Швейцарія скасує банківську таємницю — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Швейцарія скасує банківську таємницю

Світ
767
Вісімдесятирічна історія швейцарської банківської таємниці, схоже, підійшла до завершення. Про це стало відомо напередодні переговорів фінансового керівництва Швейцарії та ЄС, про початок яких сторони домовилися минулого тижня. Головна тема переговорів вже відома: Європейський союз має намір наполягати на укладенні угоди про автоматичний обмін інформацією зі швейцарськими банками на вимогу наглядових органів, що сильно допоможе в боротьбі з ухиленням від сплати податків.
Традиції зберігання банківської таємниці в Швейцарії сягають ще часів Середньовіччя, проте, офіційно вона була оформлена спеціальним законом у 1934 році. Завдяки своєму статусу головного фінансового центру Європи, в обох світових війнах Швейцарії вдавалося зберігати нейтралітет, навіть незважаючи на безпосередню близькість до Німеччини. При цьому Швейцарія не є членом Європейського союзу, хоча знаходиться в самому центрі Європи (а з 2002 року входить до Шенгенської зони), і до цих пір залишалася надійною податковою гаванню для європейських капіталів.
Втім, пролом у стіні банківської недоторканності пробили не європейці, а американці. У лютому 2013 року Швейцарія дала згоду на автоматичний обмін даними в рамках угоди про оподаткування закордонних коштів резидентів США. Однак аналогічна угода з Євросоюзом може мати значно більший вплив на банківську систему Швейцарії: хоча кошти американських вкладників і становлять значну частину з 2,8 трильйонів доларів, зосереджених на швейцарських рахунках, більша частина заощаджень належить європейцям.
Нинішні переговори – не перша спроба керівництва ЄС чинити тиск на швейцарську банківську систему, завдяки особливостям якої європейські бюджети щороку втрачають сотні мільярдів євро. Багато країн не гребують брудними методами боротьби з вкладниками. Так, міністерство фінансів Німеччини вже давно практикує придбання швейцарських баз даних у анонімних хакерів: у 2008 році відомство придбало інформації на 4,2 мільйона євро, в той час як прибуток, отриманий від цієї угоди, був оцінений в 800 мільйонів. Кандидат на посаду канцлера від соціал-демократичної партії Пеєр Штайнбрюк, який обіймав у той час пост міністра фінансів, назвав купівлю “найкращою інвестицією за все життя”. Згодом подібні “інвестиції” неодноразово робилися міністерством фінансів для збільшення ефективності податкових зборів, ще більше переконуючи керівництво Німеччини в необхідності зірвати завісу таємниці з того, що відбувається в банках Швейцарії.
Однак якщо Швейцарія все ж є суверенною державою, що не підкоряється загальноєвропейським законам, то ще один кандидат на потенційну боротьбу з ухиленням від податків є повноправним членом Євросоюзу, хоч і з численними застереженнями. Мова, зрозуміло, йде про Великобританію, володіння якої є головними офшорними центрами планети. Віргінські острови, Гібралтар, Джерсі, Гернсі, Мен – далеко не повний список британських володінь, які користуються податковими послабленнями, приховуючи відомості про своїх клієнтів. При цьому, незважаючи на те, що тільки на Кайманових островах зосереджено близько 70 відсотків світових хедж-фондів, завдяки фінансовій політиці Великобританії вони перебувають у “білих списках” Організації з економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Головною причиною є те, що всі офшорні операції відбуваються через лондонський Сіті, який частково виведений зі сфери дії британських та європейських законів і фактично є класичним прикладом внутрішнього офшору.
Міністр фінансів Швейцарії заявила, що погодиться на автоматичний обмін інформацією в тому випадку, якщо це стане загальносвітовою практикою і торкнеться всіх інших великих фінансових центрів. Її пасаж – очевидний натяк на британські офшори, які у випадку втрати Швейцарією недоторканного статусу можуть залучити напівлегальні кошти, що вивільнилися. Канцлер казначейства Великобританії Джордж Осборн вже заявив, що деякі офшори вже готові схвалити угоди про автоматичний обмін інформацією з ЄС і США, назвавши це “значним кроком вперед” у боротьбі з ухиленням від сплати податків і пособництвом міжнародному тероризму. Якщо ця практика пошириться на всі британські володіння, і офшори, нарешті, стануть надбанням минулого, світ очікує перехід до принципово нової фінансової конфігурації, до якої багато хто поки не готовий.
За матеріалами:
Вести.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас