Які права працевлаштованих українців порушуються найчастіше — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Які права працевлаштованих українців порушуються найчастіше

Особисті фінанси
1448
Українці скаржаться, що їхні трудові права порушуються. Про це свідчать результати опитування компанії HeadHunter: 75 відсотків респондентів у віці від 21 до 40 років сказали, що так чи інакше постраждали від дій роботодавців. І тільки у 10% немає причин для скарг. Решта не змогли відповісти на це питання.
Найчастіше (43%) працівники скаржаться на проблеми з відпусткою: її не дають по кілька років або дають менше днів, ніж належить за законом. Друга проблема – виплата зарплат: 42% говорять, що отримують оклад в «конвертах» або із затримками. Також роботодавці часто не платять компенсації при звільненні, у разі хвороби або часткової втрати працездатності, а також не забезпечують додаткові блага (мобільний зв’язок і харчування).
Які права працевлаштованих українців порушуються найчастіше
«Я працював на компанію, яка займається комунікаціями, протягом 7 років. Затримки зарплати досягали трьох місяців. Але керівництво запевняло, що це тимчасові проблеми і після Нового року все вирішиться. А потім нам сказали: «Хлопці, вибачте, компанія закривається. Виплатимо тільки офіційну зарплату». А ми всі були на мінімалці, решту давали у конвертах», – розповідає 37-річний Олексій Подольський.
«У нас достатньо багато звернень громадян, пов’язаних з порушенням їхніх прав на роботі. Найчастіше вони стосуються виплати заробітної плати. На приватних підприємствах за останні три роки заборгованість із зарплати скоротилася на 30-40 відсотків. А на держпідприємствах, навпаки, заборгованість зростає», – розповів нам член комітету з соцполітики і праці ВР Павло Розенко.
При цьому юристи радять не боятися роботодавців і звертатися до суду. «Якщо людина працює офіційно і її права порушуються, то в більшості випадків нам вдається залагодити ці суперечки, не доводячи справу до суду, – розповіла «Сьогодні» адвокат Віта Приходько. – Іноді питання вирішується простим офіційним зверненням з боку працівника. Якщо ж людина працює неофіційно – проблематично, оскільки складно щось довести. Але головна проблема в тому, що часто люди вважають за краще не звертатися до суду, щоб відстояти право на відпустку або виплату компенсацій, боячись бути звільненими».
Сподіватися на державу не варто: вона обмежена в можливостях перевіряти недобросовісних наймачів. «Ми не можемо прийти з перевіркою просто так. Для цього має бути звернення прокуратури, центру зайнятості або ж самих громадян. До того ж якщо ми проводимо перевірку, то повинні попередити про неї керівника підприємства за декілька тижнів. Так що він може підготуватися і приховати всі недоліки, як часто і робиться», – розповіли «Сьогодні» в одній з регіональних інспекцій із захисту праці. І додали, що в разі знаходження порушень покарання для роботодавця несуттєве: штраф від 510 до 1700 гривень.
«Ми намагаємося створити найкращі умови праці для наших співробітників. Але держава ставить нас в такі умови, коли досягти цього буває достатньо складно. Бізнесу, щоб вижити, іноді доводитися жертвувати умовами для працівників. Але ми прагнемо до того, щоб полюбовно вирішувати всі питання», – сказав «Сьогодні» президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак. І пояснив, що корупційну складову бізнесу підприємцям доводиться компенсувати за рахунок «зменшення податкових відрахувань», тобто зменшення – легальної зарплати. «Нараховуючи мінімальну зарплату (1218 грн), мені потрібно платити 400 гривень податку. А, якщо я поставлю зарплату 5000 тис. гривень, то тільки на відрахування піде 2 тис. гривень. Який у цьому сенс?» – ділиться підприємець Андрій.
Вікторія Шестоперова
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас