Новий рівень відповідальності за розробку надр — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Новий рівень відповідальності за розробку надр

Енергетика
685
Приєднання України до глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей допомогло б забезпечити громадський контроль за розподілом державних доходів від нафтогазового сектора
Понад 3,5 млрд. людей – половина населення світу – живуть у країнах, багатих придатними для розробки корисними копалинами, такими як нафта, газ та мінерали. Однак занадто часто доходи від цього багатства не йдуть на розвиток країн і не приносять користь пересічним громадянам. Галузь видобутку корисних копалин за визначенням непроста для ефективного, прозорого та інклюзивного управління з боку держави. До таких викликів, які постають перед урядами різних країн, варто придивитися і Україні, яка рухається в напрямку розробки свого нетрадиційного газу. З освоєнням цих ресурсів виникає потреба забезпечити такий стан справ, щоб вигоду від видобутку газу відчули якомога більше українців.
Зараз якраз настає час для вироблення більш високих стандартів у цій галузі. На цьому тижні представники урядів, приватного сектору та громадянського суспільства з усього світу з’їжджаються до Сіднея, Австралія, на 6-у Глобальну конференцію «Ініціативи прозорості видобувних галузей» (ІПВГ). ІПВГ – добровільна міжнародна система, за допомогою якої уряди беруть зобов’язання щодо забезпечення підзвітності та прозорості гірської, нафто- і газодобувної промисловості у своїх країнах.
Концепція ІПВГ проста. Уряди-учасники укладають партнерські договори з приватними компаніями і громадськими організаціями для публікації щорічного звіту, в якому порівнюються дві цифри: декларовані урядом доходи та інформація, надана видобувними компаніями як плата за свою діяльність з видобутку нафти, газу та інших копалин. Ця система стимулює чесність і надає дані, потрібні для звітності.
Сполучені Штати підтримують ІПВГ з часу виникнення цієї ініціативи понад десять років тому. Принципи ІПВГ щодо прозорості надходжень можуть діяти в країнах усіх регіонів світу і на всіх рівнях розвитку. Ось чому США працюють в напрямку набуття повного членства в ІПВГ і приєднання понад 35 країн Африки, Азії, Латинської Америки та Європи, які також беруть подібні зобов’язання перед своїми громадянами.
Україна знаходиться на подібному етапі реалізації ІПВГ, тобто уряд України рухається в напрямку системи, яка передбачала б більшу інформованість про доходи від газо- і нафтовидобутку. Прогрес у цій важливій ініціативі продемонстрував би громадянам України, що їхній уряд намагається бути більш відкритим, більш чуйним і більш відповідальним, ніж у минулому. Реалізація ІПВГ також була б важливим кроком у поліпшенні іміджу України як країни, зручної для ведення бізнесу, – завдяки демонстрації прозорості та підзвітності уряду в розпорядженні новими потоками доходів від нафто- і газовидобутку
ІПВГ допомогла б уряду дати відповіді на питання тих людей, які живуть на територіях потенційного видобутку сланцевого газу. Навесні я відвідував схід і захід України і розмовляв з багатьма людьми про цю нову багатообіцяючу перспективу. І люди говорили мені, що хочуть бути впевнені, що, коли газ буде добуватися біля їхніх поселень і на їхніх полях, вони теж отримають якусь вигоду. Дотримання стандартів ІПВГ допомогло б українському уряду чітко показати, звідки приходять гроші і куди вони направляються, зробити процес прозорим.
Але однієї лише прозорості одержання і розподілу надходжень недостатньо для розуміння громадянами більш широкої картини того, як уряд управляє нафтовими, газовими, гірськими ресурсами. Треба йти далі. Тому на цьому тижні в Сіднеї учасники зустрічі офіційно оголосять про низку стратегічних змін у ІПВГ.
Мета – зробити ІПВГ більш всеосяжною, надійною і легшою для аналізу. Реформа також вимагатиме від урядів надання громадянам базової інформації про видобувний сектор в їхніх країнах, у тому числі про те, які ліцензії і кому надаються, скільки чого видобуто, яка роль державних компаній у цьому секторі. До того ж ІПВГ буде стимулювати уряди добровільно зробити ще один крок і оприлюднити свої контракти, укладені з компаніями. Прозорість вигідна американським компаніям, оскільки допомагає їм краще розуміти середовище для роботи в країні, в яку вони планують інвестувати. Прозорість вигідна і людям, які живуть у зонах потенційного буріння.
Сполучені Штати всіляко вітають ці зміни, які дадуть ІПВГ можливість ефективніше допомагати громадянам країн, багатих природними ресурсами, отримувати від цих ресурсів реальну користь. Ми сподіваємося, що і Україна підтримає ці зміни і швидко введе у себе практику ІПВГ.
ДОВІДКА
Що таке ІПВГ
Міжнародний стандарт ІПВГ (Ініціатива прозорості видобувних галузей) забезпечує більшу прозорість в управлінні природними ресурсами країни і повне розкриття державних доходів від видобувного сектора. Ідея, що лежить в його основі, зводиться до такої схеми: компанії публікують інформацію про платежі, уряд оприлюднить суми надходжень. Ці дані зіставляються у звіті ІПВГ і супроводжуються експертною оцінкою. Процес контролюється багатосторонньою групою представників уряду, компаній і громадських організацій та моніториться на міжнародному рівні. У результаті виграють усі: держава отримує приплив інвестицій як бонус за прозорі умови ведення бізнесу, компанії отримують однакові і зрозумілі правила гри, громадяни мають доступ до достовірної інформації про стан справ, що посилює позиції громадянського суспільства в боротьбі з корупцією. В результаті покращується ситуація в енергетичному секторі, підвищується його стабільність. У 2009 році, коли стандарт запрацював, йому відповідали лише дві країни, але вже тоді було розкрито $200 млрд. сукупних доходів. Тепер (до травня 2013 року) таких країн 21, а сума розкритих сукупних доходів досягла $1 трлн. Ще 16 країн досягли статусу кандидата, так що ступінь прозорості відносин держави і бізнесу в галузі природокористування буде лише зростати. Тим більше що ініціативу підтримали понад 80 найбільших нафтогазових і гірничодобувних компаній, МВФ, Світовий банк, а також сім з восьми учасників «Великої вісімки».
Джон Теффт, посол США в Україні
За матеріалами:
Коментарі
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас