Путінська незговірливість щодо Сирії повинна стати сигналом для Заходу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Путінська незговірливість щодо Сирії повинна стати сигналом для Заходу

Світ
5329
Росія підстраховується на випадок провалу мирних переговорів у Женеві, погрожуючи розпочати поставки сучасних ЗРК уряду Асада. Москва намагається відродити свою роль в регіоні, пишуть ЗМІ. Деякі експерти бачать привид “нової холодної війни” – можливе суперництво Росії та США в нескінченних опосередкованих війнах. Поки ж Захід прикривається протидією Росії, щоб мати алібі для ненадання більш серйозної допомоги сирійським повстанцям.
“Росіяни підстраховуються в питанні перспектив мирної угоди в Сирії”, – стверджує Los Angeles Times. “Російські чиновники старанно співпрацюють з американськими колегами з метою відновити мирні переговори, що провалилися, щодо майбутнього Сирії (…) Однак Москва також погрожує почати постачання сучасних зенітно-ракетних комплексів уряду сирійського президента Башара Асада, якого звинувачують у скоєнні жорстокостей, в тому числі застосуванні хімічної зброї під час боротьби з повстанцями. Сирія – найближчий союзник Кремля на Близькому Сході”, – пише оглядач видання Керол Дж. Вільямс.
Втім, Москва, можливо, всього лише готується до того, що вона вважає неминучістю плану “Б”: допомогти сирійському уряду відбити вторгнення західних військ, якщо запланована на наступний місяць мирна конференція в Женеві так і не відбудеться або закінчиться невдачею, розмірковує автор статті.
Деякі аналітики критикують обіцянку Москви постачати зброю сирійському уряду, попереджаючи про те, що це зменшить і без того слабкий тиск на Асада, мета якого – змусити його сісти за стіл переговорів. Інші вказують на те, що С-300 – навряд чи та зброя, яка допоможе запобігти можливості підтримки повстанців шляхом створення безпольотної зони, відзначає автор.
“Іранці грають на кілька порядків більшу роль у підтримці режиму”, – наводить видання думку Ендрю Вейсса, директора RAND Center for Russia and Eurasia (США).
“Вейсс вважає, що США і європейські країни прикриваються діями Росії, щоб уникнути більш серйозних заходів з надання допомоги повстанцям”, – відзначає автор статті. “На даний момент зручно стверджувати, що Росія не дає нам вжити заходів для допомоги сирійській опозиції… Але це, насправді, швидше алібі, ніж реальна перешкода для введення військ під егідою США”, – вважає Вейсс.
“Росія постачає до Сирії зброю, намагаючись відродити свою роль в регіоні”, – вважає The Washington Post.
Приплив зброї до Сирії, в тому числі сучасних систем ППО “С-300”, які Москва пообіцяла поставити на цьому тижні, триває. І це на тлі надій, що міжнародна конференція приведе до політичного врегулювання, зазначають журналісти Карен Деянг і Джобі Уоррік.
Але точна дата конференції не призначена, повстанці поки не вирішили, чи будуть брати участь. Тим часом всі сторони підстраховуються, вважає газета. Лондон і Париж будуть вільні озброювати сирійських повстанців, якщо захочуть. Адміністрація Обами налаштувалася поставляти “летальну допомогу” (дослівний вираз авторів) опозиції. “Катар і Саудівська Аравія, поряд з багатими фізичними особами з країн Перської затоки, вже витратили мільйони на зброю для своїх улюблених повстанських угруповань”, – йдеться в статті. Зі свого боку, Іран збільшує поставки техніки і живої сили, а “Хізбалла” надсилає “легіони бійців” Асаду.
“Але жодна зовнішня сила не була настільки послідовна, як Росія, у своїй участі в житті Сирії. Москва – основний постачальник зброї уряду Башара Асада, а раніше була таким для уряду його батька”, – вважає видання.
Крім великих збройових контрактів, у Росії також є серйозні нафтогазові інвестиції в Сирії і військово-морська база, нагадує видання. США дивуються, чому Росія відмовляється перейти “на бік переможців” (вираз авторів), щоб уберегти ці інтереси.
Фіона Хілл (Brookings Institution) зауважила: Росія вважає, що саме США поводяться ірраціонально – порушують статус-кво і підігрівають міжконфесійні конфлікти. Хілл вважає: женевська конференція потрібна Росії швидше, щоб “запобігти односторонній дії” США.
Одночасно, як кажуть дипломати та аналітики, Росія приховано намагається відновити свою роль на Близькому Сході і дає зрозуміти, що буде завзято відстоювати свої інтереси. Деякі побоюються “нової холодної війни” – а саме, що Вашингтон і Москва підтримають ворогуючі сторони в нескінченних опосередкованих війнах.
“Сирійський конфлікт загострив відносини між Ізраїлем і Росією”, – повідомляє Le Figaro. Ізраїльський прем’єр Беньямін Нетаньяху заборонив міністрам коментувати російські поставки ЗРК “С-300” до Сирії, повідомляє кореспондент Адріан Жолм. Пристрасті розпалилися після того, як Москва оголосила про свій намір поставити в Сирію сучасні зенітно-ракетні комплекси. 28 травня міністр оборони Ізраїлю Моше Яалон назвав угоду Москви і Дамаска “загрозою” для Ізраїлю.
Росія не приховувала своїх намірів поставити ракети режиму Асада, пояснюючи їх бажанням запобігти будь-яким спробам іноземного вторгнення в Сирію, йдеться в статті. З самого початку сирійського повстання Росія методично блокує голосування щодо Сирії в Радбезі ООН, щоб не допустити повторення лівійського сценарію, зазначає видання.
“Джону Керрі слід призупинити переговори з Росією щодо Сирії”, – закликає політолог і оглядач The New Republic Джеймс Рубін. Лавров як лукавий і навчений досвідом дипломат відстоює інтереси своєї країни, у той час як Керрі не так давно вступив на посаду і так жадає дипломатичних успіхів, що готовий піти на поступки щодо Сирії, зазначає автор.
“Незважаючи на те, що відносини між держсекретарем США і міністром закордонних справ Росії грають не таку важливу роль, як на піку холодної війни, вони, як і раніше, дають уявлення про те, як провідні держави можуть визначити рішення міжнародної кризи”, – вважає автор матеріалу.
“Коли Керрі заходився обходжувати Лаврова, він, як і його попередниця Хілларі Клінтон, швидко виявив, що Росія не збирається розривати свої довгі зв’язки з сім’єю Асадів або дозволяти США та їх європейським союзникам змінити баланс військової сили в Сирії на користь опозиції”, – йдеться у публікації.
Путінська незговірливість повинна стати для Керрі сигналом, впевнений Рубін. Це ознака того, що Росія хоче, щоб війну виграв Асад, а також того, що Кремль не дуже-то стурбований масовими вбивствами мирного населення Сирії.
Асад сяде за стіл переговорів, тільки якщо чаша терезів схилиться на користь його супротивників, не сумнівається автор статті. “Поки Вашингтон, за підтримки європейців і багатьох інших сил по всьому світу, не посилить бойові можливості опозиції, ізолювавши при цьому ісламських радикалів, що приєдналися до боротьби, мирна конференція приречена на провал”, – вважає він.
“Керрі робить велику помилку, якщо він не усвідомлює те, що своєю політикою Росія хоче послабити Сполучені Штати”, – вважає Рубін. “Прийде час – і переговори продовжаться, але не зараз”, – резюмує він.
“Росія – це задирака-параноїк, якій треба дати відсіч”, – стверджує оглядач The Times Девід Аароновіч. “За останні 20 років мати справу з Росією стало не простіше, а все складніше”, – вважає автор.
Лавров блокував всі спроби міжнародного співтовариства домогтися реформ від Асада, “пізніше Росія накладала вето на всі ефективні плани ООН щодо Сирії, а сама продовжувала озброювати і навчати сили, які воюють з сирійськими повстанцями і знищують їх. Тепер Росія збирається виконати контракт щодо постачання ракет, які фактично можуть перешкодити Ізраїлю і Туреччині захиститися від наслідків громадянської війни в Сирії”, – йдеться в статті.
На думку автора, сирійська криза – лише найпомітніший прояв поведінки Росії. Вона залякує сусідів, використовує торгівлю та енергоносії як інструменти зовнішньої політики і “неприйнятно чинить”, визнавши, що їй погрожують дисиденти-емігранти. За президентства Медведєва британці сподівалися на пом’якшення режиму. Але тепер, дивлячись на Путіна, автор прогнозує: далі буде тільки гірше.
За матеріалами:
Inopressa
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас