Нобелівський лауреат: глобальний застій в економіці та захід людства відбудеться через 50 років — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нобелівський лауреат: глобальний застій в економіці та захід людства відбудеться через 50 років

Світ
3944
Технології, які зараз використовують по всьому світу, приходять до кінця свого існування. Багато країн включаючи Росію будуть змушені платити за помилки останніх десятків років – що замість фундаментальної науки вкладалися в прикладні технології, які приносили швидкоплинні плоди. Економісти і люди, які хоч щось розуміють про економіку, вважають, що це початок глобального застою, сказав Нобелівський лауреат Андрій Гейм. Колишній російський вчений, а нині громадянин Голландії нещодавно повернувся в Москву “покращувати науку” і захистити від шквалу критики міністра освіти Дмитра Ліванова.
“Згадайте: десять років тому ми міняли комп’ютери кожні два роки – настільки швидко вони поліпшувалися. Тепер, якщо ми міняємо комп’ютер чи мобільний телефон, поліпшення мінімальні. Вони в тому, як він виглядає, а не яка технологія туди вкладена”, – говорить фізик .
Він з жалем відзначає, що економіка і наука від’єднані одне від одного. Під тиском ринків, які хочуть лише прибутку – якомога більше і якомога швидше, скорочуються капіталовкладення в університетську і академічну науку, у фундаментальні дослідження. “Ті компанії, які вкладають на 50 років вперед, просто не виживають в цій системі”, – констатує вчений.
У держави і платників податків до науки обивательське ставлення, скаржиться Гейм. “Нові проривні технології, наприклад технології “холодного термояду”(холодний ядерний синтез – передбачуване явище, досі переконливо не доведену; на нього сподіваються як на джерело дешевої енергії натомість нафти. – Прим. Ред.) фінансуються виключно державами, і платники податків цих країн незадоволені, що до цих пір нічого не зробили”. Підганяє і влада – той же американський конгрес звинувачує вчених, що “не вкладаються в терміни”, хоча ні про які конкретні терміни в настільки серйозних дослідженнях не може бути мови.
“Homo sapiens – не надто раціональні тварини, щоб зрозуміти, що без джерела енергії людство приречене на швидкий занепад. Ця загроза чомусь нікого не лякає, але ця загроза цілком реальна і повинна статися швидше, ніж через 50 років. Поки сподіваємося на нафту…” – ділиться побоюваннями Гейм.
Не сприяє бурхливому розвитку науки і той факт, що “за останні 50 років, після того, як закінчилися “холодні і гарячі” війни, людство живе в дуже комфортабельних умовах”. “Мізки в цьому комфорті вкрилися тонким шаром жирку”, – міркує фізик.
“Це, звичайно, штамп, але війни та військова промисловість стимулювали капіталовкладення в науку. Ті ж супутники, ті ж польоти на Місяць були спровоковані гонкою озброєнь, – нагадує він і робить висновок: – Якби якась комета загрожувала людству, психологія б змінилася”.
Що стосується науки в Росії, то, як сказав Нобелівський лауреат, проблема “відкатів” є головною перешкодою для її правильного розвитку. “За ті гроші, що пішли на “Сколково”, можна було б чотири змішаних академмістечка побудувати. З “Роснано” те ж саме сталося. Ті ж самі програми вкладання у високі технології існують в Норвегії, Арабських Еміратах. Але чомусь, як завжди, в Росії вийшли бюрократія і корупція. “Роснано” використовували абсолютно не в тих цілях, в яких повинні були”, – говорить він.
Іноземцям, які знають лише пару-трійку російських слів, слово “откат” знайоме так само, як “здравствуйте” і “за здоровье”, поскаржився Андрій Гейм.
За матеріалами:
NEWSru.com
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас