Криза на благо — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Криза на благо

Світ
882
На минулих вихідних президент Франції Франсуа Олланд заявив – криза в єврозоні закінчилася. З ним не згоден ряд європейських економістів. І українська влада.
Нестриманий оптимізм
Французький президент, перебуваючи в минулі вихідні в Японії з офіційним візитом, на зустрічі з місцевими бізнесменами заявив: Європа вже вийшла з кризи. “Вам необхідно тут, в Японії, розуміти, що криза в Європі завершена”, – зазначив Олланд. “Я вважаю, що криза, яка далека від того, щоб послабити єврозону, зміцнить її. Тепер у нас є всі інструменти, необхідні для підтримки стабільності і солідарності. Управління економікою в єврозоні стало краще, ми створили банківський союз, у нас є правила по бюджетних питаннях, які дозволяють нам поліпшити координацію і зблизити системи банківського регулювання”, – підкреслив французький президент. Такі слова Олланда викликали фурор у міжнародному співтоваристві. Адже його країна зараз відчуває не найлегші часи. Рівень безробіття у Франції зріс до рекордного рівня за минулі 15 років. Більше того, нещодавно Європейська комісія та МВФ закликали Францію провести ряд економічних реформ, в іншому випадку країна ризикує відстати від деяких своїх європейських сусідів. У МВФ і зовсім погіршили прогноз зростання ВВП Франції. Та й самі французькі дослідні центри наголошують – Франція на порозі занепаду. Національний інститут статистики та економічних досліджень (Insee) акурат до річниці президентства Олланда опублікував звіт, згідно з яким Франція за підсумками першого півріччя 2013 вступила в рецесію. У січні-березні цього року економіка країни скоротилася на 0,2% порівняно з четвертим кварталом минулого року. Точно таким же було зниження і в жовтні-грудні 2012 року порівняно з третім кварталом. Як відзначали дослідники, головною бідою французької економіки в першому кварталі були низькі інвестиції. За даними Insee, за перші три місяці цього року вони скоротилися на 0,8%. Приблизно такими ж були скорочення і в двох останніх кварталах 2012 року – 0,9% у третьому кварталі і 0,7% у четвертому. Сам же Олланд, судячи з опитувань громадської думки, є лідером з антипатії серед французьких президентів. За підсумками першого року перебування на президентській посаді, він став “рекордсменом”, володіючи підтримкою 19% французів. Для порівняння: при вступі Олланда на посаду його підтримували 70% співвітчизників. Від того слова Французького президента можна оцінювати з двох позицій: як бажання поліпшити рейтинг (хоча навряд чи французів вдасться “заговорити” розповідями про кінець кризи) і як спробу залучити іноземні інвестиції, через падіння обсягів яких французька економіка і відчуває рецесію.
Такий обман може Олланду дорого коштувати. У японській культурі ставлення до подібних способів ведення бізнесу досить негативне. Та й крім того – японські гроші навряд чи врятують французьку та європейську економіку в цілому. Європейський центральний банк заявляє – економіка єврозони в 2013 році скоротиться на 0,6%, а не на 0,5%, як планувалося раніше. Втім, і в ЄЦБ поки дивляться оптимістично на майбутнє європейської економіки, очікуючи, що екстрені заходи не знадобляться, і, можливо, буде невелике поліпшення. “Зростання експорту повинне виграти від відновлення світового попиту, в той час як внутрішній попит повинен бути підкріплений стимулюючою спрямованістю нашої грошово-кредитної політики і недавнім приростом реальних доходів у результаті зниження цін на нафту і низького рівня інфляції”, – заявив глава банку Маріо Драгі. Однак навіть у ЄЦБ не поспішають із заявами про припинення кризи в єврозоні. Тим більше, що в ЄЦБ все ж критикують країни, так і не змінили трудове законодавство. Це, на думку банкірів, може стати причиною затягування рецесії. Ось чому слова французького президента, сказані ним в Японії, є, щонайменше, проявом нестриманого і, головне, необгрунтованого, оптимізму. На відміну від французів, українське керівництво демонструє песимізм.
Ах і ох
Якщо Франсуа Олланд своїми висловлюваннями нагадує оптиміста Аха з радянського мультфільму, то його український колега скоріше схожий на вічного песиміста Оха. Незважаючи на те, що уряд, з одного боку говорить про свої успіхи в економіці, президент заявляє – у світі криза і в таких умовах українці повинні розуміти вразливість української економіки перед світовими явищами. Україна експортує 9,2% світової пшениці, виробляє чверть соняшникової олії у світі, Держстат обережно говорить про промислове зростання. Зростання цін у промисловості України, що відновилося в березні, в травні прискорилося до 3,1% порівняно з 2,5% у квітні, а в цілому з початку року досяг 6,6%. При цьому в Держстаті кажуть про уповільнення падіння економіки. Валовий внутрішній продукт України в першому кварталі 2013 року знизився на 1,1% порівняно з першим кварталом 2012 року, такі уточнені дані оприлюднила Державна служба статистики. Наприкінці квітня відомство попередньо оцінило падіння ВВП у 1,3%. Держстат нагадує, що в IV кварталі 2012 року спад склав 2,5%, в III кварталі – 1,3%, тоді як у другому і першому кварталах фіксувалося зростання відповідно на 3% і 2,2%.
Всі ці показники свідчать – в Україні не все так вже і погано. Більше того, є позитивна динаміка. Однак українського президента це не сильно радує. “Станом на кінець першого квартал 2013 року загальний обсяг прямих іноземних капіталовкладень в економіку України склав більше 55 мільярдів доларів США і збільшився в річному численні на 10%”, – визнав Янукович у Белграді. Але навіть це його не радує. “Цього мало, але я хотів би сказати, що цього року ці обсяги збільшуються. Росте роздрібна торгівля – майже 13% цього року зростання”, – зазначив український президент. За словами Януковича, згідно з урядовим макроекономічного прогнозу, в цьому році Україна очікує зростання ВВП на рівні 3,4% за оптимістичним і 2,5% за песимістичним сценарієм. “Однак не виключено, що протягом року ці прогнози будуть дещо скориговані у зв’язку з економічними процесами в Європі і в світі, тому що наші економіки вразливі”, – не втомлювався лякати сербів та українців Янукович.
У відношенні економіки український президент досить песимістичний. Він робить вельми райдужні прогнози, але потім же вказує на те, що через світові трендів ці прогнози можуть або не збутися, або збутися, але не в тій мірі, в якій очікували. “Вже в другому півріччі поступово запускаємо по всій країні близько 800 проектів інвестиційних, які фінансуватимуться на рівні 50 мільярдів гривень. Це початок тільки … І якщо вдасться підвищувати економіку, ми ще будемо збільшувати кількість цих інвестпроектів, які підуть на розвиток наших територій “, – заявив президент України на початку червня. Але в тій же промові він знову нагадав – економічна ситуація в країні цього року – не найкраща, як хотілося б. Причому економічні проблеми спостерігаються не тільки в Україні, але і в Європі, а також у всьому світі. Таким чином, президент ніби знімає з себе і своєї команди відповідальність за невдачу благих починань. І в підсумку прогнози бурхливого економічного зростання виявляються досить скромними. “Але потихеньку ми бачимо, що починає рости економіка. У деяких галузях, наприклад, у сільському господарстві, вона росте сьогодні більш швидко і потужно, ніж ми очікували. Ми бачимо, що у сфері послуг сьогодні є зростання. І головне – тримається на дуже низькому рівні інфляція, яка не перевищує 1%. Тому, якщо ми будемо з року в рік піднімати рівень життя людей, це – найголовніше “, – каже Янукович. Тобто президент вельми прозоро натякає – зростання можливе, але потихеньку, з року в рік, а це означає, що не можна “міняти коней на переправі” і усувати від влади ту команду, яка і створила можливості для такого зростання в “бурхливій” Європі та світі кризи. Тобто якщо Олланд перед виборцями виправдовується і навіть намагається заявляти про кінець кризи, то Янукович навпаки використовує європейську криза для того, щоб закликати громадян до підтримки курсу української влади і для того, щоб списати невдачі вітчизняного уряду на світову кон’юнктуру.
Борис Рудь
За матеріалами:
Подробности
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас