Податок на розкіш чи новий оброк для всіх? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Податок на розкіш чи новий оброк для всіх?

Казна та Політика
5707
Щоб знайти розкіш, депутат-комуніст Спиридон Кілінкаров пропонує щорічно оцінювати квартири, транспорт, прикраси та одяг громадян. Оцінка тільки житла і машини обійдеться в 700-800 гривень. А розкішшю можуть назвати і “трійку” на Троєщині (віддалений від центру район Києва), і старий бабусин килим, і мобільний телефон, і одяг. Тоді вже доведеться платити не тільки оцінювачу, а й Міністерству доходів.
Левову частину бюджету України становлять податкові надходження. Ось чому народні депутати регулярно намагаються ввести все нові і нові податки і збори. Комуніст Спиридон Кілінкаров вніс в лютому 2013 року законопроект №2343 про податок на розкіш. Назва законопроекту лукава. При найближчому розгляді виявляється, що заплатять всі.
Предметами розкоші відповідно до цього законопроекту є аж ніяк не замки, яхти і “Бентлі”. Майже всі юридичні і фізичні особи будуть обкладені податками. “Предметами розкоші” стало все рухоме і нерухоме майно, а також майнові права.
Див. статтю 265.2.1, де зазначено: об’єктом оподаткування є: квартира, дачний або садовий будинок, об’єкти житлової нерухомості, нежитлові приміщення, легкові автомобілі, мотоцикли, судна, літаки і вертольоти, вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, обробленого і необробленого дорогоцінного каміння, годинники, мобільні телефони та зброя, взуття, вироби з хутра, шкіри, килимові, швейні, трикотажні, текстильні вироби, а також вироби з деревини, предмети мистецтва, колекціонування та антикваріату.
Щоб старий килим або “трійка” на Троєщині стали предметом розкоші, треба цю “розкіш” правильно оцінити.
Орієнтуючись на ринкові показники вартості, можна зрозуміти, що 1000 розмірів мінімальної зарплати (а саме стільки потрібно, щоб вважати квартиру розкішною) – це 1,147 млн грн.
Якщо брати за орієнтир ціну кв.м трикімнатної квартири в Києві (за даними порталу http://agent.ua) 2034 $/кв.м, то це ринкова ціна квартири площею близько 70 кв. м. Ось тобі і розкіш.
Ставки податку відчутні – 0,5% від оціночної вартості об’єкта нерухомості. Тобто мінімум 5735 грн з квартири. А ще є податок 2% від оціночної вартості транспортного засобу (приблизно 1600 грн з не дорогої і не нової іномарки). І 10% від вартості бабусиного перського килима середньої потертості. Так, з миру по нитці – новий вертолітний майданчик.
Щоб визначити, чи є ваш будинок, килим, мобільний телефон або трикотажний светр предметом розкоші, вам необхідно буде раз на рік заплатити спеціальному оцінювачу.
І це не будуть випадкові люди. З 1 серпня Міністерство доходів і зборів буде вірити не всім оцінювачам (яких зараз 9000 і вибирай будь-якого), а тільки обраним, з новими правильними “корочками”. Схоже, що законопроект комуніста Кілінкарова добре поєднується з декількома постановами Кабміну, схваленими раніше, і стає ланцюжком в хитрій схемі створення нового “оціночного оброку”.
Сьогодні громадянин стикається з оцінкою майна тільки коли продає-обмінює-дарує його або отримує спадщину, тобто 2-3 рази в житті. А після введення “податку на розкіш” нам доведеться спілкуватися з правильними оцінювачами щороку. І щороку платити за оцінку майна з власної кишені. А якщо оцінювач вирішить, що ви аж надто добре живете, то доведеться платити ще й податок.
Зазвичай оцінка квартири і машини коштує приблизно 700-800 гривень (у різних містах країни різні ціни). Але не факт, що спеціальні оцінювачі не встановили іншу, більш високу ціну на свої послуги.
265.6.5. Платник податків самостійно здійснює оцінку вартості об’єкта оподаткування шляхом укладення договору з суб’єктом оціночної діяльності.
265.5. Податковий період
265.5.1. Базовий податковий (звітний) період для об’єктів оподаткування, визначених у підпунктах “а” – “ж” підпункту 265.2.1 пункту 265.2 цієї статті, що дорівнює календарному року.
Глибоко помиляється той, хто вважає, що раз його квартира (килим, светр, мотоцикл) коштує на ринку три копійки, то він не може бути оцінений дорожче. Може, ще й як. Тому що базою оподаткування буде служити не ринкова вартість майна, а якийсь сурогат – оціночна вартість.
Якщо з ринковою вартістю все зрозуміло і прозоро, то оціночну будуть розраховувати за якимось алгоритмом, який напишуть чиновники. І алгоритм цей можна буде змінювати в ручному режимі, без згоди депутатів Верховної Ради.
На величину ринкової вартості впливають і стан ринку, і властивості самого об’єкта і т.д. Поняття ринкової вартості прописано як у вітчизняних стандартах оцінки, так і в російських, і в міжнародних стандартах.
Чого не скажеш про оціночну вартість. Ніякими міжнародними стандартами таке поняття не передбачено – тільки в постановах Кабміну. Більше того, для визначення оціночної вартості квартири, наприклад, можна навіть до неї не заходити. Тобто фізичний стан квартири не враховується. Тобто “убита” квартира в центрі міста, яку ви отримали у спадок, може бути визнана предметом розкоші.
Висновок: Проект Закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування предметів розкоші” №2343 передбачає, що щороку все рухоме і нерухоме майно, майнові права, земельні ділянки громадян та юридичних осіб будуть переоцінюватися спеціальними податковими оцінювачами.
З визначеної ними оціночної вартості будуть стягуватися податки. Варіюючи ставками оподаткування та алгоритмів визначення оціночної вартості – можна обкласти даниною будь-якого, навіть дуже небагатого, громадянина.
Чому щороку? Щоб заробили спеціальні податкові оцінювачі, які з’являться 1 серпня. Ну і державі дуже зручно: взяли одну маленьку поправку до Закону – і обклали даниною будь-який соціальний прошарок. Гроші в бюджет – а з бюджету…. самі знаєте куди.
Євгенія Грищенко
За матеріалами:
lb.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас