Річний темп зростання портфеля кредитів сільськогосподарських компаній склав 3,8% - НАБУ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Річний темп зростання портфеля кредитів сільськогосподарських компаній склав 3,8% - НАБУ

Кредит&Депозит
258
Українські банки зберігають зацікавленість у кредитуванні сільського господарства країни, незважаючи на існуючі ризики. Таку думку висловили експерти Незалежної асоціації банків України.
“Незважаючи на існуючі ризики кредитування сільського господарства, пов’язані з високою чутливістю сільськогосподарської галузі до погодних умов, сезонністю діяльності і необхідністю враховувати специфіку роботи сільгосппідприємств при наданні кредитів, банки зберігають інтерес до обслуговування цієї галузі”, – вважають експерти НАБУ.
Так, на початок травня 2013 р. обсяг кредитного портфеля сільськогосподарських підприємств склав 36,7 млрд грн або 5,9% від загального обсягу портфеля корпоративних кредитів на відповідну дату, що на 1,6% (на 0,6 млрд грн) перевищує показник попереднього місяця.
Зростання портфеля кредитів сільгоспвиробникам відбулося за рахунок кредитування в національній валюті на 2,8%, до 26 млрд грн по незначному – на 1,1% – скороченню заборгованості в іноземній валюті, до 10,7 млрд грн, зазначають в НАБУ.
У цілому, за їхніми оцінками, річний темп зростання портфеля кредитів сільськогосподарських компаній склав 3,8%, а обсяг нових кредитів таким підприємствам за останній рік (травень 2012-квітень 2013) склав 55,4 млрд млн грн, що на 4,1% перевищило аналогічний показник минулого року.
У НАБУ також поінформували, що процентна ставка за кредитами, наданими сільськогосподарським корпораціям, у квітні порівняно з попереднім місяцем знизилася на 1.1 в.п. і склала 14,1% річних.
При цьому зменшення вартості кредитів відбулося як у національній валюті – на 0,9 в.п., до 17,3% річних, так і в іноземній валюті – на 0,5. в.п., до 9,0% річних.
“У тому числі завдяки банківському кредитуванню, сільське господарство продемонструвало зростання обсягу виробництва: індекс обсягу сільськогосподарського виробництва за 4 місяці 2013 склав 105,1% і перевищив значення аналогічного індексу по більшості інших галузей економіки”, – зазначили в асоціації.
За оцінками фахівців НАБУ, якість кредитного портфеля сільськогосподарських підприємств в цілому є задовільною: частка простроченої заборгованості на початок травня 2013 р. становить 9,2%.
Крім того, зазначили в асоціації, підтриманню прийнятної якості обслуговування кредитів певною мірою сприяє наявність державної підтримки сільгоспвиробників.
Так, для сільськогосподарських підприємств існують податкові пільги у вигляді сплати фіксованого сільгоспподатку та пільги по сплаті ПДВ для тваринницьких господарств. Підприємствам частково компенсуються витрати на будівництво ферм, потужностей з виробництва комбікормів і сучасних тепличних комплексів і відшкодовується до 30% витрат на купівлю складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва. Передбачена також підтримка новоствореним фермерським господарствам та дотації компаніям, що займаються виноградарством і садівництвом. На період проведення весняних польових робіт вживаються заходи, спрямовані на забезпечення підприємств паливом і мінеральними добривами за пільговими цінами. Надаються також бюджетні позички під заставу зерна шляхом здійснення державних закупівель.
“Завдяки цьому під час несприятливої цінової ситуації на зерновому ринку сільгосптоваровиробник має можливість отримати необхідні обігові кошти”, – зазначили в НАБУ.
Крім того, нагадали в асоціації, існує фінансова підтримка суб’єктів агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів.
За результатами опитування керівників сільгосппідприємств, який опубліковано на офіційному сайті Державної служби статистики, значна частина респондентів підприємств позитивно оцінює фінансове становище своїх компаній, що дозволяє розраховувати на розширення виробництва та наявність попиту на банківські кредити на тлі підтримки задовільних показників кредитоспроможності.
Так, 72% опитаних підприємств оцінюють власний фінансовий стан як задовільний і ще 19% – як хороший. При цьому 59% керівників підприємств вважають, що в III кварталі фінансовий стан їхніх компаній залишиться стабільним, а близько 30% респондентів очікують його покращення.
За матеріалами:
УНН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас