Бельгійські "пончики" - для акумулювання електроенергії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Бельгійські "пончики" - для акумулювання електроенергії

Енергетика
3209
Зростання цін на основні енергоносії, такі необхідні для зростання світової економіки, породило глобальний тренд, що визначає майбутнє енергетики – реалізацію проектів отримання енергії з альтернативних джерел. Поки ціни на нафту і газ високі, у світі множиться кількість проектів з використанням порівняно чистих способів її виробництва з відновлюваних джерел енергії, як гідроенергетика, геліоенергетика або вітроенергетика та інших.
Створення нових потужностей для виробництва електроенергії з використанням зазначених джерел повсюдно підтримується урядами країн, проте, час від часу, впирається в одну з основних проблем – зберігання надлишкових обсягів енергії, отриманої від сонця, вітру та ін. джерел.
Дана проблема, будучи не новою, але основною, протягом декількох десятиліть залишається не вирішеною в повній мірі. Невміння ефективно зберігати та акумулювати отриману енергію особливо згубно позначається на розвитку відновлюваних джерел енергії. Виробники енергії з поновлюваних джерел до цих пір не в змозі забезпечити її гарантоване надходження споживачам. А з урахуванням дискретності і сезонності її споживання вирішення проблеми набуває ще більшої актуальності щодня.
Цікаве і поки що концептуальне рішення зберігання надлишкової енергії запропоновано у Бельгії. У цій європейській країні вітряна енергетика сьогодні переживає бум, тому проблеми зберігання і ефективного використання виробленої енергії стоять на порядку денному.
За даними звіту Асоціації Європейської Вітряної Енергетики (European Wind Energy Association (EWEA), в 2011 р. Бельгія мала потужності вітроенергетики 1078 МВт, які складали близько 2,9% загального споживання електрики в країні. Країна сподівається, збільшити потужності вітроенергетики до 2300 МВт, переважно за рахунок проектів в Північному морі, для того щоб замінити потужності однієї з двох атомних електростанцій «Doel» і «Tihange» (потужністю 3000 МВт), які повинні бути виведені з експлуатації. Згідно з подальшими планами, до 2020 р. потужності будуть розширені до 4000 МВт.
Плани країни щодо збільшення частки альтернативної енергетики націлені на поетапне позбавлення від використання ядерної енергії до 2025 року, на частку якої за підсумками 2011 р. припадало більше половини (57%) внутрішнього виробництва електроенергії в Бельгії.
Таким чином, головна проблема вітряної енергетики – це розбіжність піків споживання і вироблення енергії, що призводить до значних втрат електрики, що виробляється. Так, наприклад, вночі, коли споживання енергії промисловим сектором падає, при сильному вітрі втрати можуть досягати 90% від потенційних можливостей вироблення електрики.
На початку 2013 р. в Бельгії було запропоновано нове вирішення проблеми – спорудження комплексу об’єктів для зберігання надлишкових обсягів електроенергії, виробленої вітряними станціями, і її використання для забезпечення необхідних обсягів споживання під час пікових навантажень енергосистеми.
У період зниження споживання електроенергії (ввечері, вночі), утворюється надлишок енергії. Для акумулювання цього надлишку запропоновано проект, який передбачає створення штучного острова та інфраструктури для виробництва електроенергії на ньому (рис. 1). Такий острів-батарейка буде розташований у Північному морі недалеко від м. Увендюні (Wendiune) в бельгійській провінції Західна Фландрія.
Бельгійські "пончики" - для акумулювання електроенергії
Острів буде створений на відстані 3 км від берега. Діаметр острова, який зовні нагадуватиме пончик (The doughnut-shaped island), складе близько 3 км. Усередині острова, в лагуні, буде споруджений великий резервуар. Для акумулювання надлишкової енергії отриманої з вітряків, в період низького добового попиту на енергію – ввечері/вночі (рис. 2) – вода з резервуару відкачуватиметься в море, за рахунок використання додаткового струму, що генерується вітровими турбінами (рис. 3). Для отримання енергії назад, під час пікових навантажень (вдень) – вода буде затікати в резервуар, проходячи через турбіну і приводячи її в рух, а електрика, що генерується при цьому, буде направлятися назад на материк (рис. 4).
Бельгійські "пончики" - для акумулювання електроенергії
За оцінками ініціаторів, установка буде здатна виробляти близько 300 МВт, 2 рази на день. Будівництво острова з усією необхідною інфраструктурою може зайняти близько 5 років.
Бельгія продовжує пошук потенційних членів консорціуму, для реалізації даного проекту. Поки що немає докладних розрахунків технічної і економічної складових проекту, але за оцінками уряду Бельгії, його вартість буде відповідати вартості будівництва вітряної ферми (кількох вітрогенераторів).
Створення подібних офшорних штучних резервуарів здійснюється відповідно до затвердженого урядом Бельгії плану розвитку Північного моря до 2020 року.
Уряд також очікує, що наявність острова подвоїть площу для проживання чайок та інших морських птахів, які будуть харчуватися в районі острова і менше турбувати людей на материку.
Олександр Лактіонов, кандидат наук
Головний спеціаліст з дослідження енергетичних ринків компанії “Смарт Енерджі”
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас