В українців, які купують товари в інтернет-магазинах, буде більше прав — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В українців, які купують товари в інтернет-магазинах, буде більше прав

Особисті фінанси
2155
Тепер у людей, що купують товари в інтернеті, буде більше прав: вони зможуть повертати речі з дефектами і, у разі необхідності, судитися з інтернет-магазинами. Зараз в Україні немає закону, який регулював би інтернет-торгівлю: продавець не несе відповідальність перед покупцем.
Днями дев’ять нардепів (шість ударівці, два регіонали і «батьківщінець») подали законопроект «Про електронну комерцію». Як роз’яснила нам один з авторів, Оксана Продан (УДАР), розвиток інтернет-торгівлі стримує той факт, що не можна оскаржити інтернет-угоду в суді. Наприклад, постачальник взяв передоплату електронними грошима, а товар не поставив. Або рядова людина купила щось в інтернет-магазині, але виявилося, що річ з дефектом, а продавець відмовляється її забрати і повернути гроші, хоча, за законом «Про захист прав споживачів», він зобов’язаний це зробити протягом 14 днів з моменту покупки. А купивши товар в маловідомому інтернет-магазині, ви можете отримати чек, в якому не вказано реквізити (адреса, ім’я та інше) магазину. У суді такий чек не приймуть, а значить – і повернути гроші ви не зможете. Нерідко трапляється, що пред’явити чек нікому, так як фірма зникла. Коли закон приймуть, продавців зобов’яжуть укладати договори з покупцем на яких будуть вказані всі реквізити фірми, а також прописані права покупця. Договір буде завірений електронним підписом (це може бути навіть одноразовий, у вигляді буквено-цифрового коду, друк, переданий по імейл або СМС). З цим вже можна буде йти до суду. На думку президента Асоціації учасників електронного бізнесу України Юрія Чайки, це допоможе розвинути інтернет-торгівлю, оскільки знизяться ризики для покупців. Адже в 2012 році хоча б одну покупку в інтернеті здійснили 14% українців, або 2 млн осіб. Нардеп-регіонал Михайло Чечетов вважає, що це «закон на виріст». «Прийняти його можна і треба, але в найближчі рік-два реально працювати він навряд чи буде, адже інтернет-торгівля у нас поки не розвинена», – сказав нам Чечетов.
Гроші – тільки віртуальні
Чайка впевнений, що закон зробить віртуальну торгівлю прозорою і безпечною і кардинально змінить ситуацію на ринку. Інтернет-покупки будемо робити, як за кордоном, – за передоплатою електронними грошима, а не готівкою після доставки. «У Європі покупка не вважається оформленою, поки на рахунок продавця не вступить електронний платіж. Якщо покупцеві товар не сподобається, він його повертає, а йому відразу ж перераховують його гроші», – розповів нам Чайка. За його прогнозами, продажі в Україні зростуть на порядок, а значить, підвищаться надходження до бюджету у вигляді податків. З тим, що закон необхідний, згоден і президент Украналітцентру Олекандр Охріменко. Але, за його словами, закон буде працювати на бюджет, тільки якщо розрахуватися за товари з інтернет-магазинів можна буде тільки через офіційні платіжні системи (НСМЕП, Visa), інтернет-банкінг: «Якщо торгівля віртуальна, значить і гроші повинні бути такими ж , адже відхід у тінь відбувається саме на етапі отримання готівки».
Олександр Панченко
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас