Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі

Технології&Авто
6039
Стів Джобс умів переконувати. Це і зробило його геніальним менеджером, кажуть люди, що знали творця Apple особисто. На зорі виникнення компанії він змусив свого партнера Стіва Возняка написати гру для приставки Atari всього за чотири дні замість запланованих трьох тижнів.
“Він просто дивився на мене не кліпаючи і сказав: “Не бійся, у тебе все вийде”, – згадував пізніше Возняк. Метод спрацював: Возняк не спав чотири доби, і гра була написана.
Невідомо, чи сниться новому главі Apple Тіму Куку ночами Джобс, який вимовляє свою чарівну фразу, але завдання, яке Джобс поставив перед ним незадовго до своєї кончини, мабуть, значно складніше, ніж ті, що отримували його співробітники раніше.
В останні роки життя Джобса Apple росла як на дріжджах – продажі стрімко збільшувалися, генеруючи небувалі прибутки і збуджуючи інтерес акціонерів. Росла капіталізація компанії. Apple потребувала розширення. І Джобс усвідомив, що корпорація не може розвиватися, якщо керівний склад її співробітників буде розкиданий в масі різних офісів. Будучи переконаним перфекціоністом, він завжди шукав ідеальні рішення для кожної проблеми.
У даному випадку ідеальним рішенням мав стати новий кампус [так у США прийнято називати відокремлену територію, що належить великій компанії або університету]. Починаючи з 2005 року Джобс регулярно виділяв великі суми на купівлю землі в околицях Купертіно – містечка в Каліфорнії, де розташовувався діючий кампус Apple. У 2010-му успіх повернувся до Джобса обличчям: компанія HP вирішила продати свій офісний центр площею 400 тис. кв. м, що стоїть буквально через дорогу від великих землеволодінь, які вже належали Apple.
Джобс купив цю землю за $300 млн і оголосив привселюдно про те, що до 2015 року у Apple буде нова штаб-квартира. Більше того, він особисто представив у мерії міста план майбутнього офісу. План моментально розтиражувала преса. Дві деталі потрясли громадськість найбільше – дизайн кампуса і його бюджет.
Джобс хотів, щоб нова штаб-квартира являла собою гігантську будівлю у формі кільця – отаке НЛО, як його відразу охрестила преса. А вартість проекту була оцінена в $3 млрд – суму, порівнянну з тією, в яку обійдеться будівництво відроджених веж Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку.
На сьогоднішній день очевидно, що реалізація останньої мрії Джобса затягується. Його спадкоємець Кук виявився не меншим перфекціоністом, ніж його колишній шеф. Надмірна увага до деталей призвела до надзвичайного ускладнення проекту. Термін переїзду в новий кампус перенесли на 2016 рік. А цифра загальної вартості робіт досягла нечуваних $5 млрд. Але Кук не боїться і вірить, що у нього все вийде.
Наполеонівські плани
Навіть фанати Джобса і доброзичливці компанії спочатку скептично поставилися до плану нової штаб-квартири. А вже недоброзичливці і зовсім вибухнули потоком критики і насмішок.
По інтернету розійшлися саркастичні колажі, що зображують будівлю-кільце, що стартує в небо, як справжній космічний корабель. Інші глузливі картинки показували, що під будівлею глибоко в землю йдуть тунелі, що ведуть до таємних рівнів з секретними приміщеннями. На зразок лабораторій міфічної корпорації Umbrella з фільму Обитель зла, де героїня Мілли Йовович спритно розправляється з арміями зомбі.
Деталі проекту і справді здатні змусити пересічного обивателя згадати про різні фантастичні стрічки. За задумом Джобса, гігантська будівля у формі кільця і висотою чотири поверхи повинна вміщати 13 тис. співробітників. Офісні площі займуть 260 тис. кв. м. Всередині розмістяться обідній зал, здатний прийняти одночасно 3 тис. відвідувачів, і аудиторія, розрахована на 1 тис. осіб. І скрізь будуть використовуватися скляні “прозорі” драбини, на зразок тієї, що встановлена у знаменитому магазині Apple на П’ятій авеню в Нью-Йорку.
Навколо будівлі-кільця планується розбити ландшафтний парк і обладнати наземні паркінги (під ними будуть і підземні), а також приміщення дослідного центру площею 28 тис. кв. м і великий фітнес-центр для співробітників. Понад 6 тис. дерев повністю вкриють під’їзні дороги від офісної будівлі.
Буде на території кампуса і електростанція, що працює на природному газі. За задумом Джобса, кампус має належати до категорії net-zero. Так у США називають будинки, які забезпечують себе енергією самі, не використовуючи загальноміську енергомережу. Крім електростанції в цьому процесі будуть також задіяні сонячні панелі площею 65 тис. кв. м. Вони будуть виробляти 8 МВт енергії – цього вистачило б для освітлення 4 тис. приватних будинків в окрузі.
Загальна площа нового кампуса Apple складе 700 тис. кв. м. Це приблизно дві третини від площі, яку займає будівля Пентагону.
Розробкою проекту займався знаменитий британський архітектор Норман Фостер, автор низки гучних проектів останніх років. Наприклад, він реконструював лондонський стадіон Уемблі, проектував вежу Херста в Нью-Йорку, йому належить авторство купола берлінського Рейхстагу.
Подібно до того, як Джобс “винайшов заново” телефон, випустивши iPhone, Фостер у далекому вже 1986 “винайшов заново” хмарочос. Тоді йому доручили створити проект будівлі банку HSBC в Гонконгу. Представляючи свої амбітні ідеї, Фостер заявив, що звичайні хмарочоси занадто великі за обсягом для тих офісних площ, які в них містяться, у них завжди душно і вони не піддаються модернізації.
Тому 47-поверхова будівля банку виконана в принципово новому стилі – зовні вона нагадує вішалку. Всі внутрішні приміщення розташовані ніби на каркасі, що дозволяє оптимізувати внутрішню рециркуляцію повітря. До того ж усередині будівлі є десятиповерхові атріуми. Ескалатори, що в них працюють, стали основним засобом пересування всередині будівлі (хоча і від ліфтів ніхто не відмовлявся – їх у хмарочосі цілих десять).
Джобс вважав Фостера найбільш підходящою кандидатурою для проектування нового офісу Apple. Однак ідея цілком і в більшості деталей належить особисто Джобсу. На питання про те, чому будівля має бути круглою, він відповідав з властивою йому іронією: “Тому що так всередині вийде розкішний двір”.
Джобс, безумовно, розумів, що проект обійдеться недешево. “Будівля у формі кола, і це означає, що її стіни викривлені, а це не найдешевший спосіб будівлі”, – говорив колишній глава Apple. Враховуючи, що стіни споруди, за його задумом, повинні бути одночасно і вікнами, це означало, що кожна скляна панель буде викривленою. Це передбачає в цілому 6 км викривленого скла.
Надзвичайна складність конструкції будівлі призвела до його фантастичної вартості. Початковий бюджет досягав $3 млрд. Таким чином, 1 кв. м цього кампусу, розташованого в Каліфорнії далеко від престижних бізнес-центрів, коштує дорожче, ніж в хмарочосах Манхеттена в Нью-Йорку.
У квітні нинішнього року стало відомо, що колишні очікування були занадто оптимістичними. Прискіпливо втілюючи в життя проект свого колишнього шефа, Кук затвердив новий бюджет будівництва. Тепер кампус обійдеться компанії в $5 млрд. Це більше, ніж вартість заново відбудованих веж Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку, на зведення яких буде витрачено близько $3,9 млрд.
“Стів приділяв багато уваги цьому проекту і вклав у нього багато любові в останні роки життя, – каже Кук. – І ми хочемо гідно втілити в життя його задум”.
Межі досконалості
А задум Джобса легко характеризується однією з його відомих цитат. Представляючи проект кампусу в міській раді Купертіно, Джобс сказав: “Ми хочемо спробувати зробити кращий офісний будинок у світі”.
Це вельми амбітна заява для людини, яка хоч і стала богом у своїй індустрії, але ніколи раніше не мала справи з архітектурою та будівництвом. І професіонали зустріли її з відповідною недовірою. Скептики назвали проект Джобса надто грандіозним.
“Це якийсь гігантський пончик”, – заявив Пол Голдбергер, знаменитий архітектурний критик журналу The New Yorker. Дизайн цієї будівлі не має нічого спільного з красивим і функціональним дизайном iPhone або лінійки MacBook, стверджує Голдбергер. Той факт, що ідеї Джобса втілював у життя сам Фостер, для критика нічого не змінює.
“Незважаючи на те що роботи Фостера зазвичай відрізняються витонченістю, ця будівля швидше нагадує Пентагон XXI століття”, – підсумовує експерт.
Крістофер Хоторн, архітектурний критик із The Los Angeles Times, також вважає проект невдалим. “Це ретроградний кокон, в який будуть загорнуті працівники компанії”, – говорить він, натякаючи на те, що співробітникам Apple доведеться працювати не у високотехнологічному сучасному офісі з атмосферою мегаполісу, а в невисокому будинку, загубленому серед дерев.
Хоторн і розкритикував проект за уявну екологічність. Враховуючи кількість співробітників, більшість з яких будуть приїжджати в офіс на власних автомобілях, всі висаджені підприємством дерева не зможуть нівелювати негативний ефект для екології, впевнений критик.
Експерти вказують на те, що в світі є безліч високотехнологічних споруд, що за багатьма параметрами перевершують ідею Джобса. Щойно завершилось будівництво розробленого тією ж архітектурною компанією Фостера нового терміналу в аеропорту Аммана в Йорданії. Дизайн, навіяний бедуїнськими наметами, отримав високі оцінки архітектурних критиків.
Також критики високо оцінили новий офіс одного з підрозділів компанії Sony в Токіо, побудований в 2012 році. Зовні будівля Sony City Osaki не особливо примітна, однак це одна з найбільш високотехнологічних будівель на планеті. На даху спеціальні водостоки збирають дощову воду. Південний фасад повністю покритий сонячними батареями, а східний являє собою величезний випарник: зібрана на даху вода циркулює по довгих глиняних трубках. Вода випаровується, створюючи ефект кондиціонування, завдяки чому будівля охолоджується. Для досягнення цього ефекту електрика не використовується. Іншими словами, офіс обладнаний безкоштовними кондиціонерами.
Слідом за Apple інші корпорації хай-тек-індустрії перейнялися будівництвом власних офісів з оригінальним дизайном та інженерними рішеннями. Так, компанія Facebook замовила проект нового офісу знаменитому архітектору Френку Гері. Перші ескізи вже опубліковані. Відмінною рисою кампуса Facebook стане справжнє “зелене маскування” будівель. Будівлі будуть невисокими, а на їхніх дахах розмістяться сади зі справжніми деревами.
З’явиться новий кампус і у Google. Причому компанія вперше має намір звести новий офіс з нуля, а не купити існуючі будівлі з подальшою їх адаптацією. Проект кампуса, який буде розташований неподалік від Сан-Франциско, виконує архітектурна компанія NBBJ. Перші ескізи, опубліковані в інтернеті, вказують на те, що Google хоче високотехнологічний кампус з декількох витягнутих споруд неправильної форми.
“Для нас головне – комфорт персоналу, – каже представник Google Девід Редкліфф. – Тому ми розробляємо архітектурний проект начебто не зовні, а зсередини”.
За його словами, основним завданням є спланувати офіс таким чином, щоб співробітники, що працюють над суміжними проектами, перебували не більше ніж у двох з половиною хвилинах ходьби один від одного. “Це стимулює випадкові контакти, які призводять до поширення ідей всередині компанії”, – пояснює Редкліфф.
Apple Campus 2
Заплановані терміни будівництва – 2014-2016
Кількість працівників – 13 тис. ос.
Загальна площа – 71 га
Зелена зона – 41 га
Фітнес-центр – на 1 тис. ос.
Конференц-зал – на 1 тис. ос.
Ресторан і їдальня – 4,4 тис. ос.
Паркування – 10,5 тис. місць
Вартість проекту – $ 5 млрд
Дані інформаційно-довідкової служби Корреспондента
Будівництва в стилі техно
Сучасні компанії будують високотехнологічні офіси, змагаючись в оригінальності інженерних та архітектурних рішень
Adobe, Лєхи (Юта), США, 26,0 тис. кв. м
Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі
Новий кампус компанії розташований у мальовничій місцевості з видом на гори та озера. У просторих приміщеннях переважає природне освітлення, є баскетбольний майданчик, скалодром, пінг-понг, більярд, басейн, тренажерний зал і кафетерій з екологічно чистими продуктами
Microsoft, Відень, Австрія, 4,5 тис кв. м
Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі
Нещодавно відкрита штаб-квартира компанії виконана в екологічному стилі: м’які кольори, підлоги, що імітують трав’яне покриття, тематичні кімнати – мисливський будиночок, океан і т. д. Крім робочих приміщень, тут є бібліотека, лаундж-зона, кафетерій і бар, настільний футбол і зелена зона
Red Bull, Лондон, Великобританія, 1,9 тис. кв. м
Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі
Офіс виробника енергетичних напоїв займає три поверхи в будівлі ХІХ століття з сучасною скляною прибудовою на даху та терасами. Відвідувачі потрапляють в офіс через дах з видом на східний Лондон. Спуститися на нижні поверхи можна на гірці, для підйому ж є незвичайні сходи
Skype, Стокгольм, Швеція, 1,7 тис. кв. м
Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі
Розробник програмного забезпечення орендує частину історичної будівлі колишньої пивоварні Мюнхен 1846 року спорудження. Офіс оформлений в стилі ігрової кімнати – білі стіни і барвисті меблі. Крім робочих приміщень є аудіо- і відеостудії, кафе та конференц-зали
Sony, Токіо, Японія, 124,0 тис. кв. м
Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі
25-поверховий офіс виробника електроніки володіє системою мікроклімату, що дозволяє пом’якшувати кліматичні умови не тільки всередині приміщення, але і в прилеглих кварталах. Для кондиціонування використовується дощова вода, а електрикою будівлю забезпечують сонячні батареї
Telenor, Форнебу, Норвегія, 255,0 тис. кв. м
!http://k.img.com.ua/img/forall/i/2013/1369048668.jpg
Штаб-квартира телекомунікаційного гіганта на березі Осло-фіорду займає 40 будівель, об’єднаних у великий кампус з безліччю комфортних кімнат, кафе, вуличних майданчиків. При цьому у співробітників компанії немає постійних робочих місць
Twitter, Сан-Франциско, США, 20,0 тис. кв. м
Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі
Новий офіс сервісу мікроблогів займає три поверхи в будівлі 1937 року. Крім робочих залів та кабінетів тут розташувалися студія йоги, ігрові автомати, кімната відпочинку, кафетерії, їдальня, міні-кухні, а також сад і город на даху
YouTube, Лондон, Великобританія
Мрія генія. Apple будує найдорожчий і найбільш технократичний офіс у світі
Штаб-квартира відеохостингу в центрі столиці Британії нагадує кіностудію: тут є павільйон для зйомок, монтажні кімнати, відеозали і Алея слави з підбіркою кращих відеороликів, а також бари і тераси з панорамним видом Лондона
Олексій Бондарєв
Фото: Paul Ott, Graz, Gareth Gardner, Gankosha, TroyHolden / Twitter
За матеріалами:
Корреспондент.net
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас