Російську економіку опускають все нижче — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Російську економіку опускають все нижче

Світ
1034
Міжнародний валютний фонд втретє за цей рік знижує прогноз по зростанню економіки Росії. На цей раз з 3,4% до 2,5% ВВП. Уповільнюють російську економіку зниження інвестицій і скорочення попиту на глобальних ринках. Побоювання російських експертів викликає деофшоризація і концентрація поганих результатів у промисловості, причому в галузях, орієнтованих не тільки на зовнішній, а й на внутрішній попит.
«Економічне зростання в Росії сповільнилося, при цьому інфляція залишається високою. Економічну активність стримують зниження інвестицій і зовнішнього попиту», – заявив глава місії експертів МВФ Антоніо Спілімберго по завершенні роботи в Москві і зустрічі з главами Мінфіну Антоном Сілуановим і ЦБ Сергієм Ігнатьєвим і незалежними експертами.
За оцінкою МВФ, економіка Росії функціонує на рівні свого потенціалу, при цьому показники безробіття досягли історичного мінімуму, а ступінь завантаження потужностей – високого докризового рівня.
Згідно з прогнозом фонду, зростання ВВП в 2013 році складе 2,5% – всього на частку відсотка нижче, ніж прогнозував ще в квітні Мінекономрозвитку. У 2014 році зростання досягне 3,5% (прогноз Мінекономрозвитку – 3,7%).
МВФ тричі за останні півроку переглядає свою оцінку по Росії. У жовтні минулого року фонд прогнозував зростання російської економіки на рівні 3,8%, в січні цього року знизив оцінку до 3,7%, у квітні – до 3,4%.
Модель, що діяла в докризові роки економічного зростання і спиралася на високі ціни на нафту і збільшення завантаження виробничих потужностей, більш не може бути застосована, вважають в МВФ.
При цьому фонд позитивно оцінив зусилля Банку Росії щодо «вдосконалення основ грошово-кредитної політики і рішучість офіційних органів здійснити перехід на повномасштабне таргетування інфляції до кінця 2014 року». «Інфляція споживчих цін незначно знизиться до верхньої межі, встановленої Банком Росії на кінець 2013 року цільового діапазону на рівні 5-6%», – вважає МВФ. Колишній прогноз з інфляції – 6,9%.
Але обговорювані зараз урядом пропозиції про стимулюючі заходи, зокрема, за рахунок збільшення держінвестицій МВФ не надихають. Такі заходи можуть підірвати макроекономічну стабільність «внаслідок швидкого зростання незабезпечених споживчих кредитів», відзначають експерти.
«Слід вітати введення нового бюджетного правила і протистояти будь-яким спробам збільшити державні витрати поза рамками бюджетного правила», – раджу вони.
Велика частина побажань МВФ до російської влади традиційна і повторюється з року в рік. Це диверсифікація економіки, поліпшення ділового клімату за рахунок підвищення ефективності роботи держкомпаній, зміцнення прав власності, спрощення доступу до енергетичній інфраструктурі, підвищення мобільності трудових ресурсів.
Світовий банк знизив прогноз зростання ВВП Росії ще в березні – з 3,6% до 3,3%. Економіка Росії виглядає сильною тільки на перший погляд, говорилося в регіональній доповіді СБ. Економічне зростання в Росії в 2012 році виявився вище, ніж у Бразилії, Південної Кореї і Туреччини – це було немислимо всього лише два роки тому, повідомляли економісти.
Крім того, Росія вийшла на профіцит торгового балансу. Відтік капіталу скоротився, держбюджет був збалансований, що дало можливість уряду почати поповнення суверенних фондів. Безробіття впала до рекордно низького рівня, і заробітна плата неухильно росла. Річна інфляція досягла найнижчого рівня за останні два десятиліття, наголошувалося в доповіді СБ.
Але ціна успіху – високі ціни на нафту. «Якщо ж подивитися уважніше, то економічне зростання в Росії знизилося наполовину за десятиліття, що передувало кризі 2008 року. Промвиробництво скоротилося на початку 2013 року вперше з 2009-го. Інвестиції в основний капітал залишаються залежними від державних коштів, а прямі іноземні інвестиції знижуються», – зазначали експерти СБ.
«Головна причина слабкості або сили російської економіки – ціна на нафту, – згоден Павло Гагарін, голова ради директорів аудиторсько-консалтингової групи «Градієнт Альфа». – А в перспективі ціна на цю сировину буде знижуватися, тому і прогнози йдуть на пониження».
Не менш значимий привід для перегляду прогнозу – набирає обертів деофшоризація російської економіки, що призводить до скорочення інвестицій з-за кордону
«Незабаром практично всі офшори підпишуть конвенцію ОЕСР щодо розкриття інформації про платників податків – Multilateral Convention on Mutual Assistance in Tax Matters. Це покладе край їх головній перевазі – конфіденційності. Росія підписала цю конвенцію», – каже Гагарін, відзначаючи, що в 2012 році з офшорних юрисдикцій в Росію прийшло $ 60,4 млрд інвестицій. Можна очікувати, що приплив з офшорів знизиться як мінімум на чверть.
Прогноз Royal Bank of Scotland по зростанню російської економіки залишається без змін – 2,9% ВВП, повідомила Тетяна Орлова, старший економіст RBS по Росії, СНД і Ізраїлю.
«Хоча публікація даних про падіння промвиробництва в травні показує, що тренд негативний, є ймовірність перегляду прогнозу на пониження», – вважає Орлова, відзначаючи при цьому, що прогнози міжнародних фінансових інститутів часто бувають комплементарними або політично мотивованими.
«Зростання ВВП цього року складе 3%, але ми бачимо явний ризик перегляду цього прогнозу у бік пониження», – повідомив «Газеті.Ru» Кай Штукенброк, старший директор напрямку «Суверенні рейтинги» міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor’s. «Уповільнення економічного зростання обумовлено цілим рядом причин, включаючи зниження рівня споживання, інвестицій і чистого експорту. Причому зниження рівня інвестицій може мати довгострокові наслідки, оскільки саме відсутність інвестицій, як правило, стає джерелом гальмування зростання», – говорить Штукенброк.
Росстат нещодавно підтвердив уповільнення зростання ВВП в I кварталі до 1,6% (з 2,1% в IV кварталі 2012 року) і опублікував попередню розбивку за темпами промвиробництва, нагадала Марія Помельнікова, аналітик «Райффайзенбанку». «Найбільші побоювання викликає концентрація поганих результатів у промисловості, причому в галузях, орієнтованих не тільки на зовнішній, а й на внутрішній попит, а також досить різке уповільнення зростання в секторі будівництва. Це вказує на обмеженість внутрішніх стимулів для зростання, з якими ми пов’язували основну надію на реанімування економіки», – зазначає Помельнікова.
При цьому динаміка споживання поки ще стабільна, але цього може виявитися недостатньо, щоб компенсувати брак інвестицій. «На цьому тлі ми нещодавно знизили прогноз по зростанню ВВП в 2013 році з 3% до 2%», – резюмує Помельнікова.
Для того щоб вийти на траєкторію зростання хоча б у 2,5% за підсумками року, середній зріст у II – IV кварталах повинен складати близько 3%, сумнівається Дмитро Харлампієв, керівник напрямку макроекономіки банку «Петрокоммерц».
«Головний обмежуючий фактор – це гнітюча динаміка інвестицій, а також практично нульове зростання промвиробництва за підсумками перших п’яти місяців. Більше того, поки не можна сказати, що зараз ми бачимо якісь явні передумови для зростання економічної активності в середньостроковому періоді», – каже Харлампіїв.
Радикальне зниження прогнозу МВФ здається не зовсім виправданим, заперечує Ельвіра Курманалієва, начальник відділу аналізу Євразійського банку розвитку. «У поточному році очікується гарний врожай у сільському господарстві. Є ознаки поліпшення в економіці Європи, що також підтримає російську економіку. Думаю, економіка може вийти на тривідсоткове зростання», – говорить Курманалієва. Але за відсутності зовнішніх шоків або помилок в економічній політиці уряду.
Рустем Фаляхов
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас