МВФ переоцінив порятунок Греції — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

МВФ переоцінив порятунок Греції

Світ
1342
МВФ був не правий і визнає це: жорсткі умови отримання кредитів, встановлені для Греції завдали шкоди економіці держави. Невірно прораховані наслідки, зайвий оптимізм і затягування реструктуризації держборгу – те, про що жалкує МВФ. Доповідь можна розглядати як ще одну репліку в суперечці про доцільність жорсткої економії в умовах кризи.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) виступив з небувалою доповіддю. Організація визнає свої помилки в управлінні виходом Греції з кризи – невірно прораховані наслідки скорочення держвидатків для економіки в умовах вже розпочатого спаду, зайвий оптимізм в оцінках шансів повернення країни на борговий ринок, затягування реструктуризації держборгу за рахунок приватних кредиторів.
Експерти МВФ переоцінили потенціал грецької економіки з повернення в нормальне русло, а також зайво оптимістично оцінили здатність грецьких політиків виконувати умови програми і діяти в їх рамках.
У 2010 році трійка кредиторів – Європейський центробанк (ЄЦБ), Єврокомісія і МВФ – схвалила отримання Грецією 110 млрд євро. У лютому 2012 року – ще 130 млрд євро. Натомість від Греції потрібно було різко скоротити видатки бюджету і провести низку непопулярних для населення країни реформ. Усередині країни виник протестний рух, що вилилося у вуличні заворушення та зміну уряду.
Видача кредитів країні, яка перебувала в такому економічному становищі, в якому на той момент була Греція, – це виняток з правил фонду. Однак, як пояснюють в МВФ, вони пішли на виняткові заходи, оскільки будь-яке погіршення стану Греції тоді являло реальну загрозу для решти єврозони і світової економіки.
Перша програма фінансової допомоги Греції 2010-2012 років була запущена для того, щоб виграти час. Вона повинна була дати єврозоні можливість «збудувати стіну, яка захистить інших уразливих членів та убезпечить світову економіку від серйозних потрясінь». По ряду пунктів МВФ дійсно досяг успіху: була досягнута бюджетна консолідація, Греція залишилася в єврозоні, а руйнівний вплив на економіку було стримано.
Але, визнає фонд, було багато невдач: довіру ринку не було відновлено, банківська система втратила 30% депозитів, а рецесія в грецькій економіці виявилася глибшою, ніж розраховували.
ВВП Греції в 2012 році був на 17% нижче, ніж у 2009 році. Тоді як проекти європейських кредиторів і МВФ прогнозували скорочення на 5,5%. Цей прогноз вперше був скоректований лише в грудні 2011 року. Рівень безробіття в 2012 році склав 25%, тоді як спочатку прогнозувалося 15%.
Економісти МВФ в 2010 році вважали, що кожен 1 євро скорочення бюджетних витрат призведе до втрати тільки 50 центів з економічного зростання. У 2013 році вони визнали, що реально економіки в цьому випадку втрачають 1,5 євро.
МВФ звинувачує не тільки себе. Частково в невдачах винне керівництво країни.
Так, на думку експертів фонду, скоротити державну заборгованість необхідно було із самого початку або на перших порах програми. Затягування вирішення цього питання призвело до зростання невизначеності і побоювань з приводу того, «чи зуміє єврозона подолати кризу, а також, ймовірно, додатково скоротиться економічне зростання».
Доповідь МВФ – ще одна репліка в суперечці, що набирає обертів, про доцільність суворої бюджетної економії як відповіді на кризу.
Це питання піднімалося в лютому 2013 року на зустрічі «великої двадцятки» в Москві. Росія запропонувала переглянути домовленості, встановлені в Торонто в 2010 році, про те щоб удвічі скоротити дефіцити бюджетів до 2013 року і стабілізувати або ліквідувати державні заборгованості до 2016 року. «Третина всіх економік з G20 перебувають у рецесії. Нам необхідні додаткові зусилля, щоб дати людям можливість працювати, і Торонто 2.0 – це невірна відповідь», – сказала заступник міністра фінансів США Лайл Брейнард на брифінгу перед зустріччю G20.
Наукове обгрунтування «економного» підходу в квітня 2013 року зазнало критики дослідниками з Університету Массачусетс-Амхерст – Томаса Херндон, Майкла Еша і Роберта Полліна. Вони заявили, що працю Кармен Рейнхарт і Кеннета Рогоффа з Гарвардського університету «Зростання в період боргу», яка стверджує, що економіки різних країн щорічно скорочуються в середньому на 0,1%, якщо держборг перевищує 90% ВВП, неможливо верифікувати. Коли вчені спробували, застосовуючи той же метод і з тими ж даними, відтворити дослідження, то отримали економічне зростання в середньому на 2,2%.
Єврокомісія вже на практиці почала відступ від економії. Її травневе рішення стосовно бюджетів держав – членів Євросоюзу на наступний рік показало це. Відразу трьом з п’яти найбільших економік ЄС – Франції, Іспанії та Нідерландам – ​​було дозволено перевищити допустимий тривідсотковий дефіцит бюджету без штрафних санкцій.
Катерина Меремінская
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас