Що думають українські бізнесмени про свій бізнес — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Що думають українські бізнесмени про свій бізнес

6122
Як кажуть, вустами дитини глаголить істина. А якщо свою думку про бізнес і взагалі про економіку в країні викладають солідні дядьки і тітки, це можна назвати «істина в останній інстанції», або «щоб ти так жив…». Досить цікаво наші бізнесмени висловили думку про стан бізнесу в другому кварталі поточного року, і про свої очікування на третій квартал.
Не буду тягнути інтригу. Більша частина опитаних бізнесменів заявили, що справи йдуть, можливо, і не найкращим чином, але от у третьому кварталі вони сподіваються на істотне поліпшення, і взагалі чекають великих успіхів і плекають надії. Повіримо їм на слово.
Найбільш незадоволені станом справ представники сфери послуг та торгівлі. І представники торгівлі, і сфери послуг на перше місце своїх проблем ставлять небувале зростання конкуренції серед однотипних компаній. За підсумками другого квартал 2013 року більше 36% представників торгівлі заявили, що конкуренція виросла в порівнянні з першим кварталом, а в сфері послуг таких було на 27% більше. Це в умовах, коли фізичний обсяг продажів товарів у торговій мережі знижується, за винятком кондитерських виробів та господарських товарів та товарів побутової хімії. При цьому представники торгівлі вважають, що зростання цін не дозволяє їм компенсувати втрати від зниження обсягів купівлі товарів. Але зате в третьому кварталі 2013 року представники торгівлі чекають і сподіваються на зростання роздрібних цін, і на те, що це має компенсувати їх втрати. У сфері послуг ще гірше йдуть справи. В результаті великої конкуренції знижується кількість замовлень, при цьому ціни на свої послуги бізнесмени не підвищують, і не планують, за їх словами, цього робити в третьому кварталі цього року. Як результат – вони зазнають збитків. А точніше отримають прибуток менше запланованого. Але очікування поліпшення ситуації у третьому кварталі у них теж позитивні і обнадійливі.
Представники сільськогосподарського виробництва та промислових підприємств, на відміну від торгівлі та сфери послуг, виявилися великими оптимістами. Вони теж скаржилися на зростання конкуренції, але вона їм особливо не заважає. Тому представники та с/г, і промислового виробництва відзначали у другому кварталі зростання обсягів виробництва та кількості замовлень у порівнянні з першим кварталом поточного року. І представники с/г бізнесу, і промисловості заявляють про зростання цін на їх продукцію, і вони вважають, що це зростання буде їм допомагати в третьому кварталі. При цьому більш ніж на 17% зросла кількість бізнесменів від с/г виробництва, які заявляють про зростання продуктивності праці в їх сфері. А представники промислового виробництва заявляють, що завантаження потужностей зросла на 2,6 п.п. і тепер становить 68,1% виробничих потужностей. І при цьому поточний стан вони оцінюють як не дуже добрий. Скаржаться на недостатні запаси сировини і матеріалів, недостатній експортний попит, відсутність істотного поліпшення фінансово-економічного стану підприємств як с/г сфери, так і промисловості.
Будівельники серед позитивних рис стану справ помітили уповільнення темпів зниження обсягів будівельних робіт. У цілому будівельники оцінюють, що вони мають стабільні замовлення на три найближчі місяці, що вже можна назвати успіхом. Але при цьому майже 80% опитаних заявили, що ціни на їхні роботи залишаються відносно стабільними і це заважає розвитку їх бізнесу, вони змушені працювати в умовах низької рентабельності.
А тепер пару слів про те, що об’єднує всіх представників бізнесу і про те, що вони найбільше лають. Ясна річ що – податки. Ніхто не любить платити податки і тому завжди вважають, що вони платять більше за інших. Але це вічна тема і вічна дискусія, яка не має рішення. А ось інша проблема, яка об’єднує велику частину бізнесу різних галузей – це відсутність достатньої кількості обігових коштів для розвитку бізнесу. Всі хочуть кредитів, але бажано дешевих і довгострокових. А де їх взяти?
На поточний момент середні ставки за кредитами, які отримують юридичні особи, це 17-20% за наявності застави, а без нормальної застави можуть бути ще дорожче. Бізнес хоче кредити під 10-12%. Але це можна зробити тільки або за рахунок істотного зниження ставок за депозитами для населення, або за рахунок цільової емісії гривні. Інших способів здешевити гроші в банківській сфері і здешевити кредити для бізнесу не знайти. Можна замість грошових кредитів видавати вексельні кредити: в цьому випадку не потрібна буде емісія гривні, і можна було б ставки за депозитами для населення істотно не знижувати, але тоді потрібно законодавчо дозволити фінансові векселі. Так що хоча і вважається, що основа всього бізнесу – виробництво, але без грошей і, причому великих грошей, це виробництво не хоче добре працювати, а тим більше розвиватися. Бізнес бізнесом, а без грошей нічого не виходить.
До слова. На запитання: «Чи планується збільшення кількості прийому на роботу нових співробітників?» Велика частина відповідає: «Не планується, ні в цьому кварталі, ні в майбутньому». При цьому всі посилаються на недостатність оборотних коштів, які стримують їх розвиток. А значить, вони більше орієнтовані забезпечувати собі дохід за рахунок підвищення продуктивності праці зі старими перевіреними кадрами.
Ось такі думки бродять у мудрих головах наших бізнесменів напередодні літніх відпусток та відпочинку на яхтах. Теж справа потрібна: відпочити і вже з новими силами прагнути до нових успіхів.
Александр Охріменко, к.е.н.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас