Курченко зайшов у трубу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Курченко зайшов у трубу

Енергетика
2195
В Україні з’явився новий імпортер природного газу – «Українська нафтогазова компанія» (УНГК), що входить до групи ВЕТЕК Сергія Курченка. У березні компанія закупила в угорської фірми Optenergy Kft 18 млн кубометрів палива. ВЕТЕК планує купувати за кордоном по 90 млн кубометрів газу на місяць, що може принести її власникам більше 300 млн гривень валового прибутку до кінця цього року.
УНГК була створена в 2011 році колишнім головою представництва Regal Petroleum в Україні Віктором Дмитрієвим і президентом Асоціації «Газові трейдери України» Романом Сторожовим. Тоді ж вона отримала п’ятирічну ліцензію на постачання природного газу за нерегульованими тарифами, а в листопаді минулого року Нацкомісія з регулювання енергетики збільшила обсяг ліцензійних поставок газу компанії до мільярда кубометрів на рік.
У березні 2012 року компанія змінила власників на маловідомих жителів Харківської області. Зараз УНГК входить до групи компаній Курченка, підтвердила прес-служба ВЕТЕК. «Газ, імпортований УНГК, буде поставлятися на українські промислові підприємства», – повідомила прес-секретар ВЕТЕК Олена Мочалова-Колесник, не уточнивши назв компаній та їх галузевої приналежності.
Інтересу до газового ринку Курченко не приховує. «Сама група [ВЕТЕК] зараз оцінює свою частку на ринку трейдерів природного газу в 10-30%», – сказав він в інтерв’ю журналу «Кореспондент». Походження газу в ВЕТЕК назвати відмовилися, повідомивши, що паливо було закуплено на вільному ринку.
З націнкою 10%
Скільки ВЕТЕК заробить на імпортному газі? УНГК купила в Угорщині паливо за 3150 гривень за тисячу кубометрів, повідомило джерело в митному департаменті Міндоходів. Це приблизно відповідає ціні імпорту «Нафтогазом» палива з Польщі та Німеччини і майже на 300 гривень дешевше, ніж ввозить Ostchem. В Україні компанія минулого року продавала газ за ринковими цінами – 4175 – 4195 гривень за тисячу кубометрів, включаючи ПДВ. Про це відомо з рішення Вінницького господарського суду, що зобов’язує компанію «Подільські цукроварні» розрахуватися з УНГК за спожитий газ. У цьому році ціни на внутрішньому ринку газу в порівнянні з торішніми не змінилися.
Таким чином, внутрішня ціна продажу газу УНГК, за вирахуванням ПДВ, складе близько 3500 гривень за тисячу кубометрів, а валова рентабельність – приблизно 10%. Перша поставка 18 млн кубометрів палива, закупленого в Угорщині, може принести Курченку близько 5,7 млн гривень валового прибутку.
Це тільки початок. «Поставки з Угорщини почалися з березня, законтрактований обсяг 90 млн кубометрів на місяць», – повідомила прес-служба агентству «Інтерфакс-Україна». Якщо такі обсяги закупівель збережуться до кінця року, в 2013-му УНГК зможе продати на внутрішньому ринку близько 900 млн кубометрів імпортного газу і заробити понад 300 млн гривень валового прибутку.
Поза балансом
У прогнозному балансі імпорту газу в Україну, який був затверджений Кабміном 23 травня, газ ВЕТЕК не відображається. У поточному році уряд затвердив баланс у розмірі 60,06 млрд кубометрів. З них 23 млрд – власний видобуток, ще 8,1 млрд – імпорт Ostchem Дмитра Фірташа з Росії та Туркменії. Інший обсяг «Нафтогаз» планує закупити у «Газпрому» і німецької RWE.
Приватні компанії отримали право імпортувати газ і продавати його всередині країни в жовтні 2012 року. Тоді уряд скасував постанову «Про реалізацію імпортного природного газу на території України» від 5 березня 2008 року, яка закріплювала монополію на імпорт газу за НАК «Нафтогаз України». Лібералізацією ринку першим скористався Дмитро Фірташ – Ostchem, яка входить до Group DF, з кінця 2012 року стала продавати закордонний газ в Україні. Торік Ostchem закупила за кордоном близько 8 млрд кубометрів газу, приблизно стільки ж вона закупить в цьому році, сказав Фірташ. Основними споживачами стали хімзаводи, що належать Фірташу.
«Минулого року Кабмін заборонив українським трейдерам продавати імпортний газ на внутрішньому ринку – підставою була їх відсутність у балансі», – розповідає cпівголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. За його словами, баланс може стати інструментом тиску Кабміну на трейдерів – будь-якому з приватних імпортерів, крім Ostchem, можна заборонити продаж газу, пославшись на відсутність обсягів у балансі.
Сергій Головнєв, Олексій Грибановський
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас