Деофшоризацію винна в зниженні інвестицій — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Деофшоризацію винна в зниженні інвестицій

Світ
1126
2013 виявився проривним у справі боротьби з офшорами. Але, як стверджують деякі експерти, в Росії це загрожує зниженням інвестицій, значна частка яких надходить через офшорні юрисдикції.
На початку поточного року Великобританія підписала угоди про обмін інформацією з популярними офшорними юрисдикціями, включаючи Кайманові, Бермудські і Британські Віргінські острови. У квітні Франція, Німеччина, Італія, Іспанія, Великобританія, а також США умовилися про взаємодію в рамках FATCA (відповідно з даним актом з 2014 р. американська податкова служба буде переслідувати ухилення від податків в інших юрисдикціях). Подальший розвиток ця тема отримала і на саміті G8 в Північній Ірландії, учасники якого зобов’язалися сприяти підвищенню податкової прозорості в світі і розробити національні плани по боротьбі з офшорами. Президент РФ Володимир Путін також заявив, що Росія має намір розробити такий план і в цьому зв’язку готова надавати необхідну інформацію закордонним податковим службам на основі взаємності.
Затіяний антіофшорний похід, вважають деякі експерти, для Росії може відгукнутися скороченням інвестицій через офшорні юрисдикції, таких як Нідерланди, Люксембург та Кіпр, що традиційно займають верхні рядки в рейтингу іноземних інвесторів в РФ. Як розповів голова ради директорів аудиторсько-консалтингової групи “Градієнт Альфа” і “Градієнт Альфа Інвестментс Груп” Павло Гагарін, всього в 2012 р. до Росії з-за кордону надійшло трохи більше $ 155 млрд інвестицій (12% з них – прямі іноземні інвестиції). На офшорні юрисдикції (включаючи як “класичні” офшори, типу Кайманових островів і Кіпру, так і країни з м’яким податковим режимом, типу Нідерландів та Ірландії) припало 39% від цих $ 155 млрд, тобто $ 60,4 млрд. Останні події на Кіпрі, у поєднанні з дедалі більшим процесом деофшоризації, здатні призвести до того, що інвестиції з офшорних юрисдикції до Росії скоротяться за підсумками 2013 р. на 25-30% до $ 45-50 млрд, порахував Гагарін.
Зрозуміло, зазначив він, на приплив інвестицій в Росію впливає не тільки деофшоризація. Оптимізм інвесторів також знижується через нестабільність у Європі, побоювання з приводу зростання цін на нафту і скорочення трудових ресурсів, що насувається у Росії, а також загальне погіршення інформаційного фону навколо неї (Росії – ред.), обумовленого в тому числі прийняттям “акта Магнітського” і відповідними діями російської сторони. У результаті загальний обсяг інвестицій (як прямих, так і портфельних, як з офшорів, так і з розвинутих країн) у поточному році скоротиться на 10-15% і складе порядку $ 130 млрд. А наступного року він збережеться на рівні 2013 р., спрогнозував голова ради директорів АКГ “Градієнт Альфа”.
Однак чи насправді давно назріла блага боротьба з офшорами для країни загрожує новою напастю у вигляді зниження іноземних інвестицій?
Як повідомила виконавчий директор ГК “Нексиа Пачолі” Ольга Горячева, боротьба з офшорами, актуальна не тільки для Росії, але і для всього світового співтовариства, дійсно, впливає на обсяги інвестицій. Але так як в цілому світові інвестиції сьогодні переживають не найкращі часи, однозначно відповісти на питання, якою мірою на скороченні інвестиційних потоків позначається антиофшорна кампанія, а в якій, наприклад, боргова криза в Європі, дуже складно. Зрозуміло, в Росії необхідно розбиратися з походженням і кваліфікацією інвестицій, майже половина яких припадає на Кіпр і Британські Віргінські острови. Також слід проаналізувати, яка їх частка у структурі капітальних вкладень і який реальний вплив вони роблять на економіку країни, уточнила Горячева.
За її визначенням, для нарощування якісних інвестицій у країні необхідно поліпшити інвестиційний клімат. З цією метою експерти неодноразово пропонували рекомендації щодо активізації боротьби з корупцією та адміністративними бар’єрами, а також розвитку фондового ринку і т. п., нагадала виконавчий директор ГК “Нексиа Пачолі”.
“Необхідно підвищити привабливість російської юрисдикції для зберігання і вкладення капіталів за допомогою вдосконалення російського законодавства (в тому числі в частині законів про холдинги і трасти), зниження податкового тиску на бізнес і підвищення його довіри до судової системи”, – додав Гагарін. Тоді як “каральними” заходами, вважає він, домогтися ефекту не вийде. І, судячи з усього, подібні методи зараз не розглядаються всерйоз російською владою.
Тим часом, однією з головних причин сьогоднішнього уповільнення економічного зростання (у січні-травні він склав 1,8% при 1% – у травні) називають саме зниження обсягів інвестицій. За даними Росстату, в травні, після двомісячного зниження, капітальні інвестиції зросли на 0,4% в річному вираженні. І на ті ж 0,4% зменшилися за підсумками перших п’яти місяців цього року. У квітні МЕР знизило прогноз по зростанню інвестицій в 2013 р. до 4,6% (з 7,2%), проти торішніх 6,7%.
У даному випадку, упевнений головний економіст АФК “Система” Євген Надоршин, інвестування через офшори представляється лише одним з можливих механізмів. Ключова ж проблема полягає у втраті привабливості російської економіки, в яку не готові інвестувати навіть резиденти – через офшорні юрисдикції. Росія сьогодні програє загострену у світі боротьбу за капітал на тлі країн-конкурентів, робляться активні зусилля для залучення інвесторів. Наслідком такого стану справ може стати подальше гальмування зростання російської економіки при сумарному показнику в 1,8% в поточному році і зниження на 0,5% в наступному, попереджає Надоршин. За його словами, в подібних обставинах не можна погодитися з МВФ, що виступає проти нарощування держінвестицій в Росії.
“Одна справа, якщо підтвердиться прогноз МВФ з 2,5% зростання в цьому році і 3,25% в 2014 р. І зовсім інша, якщо справедливою ​​виявиться моя оцінка. У цих умовах не витрачати – для Росії недозволена розкіш. Очевидно, що для відновлення економічного зростання доведеться активніше задіювати держінвестиції”, – пояснив аналітик.
При цьому, зазначив він, чиновникам слід більш чітко прораховувати ККД інвестпроектів, утримуючись від вкладення грошей, наприклад, в масштабні спортивні об’єкти, які потім виявляться нікому не потрібними. “Також важливо передбачити різні варіанти реалізації проектів (у тому числі у формі державно-приватного партнерства) і нові сфери докладання зусиль, таких як перспективні наукові розробки, в які поки не готовий вкладатися бізнес”, – задав новий поворот у дискусії головний економіст АФК “Система”.
Втім, інші його колеги вважають, що найближчим часом чекати відчутних зрушень у боротьбі з офшорними потоками в Росії навряд чи варто. Інвестиції, раніше приходили з Кіпру, тепер стануть надходити з Нідерландів або Люксембургу, або ж будуть направлятися безпосередньо, не виключив головний економіст ФК “Уралсиб” Олексій Дев’ятов. При нинішньому не надто хорошому стані світової економіки, зауважив він, підприємцям простіше порізати інвестиції, оскільки заощадити на скороченні зарплат або зниженні витрат виробництва складніше. Правда, у другому півріччі на тлі пожвавлення економічного зростання інвестиції в Росії виростуть на 5-6% до 2-3% в цілому по року. У 2014 р. вони збільшаться на 4% і на 5,5% – в 2015 р. Тоді як економіка зросте з 2,1% цього року до 3,3% у 2015 р. Тобто рецесії не буде, запевнив Дев’ятов.
Наталія Приходко
За матеріалами:
Вєсті Економіка
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас