ЄЦБ під пресом — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

ЄЦБ під пресом

Казна та Політика
754
Легітимність доктрини, що заспокоїла паніку на ринках, опинилася під питанням
Падіння на світових ринках облігацій в травні також поклало кінець затяжному періоду зростання боргових паперів в країнах південної Європи. Іспанські державні облігації зросли на 30 базисних пунктів за останній місяць. Не виключено, що найгірше ще попереду. Інвестори нервують, побоюючись, що американський центральний банк незабаром почне згортати програму купівлі облігацій. Німеччина підливає масла у вогонь: у конституційному суді країни 11 і 12 червня відбудеться відкрите слухання, присвячене легітимності політики, що реалізовується Європейським центральним банком (ЄЦБ), зокрема, ініціативи, яка допомогла охолодити загострення пристрастей в розпал боргової кризи Єврозони минулого літа
Ця політика отримала назву «прямі грошові операції» (ОМТ) – це справа, що послідувала за словами Центробанку, який пообіцяв в липні 2012 року «зробити все, що буде потрібно для порятунку євро». ОМТ виявилася потужним інструментом саме завдяки тому, що ЄЦБ вперше зобов’язався купувати облігації в необмежених кількостях (на вторинному ринку). Перед тим облігації купувалися Центробанком періодично і безсистемно, починаючи з 2010 року, коли вибухнула єврокриза. Перспектива необмежених покупок пом’якшила спекулянтів, які робили ставку на розвал валютного союзу. Фактично, ідея ОМТ виявилася настільки успішною, що її досі так і не довелося застосувати на практиці. Однак тепер у деталі цієї доктрини будуть вникати не інвестори, а судді. Німецький суд розглядатиме політику ЄЦБ, включаючи ОМТ, разом з питанням про участь Німеччини в фонді допомоги Єврозони (яке було санкціоноване попередніми рішенням у вересні). Судді будуть гранично обережні: швидше за все, ОМТ переживе цю подію. Однак сам факт слухань оголить глибокий розкол у самому серці ЄЦБ.
ЄЦБ під пресом
Цей розкол внесли два німці в керуючій раді ЄЦБ: Йорг Асмуссен, член керуючої ради Банку, що підтримує політику, і Йенс Уідман, голова Бундесбанку, який виступає проти неї. Асмуссен стверджує, що ЄЦБ діє строго в рамках свого мандата. Однак в центрі уваги буде саме Уідман, і не тільки тому що він очолює найбільший з сімнадцяти національних Центробанків, які виконують рішення ЄЦБ, але також і тому, що Бундесбанк користується любов’ю і повагою німців. Його точка зору отримає широкий резонанс напередодні федеральних виборів, які відбудуться 22 вересня.
Документ, що просочився в пресу, ясно дає зрозуміти, наскільки глибока ненависть Бундесбанку до ОМТ. У пояснювальній записці, представленій суду, оскаржується сама суть політики, її розумне зерно. Драгі стверджував, що це необхідно для усунення «ризику оборотності», який привів до зростання прибутковості за облігаціями південних країн на тлі побоювань потенційного розвалу Єврозони. Однак Бундесбанк стверджує, що збереження валютного союзу не входить до сфери компетенції центрального банку, це прерогатива держав, що входять до його складу. Таким чином, ризик оборотності на ринку облігацій не виправдовує необмежені покупки. Крім того, такі фундаментальні сумніви можуть поставити під питання ефективність інструменту ОМТ у разі, якщо його дійсно доведеться застосувати. Зобов’язання ЄЦБ купувати активи вже й так обмежено облігаціями з терміном погашення до трьох років. Крім того, політика поширюється тільки на країни, які погодилися на умови фонду допомоги Єврозони. А невпинне протиборство Бундесбанку може виявитися останньою краплею, яка зруйнує віру інвесторів у те, що, що покупки будуть дійсно необмеженими.
За матеріалами:
forexpf.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас