Без гострих кутів: в Єкатеринбурзі ЄС і Росія зробили ставку на прагматизм — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Без гострих кутів: в Єкатеринбурзі ЄС і Росія зробили ставку на прагматизм

Світ
386
Більше прагматизму, менше критики. Під таким негласним девізом в Єкатеринбурзі пройшов саміт ЄС-Росія. Про права людини сторони воліли мовчати, але втрутилася іспанська журналістка. Репортаж DW.
Більш яскравий контраст важко собі уявити. Якщо на саміті в 2012 році щойно обраний президентом Володимир Путін приймав керівництво Європейського Союзу в Санкт-Петербурзі, який називають “вікном в Європу”, тепер він вирішив показати їм “вікно в Азію”. Саме так відгукнувся про Єкатеринбург глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу. Він сказав це як комплімент уральському промисловому місту з його бетонними багатоповерхівками, в оточенні яких 3-4 червня пройшов черговий саміт ЄС-Росія. Голова Європейської ради Херман Ван Ромпей назвав Єкатеринбург “символом євразійського вимірювання Росії», натякаючи на Уральські гори, які географічно розділяють Європу та Азію. На цьому тлі впадало в око бажання учасників саміту приховати політичні та економічні розділові лінії.
Півторагодинне запізнення початку робочого засідання не завадило сторонам випромінювати майже сімейну гармонію – починаючи від зовнішнього вигляду (трійка лідерів була в чорних піджаках і синіх сорочках) і закінчуючи вибором тем і слів. Баррозу хвалив “стратегічне партнерство” і “прекрасні торгові відносини”, які можуть стати “ще глибшими і ширшими”. Путін зазначив, що товарообіг між Євросоюзом і Росією зріс в 2012 році на 4,1 відсотка, перевищивши рекордні 410 млрд. доларів США. І це не межа, вважає глава Кремля, додавши, що ця цифра може піднятися до 500 мільярдів. Сипав компліментами і Ван Ромпей. Глава Європейської ради трохи язик не зламав, але привітав Путіна російською словами “уважаемый господин президент”, чим викликав посмішку господаря Кремля.
Про Сирію не сперечалися
Послухавши президента Росії і його гостей, могло виникнути враження, що між Москвою і Брюсселем – все прекрасно. Спірні теми є, але це – “нормально”, сказав Путін. Про спрощення візового режиму і повного скасування віз глава Кремля на цей раз не говорив. Хоча раніше на подібних самітах це була одна з головних його тем. Росія сподівалася підписати в Єкатеринбурзі угоду про спрощення візового режиму, але цього не сталося. Як сказав Баррозу, залишаються “деякі технічні аспекти”. Деталей він не назвав.
Коли на прес-конференції мова зайшла про громадянську війну в Сирії, яку Росія і ЄС оцінюють по-різному, сторони підкреслювали єдність позицій з окремих питань. На тлі запланованої в Женеві міжнародної конференції з Сирії, і ЄС, і Росія заявили про прихильність політичного вирішення конфлікту. Путін, правда, згадав про розчарування рішенням ЄС не продовжувати ембарго на постачання зброї, але висловив надію, що Захід не буде озброювати сирійську опозицію – у всякому разі, поки. Що стосується російських поставок, то президент назвав їх легальними, але уточнив, що, наприклад, контракт про продаж протиповітряних комплексів С-300 до Сирії з Росії “поки не виконаний”.
Під час обговорення сирійського питання Путін лише один раз змінив нейтральний тон на більш жорсткий. Він згадав показаний у ЗМІ епізод, коли один з озброєних супротивників режиму вирізає серце у прихильника сирійський влади. “Я сподіваюся, в Женеві таких не буде, а то я б туди не поїхав – з міркувань безпеки”, – сказав президент Росії крізь зуби.
Майже не говорили на саміті про вимогу Росії отримувати з ЄС дані пасажирів, у тому числі – авіакомпаній. Ця норма повинна набрати чинності з 1 липня, але Брюссель просить Москву про мораторій. Про це заявила напередодні саміту в інтерв’ю “Інтерфаксу” уповноважений ЄС з зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон. На саміті глава Єврокомісії Баррозу висловив сподівання, що побажання ЄС “будуть враховані”. Путін промовчав.
Нова угода як прагматична мета
Не сперечалися в Єкатеринбурзі, в усякому разі – відкрито, і про енергетику. В інформаційному бюлетені для журналістів Росія жорстко критикує ЄС, називаючи “надуманим” розслідування Єврокомісії проти “Газпрому”. Також Москва продовжує вважати несправедливим прийнятий ЄС Третій енергопакет, який серед іншого обмежує монополію Росії на постачання енергоносіїв через власні трубопроводи. Замість обміну претензіями сторони підкреслювали важливість “енергетичної дорожньої карти до 2050 року”, яку нещодавно погодили у Москві.
У Єкатеринбурзі стало зрозуміло, що Росія і ЄС не хочуть конфронтації, а обрали прагматичний шлях. Наступним кроком до поглиблення відносин, очевидно, стане підготовка нової базової угоди. Воно має замінити нині діючу Угоду про партнерство і співробітництво, якій в 2014 році виповниться 20 років. За словами президента Путіна, сторони готові підготувати нову угоду “якомога швидше”. Якою вона буде, поки не ясно.
Чому “вибухнув” Путін
Багато західних журналістів були здивовані тому, як мало на саміті говорили про тему прав людини в Росії. Ні нещодавні візити прокуратури в некомерційні організації (НКО) у зв’язку з законом про їх реєстрацію в якості “іноземних агентів”, ні процеси і кримінальні справи проти представників опозиції на саміті не піднімалися.
Не звучали ні прізвище колишнього глави нафтового концерну ЮКОС Михайла Ходорковського, суди над яким критикував Захід, ні адвоката Сергія Магнітського. Хоча раніше парламент ЄС закликав ввести санкції за прикладом США проти російських чиновників, можливо причетних до смерті Магнітського в СІЗО. Єдиним критичним зауваженням могли стати слова Ван Ромпея: “Робота над цінностями, які посилюють демократію і повагу прав людини, важливий, хоча і важкий елемент наших відносин”. У подробиці брюссельський чиновник не вдавався.
Атмосферу спокійної прес-конференції порушила іспанська журналістка. Вона задала Путіну не узгоджене заздалегідь питання про те, чому він сподівається на діалог турецької влади з демонстрантами і не йде на це у своїй країні? Кореспондентка також згадала про проблеми НКО. “Ви плутаєте божий дар з яєчнею”, – відповів Путін, пожвавішавши. “Ви читали закон хоч? Там нічого не говориться про закриття (НКО – Ред.)”. Відповідаючи на запитання німецького журналіста про те, як на ставленні до Росії на Заході позначиться еміграція вченого-економіста Сергія Гурієва до Франції, російський президент сказав, що “проблем ніяких немає”. Путін натякнув, що у Гурієва у Франції живе дружина, мовляв, от він і поїхав, а в Росії вченому “ніщо не заважає”.
Коли під кінець спілкування з пресою Путіна запитали про права гомосексуалістів і лесбіянок, він картинно обурився: “Ви мене дістали!” Президент заявив, що в Росії “немає ніякої дискримінації” одностатевих пар. Але додав, що якщо парламент прийме закон про заборону усиновлення дітей одностатевими парами з-за кордону, він його підпише.
Роман Гончаренко
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас