Берн з серпом і водометом — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Берн з серпом і водометом

Світ
1732
Танцювальний парад у Швейцарії закінчився спровокованими радикалами заворушеннями, поліція розганяла танцюристів гумовими кулями і перцевим газом
У Швейцарії танцювальний флешмоб закінчився масовими безладами. У ніч на неділю радикали з «чорного блоку» спробували прорватися до будівлі парламенту країни. Поліція зупиняла активістів водометами, гумовими кулями та сльозогінним газом. Захистити парламент вдалося, але збиток від заворушень обчислюється сотнями тисяч франків.
Танцювальний флешмоб «Знайди свободу в танці» (Tanz dich frei) в ніч на неділю обернувся заворушеннями у Берні, столиці Швейцарії. В результаті зіткнень постраждали 20 поліцейських, кілька десятків учасників «технопараду» затримані, повідомляє місцева газета 20 Minuten.
Як підрахували місцеві правоохоронні органи, збитки від заворушень обчислюються кількома сотнями тисяч швейцарських франків.
У соціальних мережах повідомляється, що радикальні ліві метали балони з червоною фарбою в стіни будівель, а «на розі кожної третьої будівлі тепер намальовані серп і молот».
У попередньому звіті поліції, який був опублікований вранці в неділю, йдеться, що у флешмобі брали участь близько 10 тисяч осіб. Більша частина присутніх поводила себе винятково мирно, зіткнення почалися після того, як «маленькі групи людей у масках» проявили агресію по відношенню до поліцейських, пожежників і співробітників «швидкої допомоги».
Що таке «Чорний блок»
«Чорним блоком» називаються групи протестуючих в різних країнах світу, які одягаються в чорний одяг і приховують свої обличчя за допомогою шарфів і масок. Ідея полягає в тому, щоб максимально приховати особистість активіста і домогтися його повного злиття з натовпом. «Чорний блок» часто вдається до жорстких дій і активно бере участь у сутичках з поліцією. Більшу частину блоку становлять анархісти, за чорним прапором яких і отримав свою назву Black Bloc. Крім анархістів до колони традиційно приєднуються лібертаріанці, соціалісти, радикальні зелені і стрейтеджери.
Тактика була розроблена в 1980 році як відповідь на насильство поліцейських. Сили правопорядку розігнали протестний антиядерний табір у Горлебені. Атака озброєних поліцейських на п’ять тисяч пацифістів переконала багатьох лівих у необхідності переходу до більш радикальних методів.
«Чорний блок» виступає проти капіталізму, глобалізму, фашизму, націоналізму, расизму, сексизму, гомофобії, ксенофобії та інших форм дискримінації.
До ранку неділі преса впевнено писала, що заворушення спровокували ліві активісти з «чорного блоку», відомі своїми радикальними настроями. У соціальних мережах це повідомлення зустріли твітами в дусі «Швейцарський «чорний блок» вміє веселитися» і «Де був я під час цієї вечірки?!» і різким засудженням вандалів, які зіпсували мирну вечірку в центрі міста. Насильство засудили кілька бернських політиків, які раніше виступали на підтримку Tanz dich frei і відродження клубної культури міста.
Організатори флешмобу, у свою чергу, звинувачують сили правопорядку в ескалації конфлікту: якби поліція не застосувала гумові кулі і сльозогінний газ, десятитисячний натовп не піддався б паніці.
Як пишуть місцеві газети, сутички з силами правопорядку почалися після півночі, коли частина радикалів спробувала вийти за оточення і прорватися до будівлі парламенту. Це змусило поліцію застосувати водомети, гумові кулі і сльозогінний газ. У відповідь демонстранти в масках стали закидати співробітників правоохоронних органів пляшками і розбивати вітрини магазинів у центрі міста. Близько другої години ночі поліції вдалося відтіснити радикалів у бік залізничного вокзалу, де заворушення продовжилися з новою силою.
«У тісному районі анархісти почали гру в «кішки-мишки» із занадто завантаженою і недостатньо кваліфікованою поліцією. Сцени хаосу тривали приблизно до четвертої ранку», – описує 20 Minuten події, що сталися в ніч з суботи на неділю. «Як на війні», – цитує видання одного з очевидців заворушень.
На сторінці Tanz dich frei в соціальній мережі Facebook організатори демонстрації викладають свою версію події, яка сильно відрізняється від версії поліцейських і ЗМІ. За їх словами, «мирна демонстрація» рухалася запланованим маршрутом, який проходив повз вулиці, що ведуть до будівлі парламенту.
«Платформа (з музичним обладнанням та звукопідсиленням на чолі колони. – «Газета.Ru») продовжила рух. Кілька людей підстрибнули біля лінії оточення, щоб зняти те, що відбувається, на мобільні телефони. Тоді поліція застосувала перцевий газ і водяні гармати. Згодом також були використані гумові кулі і сльозогінний газ. Багато людей були зім’яті, ні в чому не винні учасники запанікували, багато хто був поранений. Це розлютило демонстрантів, і вони були змушені захищатися», – стверджують організатори, які звинувачують поліцію в неефективних діях і створенні умов для паніки в натовпі.
«Нерозумно використовувати сльозогінний газ для того, щоб запобігти масовій паніці», – йдеться в їх повідомленні.
«Події того вечора викликають питання, але не подив. Дайте державі подивитися на свої справжні потреби: захист федеральної власності для неї набагато важливіший від захисту тисяч громадян. Поліція заарештувала велику кількість поранених людей, щоб убезпечити будівлю», – додають вони.
Вуличні вечірки Tanz dich frei не позбавлені політичної складової. Організатори флешмобів відкрито декларують свої ліві погляди і виступають проти капіталістичної системи, яка робить Берн містом, де «немає місця іноземцям, бідним, старим, безробітним, асоціальним і незалежним». Організатори Tanz dich frei також пов’язують свої вечірки з анархістською стратегією Reclaim the Streets, яка протистоїть домінуванню корпорацій і глобалізації в місті.
Незважаючи на ліву ідеологію, покладену в основу танцювальної демонстрації, організатори, судячи з усього, не планували насильства і масових заворушень під час заходу. За тиждень до вечірки на сторінці Tanz dich frei у Facebook вони зверталися до учасників акції: «Для нас важливо підкреслити, що Tanz dich frei пройде успішно лише в тому випадку, якщо ви візьмете відповідальність за себе і своє оточення (будете допомагати один одному, покажете, що у вас з собою немає алкоголю і наркотиків), а також будете влаштовувати бійки в якомусь іншому місці».
Ольга Кузьменкова
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас