуючі обкладалися високим митом. Крім того, екс-глава General Motors Europe Нік Райлі висловив думку, що Туреччина найменше постраждала від запровадження Україною ввізних мит на легкові автомобілі. «Одна з головних проблем Туреччини — це падіння авторинку ЄС, і це дуже сильно впливає на автовиробництво Туреччини, тож вони намагаються знайти якесь виправдання собі», — вважає він.
Інші країни, так чи інакше, зараз також вживають протекційних заходів для захисту своїх автовиробників. Скажімо, незважаючи на угоду про вільну торгівлю, південнокорейські парламентарії запропонували законопроект зі зниження корпоративних податкових відрахувань на автомобілі дорожче $44 тис, які купували компанії. У цю категорію в основному потрапляють моделі німецьких, японських і американських виробників. Як відзначає агентство Reuters, більше половини машин, що імпортуються до країни, коштують більше запропонованого депутатами рівня, і не менше 40% імпорту ввозиться для корпоративного використання.
Водночас, якщо вірити твердженням Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів, окрім загрози можливих санкцій, Україна ризикує недоотримати значні кошти до бюджету — з кожного авто держава отримує близько 5 тис. доларів. У асоціації запевняють, що з моменту запровадження спецмит багато імпортерів припинили ввезення до країни нових машин. Мовляв, митниця не зможе виконати план відрахувань до бюджету, як це вже було кілька років тому — 2009 року після нульових відрахувань від імпорту автомобілів Кабмін не продовжив дію 13-відсоткової надбавки.
Щоправда, не факт, що ситуація буде така сама — покупець знайдеться і на товар, який подорожчав (десь на 8—15%), а значить імпортерам вигідніше все-таки продовжувати завозити авто. І схоже, що вони так і роблять: в автосалонах вже є прайси як на машини, завезені до 14 квітня, так і на авто, завезені після цієї дати.
Компанії переорієнтовують свої замовлення на модифікації, на які, виходячи з об’єму двигуна, мито не поширюється. Вони передивляються модельний ряд і виключають певні позиції. Скажімо, «Тойота-Україна» хоче відмовитися від ввезення до України Toyota Avensis, яку мита роблять дорожчою за Toyota Camry. Для утримання цін одні імпортери також передивляються комплектації, зменшуючи кількість опцій. Інші вирішили продавати переважно моделі, які спецмитом не обкладаються. Як повідомив офіційний імпортер марки Ford в Україні Winner Imports Ukraine, «при таких змінах до законодавства зросте попит на моделі Ford, обладнані двигуном EcoBoost об’ємом 1,0 літра». У багатьох моделей також є дизельні версії. У Renault, наприклад, це Fluence, Megane та ін. А в компанії «Порше Україна», яка продає в Україні Volkswagen та Audi, підкреслюють, що ці марки відомі у світі саме завдяки своїм дизельним двигунам.
Важче в цій ситуації ВАЗам, в яких дизельних версій немає. Як повідомляє інформаційно-консалтингова група AUTO-Consulting, річні плани продажів АТ «УКРАВТОВАЗ» було переглянуто у бік зменшення. У продуктовій лінійці ВАЗа на разі є в наявності лише бензинові мотори об’ємом 1,6 л і вище. Тому зараз ведуться переговори щодо повернення у виробничу програму двигуна об’ємом 1,4 л спеціально для українського ринку.
Поки ж на складах автодилерів ще є певний запас автомобілів, які було завезено до запровадження мит, — незважаючи на бум продажів, який спостерігався у квітні: тоді українці придбали майже 26 тис. автомобілів, що на 35% більше досить успішних показників березня. Ймовірно, велика частина тих, хто планував придбати авто і міг собі це дозволити, поквапився зробити це до запровадження спецмит. А ті, хто необхідні кошти ще не встиг зібрати, вимушені будуть орієнтуватися вже на нові ціни.
На думку учасників ринку, машин за старим митом вистачить ще місяця на три, і залишки зі складів розберуть вже восени — коли закінчиться сезон відпусток. Темпи розпродажів по кожній конкретній марці будуть, звичайно, відрізнятися, і багато моделей за старими цінами (Renault Logan, Volkswagen Polo тощо) вже розібрали, інші (Hyundai Elantra, Honda Civic тощо) стали дефіцитом. Але точно розрахувати остаточні терміни для ринку в цілому ніхто не може — врешті-решт, надії на велику активність покупців і розпродаж запасів ще до початку літа виправдалися не у всіх. Гендиректор «АВТ Баварія» (BMW, MINI, ALPINA, Rolls-Royce) Олександр Тимофєєв ще у травні відзначив, що компанія завезла зайву кількість автомобілів, поставивши у складні умови кредитні лінії — у преміум-сегменті обсяг продажів збільшився не набагато.
Андрій Муравський
За матеріалами:
День
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас