«Газпром» під тиском з підозрою — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

«Газпром» під тиском з підозрою

Енергетика
1108
Антимонопольне розслідування Євросоюзу у відношення «Газпрому» – не більше, ніж спроба політичного тиску з метою зниження ціни на російський газ, заявляють в холдингу. Компанія готова до діалогу з європейською владою, але при цьому буде захищати свої інтереси. Експерти відзначають, що альтернативи «Газпрому» на сьогоднішній день у Європи в будь-якому випадку немає.
«Газпром» вважає, що Єврокомісія робить на нього політичний тиск з метою знизити ціни на російський газ. Про це заявив заступник голови правління «Газпрому», глава «Газпромекспорту» Олександр Медведєв в ході VIII Міжнародної конференції «Енергетичний діалог: Росія-ЄС. Газовий аспект». Зокрема, мова йде про антимонопольне розслідування, яке восени минулого року ініціювала Єврокомісія у відношення «Газпрому».
ЄК підозрює російську газову монополію в навмисному обмеження конкуренції та зловживання домінуючим становищем на ринках Центральної і Східної Європи. На початку вересня комісія уточнила, що йдеться про Польщу, Чехію, Словаччину, Угорщину, Болгарію, Естонію, Латвію та Литву.
Не виключено, що до списку можуть бути внесені й інші країни Євросоюзу.
Розслідування, засноване на результатах обшуків, проведених ще в 2011 році в офісах «дочок» «Газпрому» і його європейських партнерів, йде за трьома напрямками: поділ російською газовою монополією ринків шляхом «ускладнення вільних поставок газу в країни ЄС»; «створення перешкод диверсифікації газових поставок»; нав’язування «несправедливих цін своїм споживачам шляхом прив’язки цін на газ до вартості нафти».
Якщо порушення будуть доведені, «Газпром» оштрафують на 10% річного обороту. Але, якщо умови конкурентного ринку порушувалися протягом декількох років і завдали збитків галузі, компанія заплатить 30% річної виручки.
У квітні поточного року заступник голови російського Міненерго Анатолій Яновський повідомляв, що поки розслідування Єврокомісії не виявило будь-яких нових фактів.
«Дуже дивно: ми піонери конкуренції та принесли конкуренцію на ринок, а нас звинувачують у тому, що ми конкуренції перешкоджаємо», – зазначив Олександр Медведєв у своєму виступі на конференції. Глава «Газпромекспорту» заявив, що «Газпром» буде співпрацювати з європейськими інстанціями, «щоб у тих не залишилося сумнівів у тому, що холдинг веде прозорий і зрозумілий бізнес». «Але ми не маємо наміру ігнорувати наші інтереси, тому що закрадається сумнів, здогад: а в чому сенс цього розслідування? – Поставив питання Медведєв. – Чи немає за цим спроби політичними методами домогтися зниження цін на російський газ?»
Джерело, близьке до «Газпрому», також не виключає, що Євросоюз своїм розслідуванням намагається збити ціни. «Газпром» активно і цілком успішно працює в умовах розвиненої конкуренції (на кінцевих ринках, поставляючи газ безпосередньо кінцевому споживачеві), – вказує джерело. – Наприклад в Чехії, де багато постачальників, «Газпром» займає близько 20% ринку». За словами співрозмовника «Газети.Ru», «Газпром» аж ніяк не вимагає для себе якихось особливих умов – російська компанія лише хоче, щоб на неї поширювалися умови, загальні для всіх гравців європейського ринку.
Глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін вважає, що ніякої політичної складової в розслідуванні ЄК у відношення «Газпрому» немає. «Після перевірок Єврокомісією найбільших європейських газових компаній (E.ON, GDF Suez, ENI, Distrigas, RWE) дійшла черга до« Газпрому », – говорить експерт. – А от виключення «Газпрому» з цього списку було б як раз чистою політикою».
Корчемкін нагадав, що, зокрема, перевірки офісів німецької E.ON та французької GDF Suez призвели до того, що ЄК наклала на кожну компанію штраф у 533 млн євро, так як було виявлено змову по розділу ринків Німеччини та Франції. «Європа – енергодефіцитна, крім того, європейські економіки зараз стагнують і тому Євросоюз за останні роки неодноразово робив серйозні спроби підвищити конкуренцію серед постачальників енергоресурсів, що призвело б до зниження цін», – коментує директор з розвитку бізнесу в країнах СНД агентства Argus Media В’ячеслав Міщенко. Він нагадав, що дійсно існують європейські ринки, де «Газпром» фактично є єдиним постачальником (наприклад, Болгарія, країни Балтії). Проте Євросоюз, за ​​словами експерта, вимагаючи від «Газпрому» дотримання антимонопольних норм на цих ринках, не пропонує жодної альтернативи. Причому не лише «Газпрому», а й самим регіонам. «Повинні враховуватися й інтереси постачальника, і інтереси споживача, а також специфіка кожного напрямку, – говорить Міщенко. – А ніякої альтернативи тій же Болгарії ЄС не надає».
Що стосується цін, то російський газ на сьогоднішній день дійсно найдорожчий в Європі (порівняно, наприклад, з газом з Катару та Норвегії).
Це пояснюється тим, що формула ціни довгострокових контрактів «Газпрому» включає в себе прив’язку до цін на нафту і нафтопродуктів з лагом у шість-дев’ять місяців.
До речі, прив’язку до нафти ще в 70-их роках минулого століття запропонувала Голландія, а «Газпром» лише пішов назустріч. Однак зараз європейці намагаються максимально диверсифікувати поставки. Зараз це відбувається зокрема за рахунок дешевого американського вугілля. Після того, як США активізували видобуток газу зі сланцю, вони змогли повністю забезпечити свої потреби, газ в Америці почав витісняти вугілля, і вугілля почало поставлятися в Європу. Однак спотові ціни (ціни разових контрактів), які Євросоюз вважає оптимальними, через ринкової кон’юнктури найчастіше виявляються навіть вище цін «Газпрому». Втім, довго на високому рівні ціни споту не тримають.
«Змінювати в континентальній Європі сформований надійний механізм на прив’язку до недостатньо гнучкого і ліквідного місцевого спотового ринку вкрай небезпечно, – заявив з цього приводу голова «Газпром експорту». – Це може негативно відбитися на надійності поставок». Медведєв нагадав, що минулої зими через екстремально холодну температуру спотові ціни різко виросли, оскільки необхідних додаткових обсягів газу на ринку просто не було. За словами Медведєва, «Газпром», як відповідальний постачальник, не може поставити ціноутворення на газ в повну залежність від ринку, схильного до таких шоків.
Джерело в газовій галузі звертає увагу, що якби «Газпром» перейшов на спотове ціноутворення, то якраз на спотовий ринок російська компанія, при бажанні, могла б чинити істотний вплив, що відбилося б на цінах. «У той час як на світові нафтові ціни, від яких зараз залежить вартість довгострокових контрактів, «Газпром» при всьому бажанні впливати не може», – підкреслює джерело.
Алексей Топалов
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас