Європейські нафтотрейдери підтвердили маніпуляції з цінами на нафту — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Європейські нафтотрейдери підтвердили маніпуляції з цінами на нафту

Кримінал
439
Нафтотрейдери не приховують спроб маніпуляції еталонними цінами на енергоносії, які встановлює незалежне інформаційне агентство Platts, але при цьому стверджують, що в цій практиці немає нічого незаконного через відсутність змови між компаніями, надання недостовірної інформації про ціни, так само як і будь-яких інших заборонених операцій.
За словами трейдерів, можливості для маніпулювання цінами на спотовому ринку енергоносіїв обумовлені його специфікою. Угоди обговорюються між сторонами, які не зобов’язані розкривати обумовлені ціни кому-небудь. Platts збирає дані про здійснені угоди на добровільній основі, а потім за підсумками операцій публікує еталонні котирування. Як відзначає WSJ, дана практика вельми далека від тієї, яка діє на фондовому ринку або на ринку ф’ючерсів на паливо, де ціна контракту визначається сукупністю відкритих даних з бірж.
Завдяки цьому трейдер, перед яким стоїть завдання придбати 80 тис. тонн мазуту, може заздалегідь продати невеликий обсяг палива з дисконтом до ринку – в $ 3-5 на тонну, і повідомити про проведену операцію Platts, що пізніше може відбитися на еталонних котируваннях і дозволить покупцеві заощадити на угоді понад $ 200 тис. Про це газеті повідомив голова швейцарського Rixo International Халіс Бектас, який, за власними словами, раніше сам здійснював подібні операції, але вже відмовився від цього і з 2012 року не повідомляв про ціни в Platts. Кілька інших нафтотрейдерів на умовах анонімності підтвердили WSJ, що вдавалися до аналогічної практики, вважаючи, що при цьому вони не порушують закон.
У той же час Platts заявляє, що інформагентству невідомо про спроби маніпуляції з цінами, і що його співробітники здатні визначати спотові ціни, які виділяються із загального ринку, і відсіювати їх при установці еталонних котирувань.
“Нам невідомо про будь доказах того, що наші ціни не відображають реальну ситуацію на ринку”, – йдеться в повідомленні Platts.
В даний час Європейська комісія проводить розслідування справи про потенційне маніпулювання цінами на енергоносії та змову компаній енергетичного сектора, розпочате після скандалу навколо маніпулювання процентними ставками міжбанківського ринку LIBOR.
У травні влада провела обшуки в офісах норвезької Statoil, британської BP і британсько-нідерландської Royal Dutch Shell і Platts, збираючи інформацію про маніпулювання цінами на паливо в період з 2002 року.
Platts – незалежне інформаційне агентство США у складі медіахолдингу McGraw-Hill Companies, вже більше ста років є найбільшим і одним з найбільш авторитетних джерел інформації про енергетичну промисловості, послуг в області маркетингу та аналізу ПЕК.
Зокрема, еталонні ціни, що публікуються агентством, використовуються для визначення закупівельних цін нафти для НПЗ, дизельного палива і бензину – для розподільчих компаній. За оцінками французької Total, понад 80% світових угод з енергоносіями в тій чи іншій формі спираються на інформацію Platts, в тому числі для нафти – 95%, для нафтопродуктів – 90%.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас