Америка нам допоможе, Америка з нами — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Америка нам допоможе, Америка з нами

4829
Можливо для наших людей показник індексу S&P500 мало що говорить і взагалі мало хто звертає увагу на цей показник, а даремно. Цей індекс, як ніякий інший показує, що відбувається з економікою США. Це у нас звертають увагу на курс долар/гривня, а в США – на рівень індексу S&P500. І ось тут дійсно парадокс: нашого мислення або точніше нашого сприйняття подій, які відбуваються у світовій економіці. Коли в перших числах жовтня 2007 року індекс S&P500 почав своє падіння з позначки 1554 пункти до 1500 пунктів, скільки було розмов і епітетів у дусі «чорний вівторок» або «обвал ринку». А коли в лютому 2009 році індекс S&P500 впав до 734 пунктів, вже почали говорити про крах США як економічної моделі. Тоді було модно говорити, що економіка США вже ніколи не відродиться і що потрібно починати вчити китайську мову. Але прогнози виявилися дещо поспішними. На поточний момент індекс S&P500 вже досяг позначки 1665 пунктів і встановив черговий історичний рекорд. Все це показує тільки одне: економіка США пройшла стадію кризи і в США розпочався черговий виток економічного зростання. Хоча песимісти, такі як Н. Рубіні, швидше за все заявлять, що формується нова «бульбашка», яка «лусне» і створить кризу, правда не зрозуміло, коли і яку кризу.
Незважаючи на всі заумні промови і моделі економічного прогнозу та аналізу, світовий ринок інвестицій функціонує досить-таки просто. Як тільки в країні, зокрема в США, починаються проблеми, інвестори різко розпродають акції американських підприємств і тому індекс S&P500 обвалюється. І скуповують золото та державні облігації США. Як тільки про кризу забувають, ті ж самі інвестори, які розпродавали американські акції, скуповують знову ці цінні папери і вже активно розпродують золото і держоблігації. Гроші знову бігають по колу, і це не просто великі гроші, це величезні гроші. Бігаючи від однієї спекулятивної ідеї до іншої, так і функціонує світовий ринок інвестицій. Час від часу у нього змінюються “улюбленці”, але він не може жити без цих самих улюбленців. Ось і зараз «улюбленцями» світових інвесторів стали акції американських емітентів. Тут що називається “купуй, не прогадаєш”. Акції Ford Motor Company за один тільки день принесли своїм власникам 2,42% доходу, акції Microsoft Corporation 1,49%, а акції Citigroup Inc – тільки 1,41%. На поточний момент найбільший дохід приносять акції банків і фінансових компаній. Вони й одні з найпопулярніших на американському фондовому ринку. На другому місці за дохідністю йдуть акції торгових компаній і на третьому акції ІТ-технологій. Міжнародні інвестори вірять в американський ринок і скуповують акції американських компаній на мільярди. Скоро США просто-таки потоне у своїх же доларах.
США – це країна споживачів, тому зростання роздрібних продажів на 0,1% за підсумками квітня 2013 року там сприйняли як велике диво. А може це дійсно диво, бо США тепер хваляться зростанням промислового виробництва 0,4%, а також зростанням заявок на будівництво, збільшенням продажів будинків на первинному і вторинному ринку. І як завжди зростанням ВВП на 2,5% в річному вирахуванні за підсумками 1 кварталу 2013 року. І найулюбленіший показник США – це зменшення безробіття до 7,5%.
Вони вважають, і може вони праві, що найголовніший показник для оцінки економіки країни і добробуту населення – це рівень безробіття. Знижується рівень безробіття, більше покупців і економіка США на підйомі, зростає рівень безробіття – і вже нічого не хочеться і все погано, все валиться. Цікавий і пізнавальний факт: у зв’язку зі зменшенням безробіття середня погодинна оплата праці в США зросла з 23,81 дол (близько 4191 дол на місяць) до 23,82 дол (близько 4192 дол на місяць). Для американських бізнесменів працівники все дорожче і дорожче обходяться. Тепер всі чекають, коли рівень безробіття впаде до 7%, а там і 5% – ідеальний рівень безробіття для американської економіки, коли і роботи багато, і покупців більше, ніж потрібно, в американських магазинах.
Американська економіка вся в надіях і мріях, хоча час від часу песимістичні прогнози з’являються, але, швидше за все, їх мало хто дивиться. Американські та неамериканські інвестори поспішають заробити на такій обставині. Потрібно ловити момент.
А що ж Україна? На жаль, економіка України далека від проблем і успіхів економіки США. Хоча не варто забувати, що криза почалася в 2007 році в США, але вже в США зійшла нанівець, і тепер вже США першими почали етап економічного зростання. Україна в цьому відношенні більше спостерігач, ніж головний гравець. Але по мірі зростання економіки США і їх фондових індексів, і ставлення до України як об’єкта інвестування з боку закордонних інвесторів буде змінюватися. Інвестори постійно в пошуку і для них завжди цікаві країни, що розвиваються, зі своєю специфікою. Заробивши грошей на фондовому ринку США, вони будуть переходити на ринок країн, що розвиваються. Так вже було в 90-х, так вже було в середині двотисячних, так і повториться зараз. Поки час наш головний арбітр і головний індикатор. У даній ситуації головне – бути готовим до того, щоб Україну помітили і полюбили ті, хто зараз заробляє великі доходи на американських акціях.
Олександр Охріменко, к.е.н.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас