"Солдати Ататюрка" оголосили війну ісламізації — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Солдати Ататюрка" оголосили війну ісламізації

Світ
4208
Протести проти вирубки парку і знесення Культурного центру Ататюрка в Стамбулі, що почалися минулого тижня, за вихідні переросли в акції протесту в половині регіонів Туреччини і набули політичного характеру. Протестувальники називають себе «солдатами Ататюрка», виступають проти ісламізації країни, обзиваючи прем’єра Реджепа Тайіпа Ердогана диктатором і падишахом, вимагаючи його відставки. Вже майже дві тисячі людей затримано, десятки протестувальників і поліцейських поранені. Демонстранти продовжили свої акції в понеділок.
Протести проти вирубки дерев у парку Гезі та зносу Культурного центру Ататюрка на площі Таксим в центрі Стамбула, де влада планує побудувати торгово-розважальний центр і підземні розв’язки, почалися минулого тижня і швидко отримали в інтернеті назву OccupyGezi. У п’ятницю вони переросли у сутички з поліцією, яка застосувала сльозогінний газ і водомети. У той день як мінімум 63 людини були затримані і 12 поранені, причому один з них потрапив до реанімації. Під час розгону акцій протесту постраждали і туристи, що підвернулися під руку поліції – деяких з них навіть затримали. Серед постраждалих опинився Сирри Суррея Ондер – один з лідерів Партії миру і демократії, що засідає в парламенті. Втім тоді конфлікт протестувальників з владою ніхто як повноцінний політичний ще не розцінював.
Тим часом вже в п’ятницю стамбульські протести поширилися на столицю країни Анкару і третє за розміром місто Ізмір, а також на міста Ескішехір (там затримані мінімум 100 осіб), Анталья, Мугла, Бурса, Мерсин, Зонгулдаг, Конья та інші. В Анкарі зіткнення також відбулися в одному з парків – Кугулу, де протестувальники почали закидати поліцію камінням, а та застосувала сльозогінний газ.
У п’ятницю ввечері роботи зі знесення скверу на площі Таксим у Стамбулі були припинені, а міністр внутрішніх справ країни Муаммер Гюлер оголосив про початок розслідування масових заворушень.
У суботу вранці заворушення в Стамбулі поновилися. Група протестувальників перейшла по мосту Ататюрка, рух пішоходів по якому заборонено, з азіатського берега на європейський для допомоги демонстрантам на Таксимі.
У цей момент конфлікт переріс із екологічного в політичний.
Все почалося з того, що прем’єр Туреччини і фактичний правитель країни Реджеп Тайіп Ердоган вважав за потрібне прокоментувати масові акції. Він заявив, що уряд Туреччини не дозволить меншості командувати більшістю. Своїми словами Ердоган фактично сам переклав конфлікт у політичну площину, оскільки заявив, що головна причина заворушень ідеологічна. «Чи зможемо ми, цікаво, впливати на мерію Стамбула?» – поставив він питання ніби від імені протестувальників.
«Поліція була там вчора, є сьогодні і буде завтра. Тому що Таксим не можна перетворювати на площу для демонстрацій радикальних груп», – додав Ердоган.
У той же час прем’єр змушений був визнати, що при розгоні акцій протесту поліція діяла занадто жорстко і не повинна була використовувати сльозогінний газ. «На жаль, у діях наших сил безпеки є помилки, особливо щодо використання сльозогінного газу. Це питання зараз вивчається в міністерстві. Коли протести перейшли межу розумного, ми теж у чомусь перейшли межу», – сказав він.
Майже відразу після цього виступу Ердогана було знято оточення з парку Гезі і вулиці Істікляль, що примикає до площі Таксим – «стамбульського Арбата». Як тільки це сталося, тисячі людей знову ринули на площу і почали збиратися біля пам’ятника Ататюрку. Через якийсь час на будмайданчику в парку почалася пожежа, яка загрожувала деревам в парку Гезі. Газета Hurriyet писала, що пожежні машини не могли проїхати до місця загоряння через скупчення людей на площі і в її околицях. У підсумку демонстранти почали самі боротися з вогнем і через дві години після початку пожежі загасили її. Причина загоряння досі невідома.
Протягом суботи протести тривали в половині регіонів Туреччини. До кінця дня, як заявив голова МВС Гюлер, в країні було затримано близько тисячі осіб, близько 80 отримали поранення, у тому числі 26 поліцейських. Стан 19 поранених в Стамбулі, за словами Гюлера, був настільки серйозним, що вони перебували в реанімації. Хто це був, протестувальники чи поліцейські, він не уточнив.
Міністр внутрішніх справ повідомив, що наприкінці тижня протести пройшли в 50 з 81 провінції країни, а всього по Туреччині прокотилася майже сотня демонстрацій. У ніч з суботи на неділю стало ясно, що конфлікт остаточно набув політичного характеру.
На вулиці Анкари вийшли мінімум 20 тисяч протестувальників, багато з яких стукали по каструлях і сковородах і скандували гасла проти Ердогана. Губернатор Анкари Аляддін Юксель розпорядився стягнути до палацу прем’єр-міністра військові підрозділи.
Тоді ж в конфлікт вважав за потрібне втрутитися Євросоюз. Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що застосування сили до демонстрантів було непропорційним. «Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки висловлює глибоку стурбованість у зв’язку з насильством, яке мало місце в Стамбулі та деяких інших містах Туреччини, а також жаль з приводу непропорційного застосування сили співробітниками турецької поліції», – йдеться в заяві Ештон, поширеній її прес-службою.
Акції протесту на половині території країни не вщухали протягом всієї неділі. Тоді ж, як повідомляється, демонстранти «озброїлися» портретами Ататюрка. Протестувальники скандували «Диктатор Ердоган», «Уряд у відставку», «Голову не схиляй, будь господарем своєї країни», «Ні фашизму», «Все ще Таксим, все ще опір», а також гасла проти «сухого закону», мусульманських шкіл і ісламізації в цілому.
«Цю країну створив Ататюрк. Ми зобов’язані йому всім. Туреччина – світська держава. Як може наш прем’єр-міністр забувати заповіти, залишені Ататюрком, і перетворювати Туреччину на ісламську державу? Він поводиться як падишах, приймає рішення одноосібно. Ми, солдати Мустафи Кемаля Ататюрка, не дозволимо нікому відібрати те, за що він боровся», – цитувало РІА «Новости» літню учасницю акції протесту в Анкарі.
Необхідно зауважити, що, судячи з фотографій з Анкари, серед протестувальників взагалі чимало людей похилого віку.
У неділю у збуджених натовпах стали проявлятися провокатори, які кидають камені в бік поліції. Повідомляється, що учасники акцій протесту діють проти них дуже жорстко, виштовхують їх з натовпу і скандують: «Не кидати камені!»
Між тим, незважаючи на заяви Ештон і самого Ердогана, протягом всієї неділі поліція продовжувала розпилювати в бік протестувальників CS і перцевий газ. Демонстранти у відповідь на це стали з’являтися на вулицях у респіраторах, плавальних окулярах і навіть протигазах. На площі Кизилай в центрі Анкари з’явилися перевернуті автомобілі і барикади, а в одній з кав’ярень там же студенти медичного факультету місцевого університету організували пункт допомоги пораненим і отруєним газом. До кінця дня Муаммер Гюлер звітував вже про більш ніж 1700 затриманих, 58 поранених протестувальників і 115 постраждалих поліцейських. Через кілька годин йому навіть довелося спростовувати інформацію про загиблих під час безладів. Загиблих немає, заявив Гюлер, але чотири людини в Стамбулі та Анкарі дійсно знаходяться в лікарнях у критичному стані.
У ніч з неділі на понеділок масові заворушення ще раз прокоментував Реджеп Тайіп Ердоган, який тепер вже заявив, що «проекту, в якому точно зазначено, що саме буде побудовано на Таксимі на місці Культурного центру Ататюрка, немає».
Він додав, що «можливо, це буде опера або міський музей». Ердоган також відкинув звинувачення в нелюбові до природи. «Ми влада, яка до сьогоднішнього дня посадила три мільярди дерев. Ми влада, яка створила 160 національних парків. Чи може ця влада бути ворогом природи, дерев”, – запитав Ердоган, знову наголосивши, що протести, що почалися на Таксимі, мають не екологічне, а ідеологічне підґрунтя.
У понеділок протести продовжилися в містах: Стамбул, Анкара, Ізмір, Анталья і Конья. У Стамбулі вранці в понеділок демонстранти спробували прорватися до офісу прем’єр-міністра країни Ердогана, але були відігнані поліцією, що вкотре застосувала сльозогінний газ. У деяких містах протестувальники атакували представництва правлячої турецької Партії справедливості і розвитку: так, в Ізмірі демонстранти, використовуючи пляшки із запальною сумішшю, підпалили офіс партії.
Всього за час заворушень у країні поліцією заарештовано близько двох тисяч осіб.
Минулої ночі конфлікт протестувальників і влади Туреччини поширився і на інтернет. Міжнародне хакерське угруповання Anonymous атакувало сайти декількох турецьких держорганів і ЗМІ, в тому числі сайт президента країни Абдулли Гюля, правлячої Партії справедливості і розвитку, головою якої і є Ердоган, сайт офіційної урядової газети T. C. Resmi Gazete, а також телеканалу NTV, який, на думку хакерів, некоректно висвітлює акції протесту. Втім, протести в офлайні також ніхто припиняти не збирається: у неділю демонстранти в Анкарі та інших містах Туреччини обіцяли знову вийти на вулиці з гаслами проти Ердогана.
Олександр Бичков
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас