Союз сірих схем — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Союз сірих схем

Світ
1838
Митний союз знижує торговий оборот. За 4 місяці зовнішня торгівля в рамках Митного союзу знизилася на 1,3%, взаємна – на 10%. Торік було зростання. Причин зниження декілька. Основні – вступ Росії до СОТ і прикриття деяких сірих схем імпорту.
Обсяг зовнішньої торгівлі товарами держав – членів Митного союзу (Росія, Казахстан, Білорусія) за січень – квітень 2013 склав $ 297,1 млрд. Це на 1,3% менше порівняно з аналогічним періодом 2012 року, повідомила в понеділок Євразійська економічна комісія (ЄЕК).
Взаємна торгівля всередині Митного союзу скоротилася за 4 місяці ще значніше – на 10%, до $ 20,4 млрд.
У тому числі між Росією і Білорусією взаємна торгівля зменшилася на 16% і склала майже $ 13 млрд, між Росією і Казахстаном виросла на 2% і склала $ 7 млрд, між Білоруссю і Казахстаном – впала на 12%, до $ 252 млн відповідно.
При цьому експорт у треті країни за січень – квітень склав майже $ 190 млрд, імпорт з третіх країн – $ 107 млрд. Тобто склалося позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами – $ 82,7 млрд. У січні – квітні минулого року його величина становила $ 102 млрд.
Зменшився і вартісний обсяг експорту товарів – на 5,8%, або на $ 11,6 млрд. Імпорт, навпаки, зріс майже на 8%, або на $ 7,7 млрд.
Падіння експорту і зростання імпорту помітні по кожній з країн МС. Наприклад, експорт Росії за вказаний період в треті країни впав на 3,5%, до $ 157,3 млрд, імпорт зріс на 6,3%.
Зниження обсягу взаємної торгівлі обумовлено істотним скороченням поставок нафтопродуктів з Росії в Білорусію, наголошується в матеріалах ЄЕК. Без урахування цього чинника обсяг взаємної торгівлі залишився майже на рівні відповідного періоду минулого року – зростання склало 0,4%.
Митний союз Росії, Білорусії і Казахстану був утворений 1 січня 2010 року. З 1 липня 2010 року економічні відносини між Росією і Казахстаном регулюються єдиним Митним кодексом, з 4 липня до Митного союзу після узгодження декількох винятків із загальних правил підключилася і Білорусія. З 1 січня 2012 року розпочали діяти єдині технічні регламенти, єдині принципи санітарного, ветеринарного та інших видів контролю. В кінці 2011 року був створений наднаціональний орган трьох країн – Євразійська економічна комісія. У 2015 році буде створено єдиний економічний простір.
Торік обсяг зовнішньої торгівлі товарами держав – членів Митного союзу (МС) з третіми країнами склав близько $ 940 млрд. (зростання на 3,2% до 2011 року).
Експорт у треті країни минулого року склав $ 600 млрд, імпорт з третіх країн – $ 339 млрд.
Експерти бачать кілька причин уповільнення взаємного товарообігу країн МС. «У першій половині року країни МС показали не найкращі результати щодо зростання ВВП унаслідок уповільнення світового зростання», – каже Євген Винокуров, директор Центру інтеграційних досліджень Євразійського банку розвитку.
Друга причина – похідна від першої. «Експорт нафти і нафтопродуктів з Росії в Білорусію в січні-квітні минулого року зріс майже в 4 рази, тепер експорт скоротився через уповільнення економічного зростання, що негативно відбилося на всьому товарообороті», – говорить старший аналітик компанії «Альпарі» Дар’я Желаннова.
Третя причина – скорочення сірих схем реалізації нафтопродуктів та інших товарів. «Падіння обсягу взаємної торгівлі між членами Митного союзу на 10% – дуже неприємний сюрприз, і, можливо, він пов’язаний з виявленням і прикриттям сірих схем імпорту неіснуючих товарів між фірмами, зареєстрованими в різних країнах союзу», – каже Тетяна Орлова, старший економіст Royal Bank of Scotland по Росії, СНД і Ізраїлю.
Фіктивні імпортні контракти дозволяють не платити податки і виводити мільярди доларів за кордон, додає Орлова.
Позначився і ціновий фактор. «У січні – травні 2013 року середня ціна бареля нафти марки Urals склала $ 107,24 (на 7% менше, ніж у 2012 році). Зі зниженням цін на вуглеводні прямо пов’язане погіршення торговельного балансу в Росії та Казахстані, а також падіння зовнішньої торгівлі, так як саме від цін на нафту залежить обсяг валютної виручки», – зазначає Винокуров.
Вступ Росії до СОТ також вніс негативний внесок у уповільнення товарообігу, одностайні експерти.
«Росія зараз розвиває експорт нафти до Азії, що при вдалому збігу обставин буде стимулювати зростання товарообігу», – оцінює перспективи Митного союзу головний аналітик ІФК «Солід» Ібрагім Боташев
Але якщо товарообіг всередині МС за вирахуванням сірого імпорту впаде до того ж рівня, що і до створення союзу, то єдиним результатом виявилося стимулювання шахрайських схем для вивезення капіталу та ухилення від податків.
«Митний союз більшою мірою політичне, ніж економічне утворення, так що тут головне – не перемога, не зростання товарообігу, а участь», – резюмує керівник активами фінансової компанії AForex Сергій Ковжаров.
Рустем Фаляхов
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас