Китай і Європа ділять місце під сонцем — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Китай і Європа ділять місце під сонцем

Енергетика
1768
Китай і Євросоюз опинились на порозі торговельної війни через «сонячну справу» – введення 47-відсоткових загороджувальних мит на імпорт сонячних батарей з КНР. «Ми різко проти, це невигідно обом сторонам», – заявив прем’єр КНР Лі Кецян. У КНР ще є шанси відвести загрозу конфлікту: 15 з 27 країн – членів Євросоюзу поки не готові ввести обмежувальні санкції. Крім того, китайцям вдалося заручитися підтримкою Німеччини.
Німеччина готова виступити посередником для врегулювання конфлікту між Китаєм і Євросоюзом, який виник через ініціативи європейських чиновників щодо введення 47-відсоткових загороджувальних мит на імпорт сонячних батарей з КНР. Про це канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила під час зустрічі з прем’єр-міністром Китаю Лі Кецяном в неділю в Берліні.
Лі Кецян також виступив із заявою, попередивши, що розслідування Євросоюзу щодо китайського виробництва сонячних батарей і телекомунікаційного устаткування і введення мит на їх ввезення призведе до неприємних наслідків. «Санкції невигідні обом сторонам, – заявив він під час свого першого візиту до Берліна в ролі прем’єра. – Суперечки навколо цих двох видів продукції можуть не тільки нашкодити китайській промисловості, але і європейським споживачам».
Напруга у відносинах між Євросоюзом і Китаєм стала наростати ще в жовтні минулого року, коли Єврокомісія ініціювала перевірку китайських виробників сонячних батарей, які звинувачуються в демпінгу.
Приводом послужило звернення галузевої європейської асоціації ProSun, яка заявила, що імпорт з Китаю цієї техніки стимулюється державою шляхом прихованих субсидій. За її даними, китайські компанії уклали контракти на продаж сонячних батарей за заниженою ціною на суму €21 млрд.
У відповідь влада КНР зажадала від Світової організації торгівлі розслідувати приховане субсидування урядами Греції та Італії геліоенергетичних проектів, які використовують вироблені в ЄС сонячні батареї.
Передбачається, що розслідування ЄС відносно китайських виробників триватиме до кінця 2013 року. Але одночасно з ним на початку травня європейський комісар з торгівлі Карел де Гюхт запропонував ввести тимчасові мита в розмірі 30-67% (в середньому – 47%) на імпорт сонячних батарей з Китаю.
У кінці 2012 року загороджувальні мита на аналогічні китайські товари ввели США, підвищивши антидемпінгове імпортне мито відразу в 14 разів – з 18,32 до 249,96%.
Тоді ж Європейська комісія ввела попередні мита на кераміку і фарфор, імпортовані з Китаю. Вони були введені, незважаючи на те, що 14 з 27 членів Євросоюзу проголосували проти. Однак згідно з правилами Єврокомісія може вводити попередні мита без згоди всіх членів, якщо в цей момент йде розслідування. Передбачається, що мита будуть діяти до 15 травня. Зараз Єврокомісія розслідує також 21 випадок продажу китайської кераміки за заниженою ціною.
Вирішальне голосування щодо введення мит на імпорт сонячних батарей і телекомунікаційного устаткування з боку ЄС має відбутися 6 червня. За попередніми даними, 15 з 27 країн – членів Євросоюзу поки не готові ввести обмежувальні санкції для найбільшого експортера. Китаю вдалося заручитися і підтримкою Німеччини.
За підсумками 2012 року обсяг двосторонньої торгівлі ЄС і Китаю зріс до $546 млрд. Майже 30% цього обороту припало на Німеччину – $161 млрд: вона експортує до Китаю товарів і послуг на $67 млрд, імпортує – майже на $100 млрд.
Німеччина в лютому 2013 року повідомила про скорочення субсидування виробництва сонячних батарей деяких типів більш ніж на 30%. Слідом за рішенням скоротити субсидії відбулося банкрутство великих німецьких виробників сонячних батарей: Solarhybrid і Q-Cells. Про початок аналогічної процедури заявили два інші концерни – Solar Millennium і Solon. Наступними можуть стати компанії SMA AG і Phoenix Solar.
Німецькі виробники опинилися в програшному становищі порівняно з конкурентами з інших країн ЄС, а також Китаю. Німеччині немає ніякого сенсу підтримувати Грецію та Італію у субсидуванні сонячних батарей. Вона радше зацікавлена у ліквідації всіх субсидій – і в країнах ЄС, і в Китаї.
«В області фотовольтаїчних технологій конкуренція з китайськими виробниками обернулася для європейських компаній головним болем. Що стосується ринку сонячної термальної енергії, попит на ньому ще недостатній», – визнає аналітик Commerzbank Інго-Мартін Шахел.
У Європі використання сонячних батарей, як і раніше, активно розвиває Італія: влітку найбільший гравець галузі Enel заявив про вироблення рекордних 8 ГВт сонячної енергії, а до 2020 року сумарна потужність сонячних електростанцій в країні повинна досягти 30 ГВт. Нарощує свої сонячні потужності і Китай, який недавно в чотири рази підвищив цільовий показник потужності сонячних електростанцій до 2020 року (до 50 ГВт) і, таким чином, залишиться «флагманом світового сектора відновлюваної енергетики», свідчить звіт Ernst & Young «Індекси привабливості країн з точки зору інвестицій у відновлювану енергетику».
Катерина Ткаченко
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас