Пасивний заробіток: хочете розбагатіти - вкладайте у золото — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Пасивний заробіток: хочете розбагатіти - вкладайте у золото

Банківські метали
6064
З 2000 року дорогоцінний метал подорожчав у 5 разів.
Градусник песимізму
Економісти давно помітили: динаміка «золотих» цін відображає рівень економічного оптимізму інвесторів. Як тільки професійні інвестори приходять до думки, що у світовій економіці щось йде не так, вони скорочують свої вкладення в перспективні, але ризиковані активи. Це підштовхує фондові індекси вниз, що додає песимізму основній масі інвесторів. Підвищується інтерес до видів вкладень, захищених від знецінення в разі обвалу фондового ринку. Ті ж настрої відвідують інвесторів і у випадку серйозних інфляційних очікувань. Загалом, як це в гранично простій формі висловив Олександр Охріменко: «Є така смішна закономірність: чим гірша ситуація у США, тим швидше дорожчає золото». Все, що здатне дестабілізувати світову економічну ситуацію або привести до уповільнення зростання світової економіки, здатне і значно прискорити зростання цін на золото.
ЯК У КАЗЦІ. Уявімо собі, що, як у казці, жили у батька три сини, і навесні 2007 року задумали вони вкласти у щось по кругленькій сумі. Перший розумний був чолов’яга – інвестував у нерухомість, що швидко дорожчає. Середній – був ні так, ні сяк – розжився акціями, та ще трохи поклав на гривневий депозит. Ну а третій учудив – прикупив золотка. Якраз в травні 2007 року курс банківського золота НБУ, за даними finance.ua, становив близько 3350,6 грн за унцію. У травні 2008-го унція коштувала вже 4500 грн, а ось 8 травня 2009 року – 7042 грн. До того часу вже і ціни на нерухомість встигли впасти, і акції багатьох підприємств знецінитися… Якщо третій брат здогадався продати золото торік – тоді в травні унція коштувала 12 594 грн – то він взагалі виявився молодцем, заробивши за п’ять років у гривні 275%. Якщо ж дотягнув до цього травня і ціни 11 693 грн за унцію, то теж залишився у виграші. За 6 років отримати майже 250% – це ж який депозит в гривні міг би таким порадувати? Загалом, честь і хвала удачливому інвестору! Особливо, в порівнянні з першим братом, який все ще сподівається колись повернути вкладені в квартиру гроші.
З іншого боку, як тільки ситуація в економіці повертається в кращий бік, при перших натяках на економічне «потепління» настрій у інвесторів стає оптимістичнішим, до них навіть повертається готовність ризикувати заради великих баришів. Від чого золото починає здаватися занадто консервативним активом. І його котирування спершу уповільнюють своє зростання, а потім починають коливатися, а то і різко обвалюватися, більш-менш стабілізуючись на якомусь нижчому рівні.
Вкладення без ризиків і нервів
Інвестиції в золото мають одну приємну особливість – у довгостроковій перспективі вони, як правило, виявляються вигідними. Якщо, звичайно, не купувати його на піку ажіотажного зльоту цін. «Головний плюс такого роду інвестицій у тому, що ціна золота показує швидкість знецінення долара, – пояснює президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Коли говорять, наскільки подешевшав долар, з чим його порівнюють? Правильно, з золотом. Долар неминуче знецінюється. Не забувайте, що колись ціна унції була 35 доларів, зараз – півтори тисячі». Звичайно, $35 за унцію давали ще в 1930-х роках, але ми можемо вдатися і до ближчих прикладів.
У січні 2000 р. на міжнародних ринках золото коштувало близько $300 за унцію. В кінці 2006-го – вже $620, ще через рік – вже $800, через кілька місяців – більше $1000. Тобто іноді на золоті можна дуже добре заробити і за короткий відрізок часу. Далі: чим ясніше проявляла себе економічна криза, тим бадьоріше дорожчало золото. У січні 2011-го унція коштувала вже більше $1350, під очікування дефолту США в липні 2011 року підскочила до $1600, а в кінці серпня перевалила за $1900. Потім ціна золота йшла то вниз, то вгору. Дуже серйозний обвал цін відбувся у квітні цього року, і в травні вартість унції коливається в районі $1470. Здавалося б, це дуже погано в порівнянні з $1900, але відмінно, якщо згадати, що в грудні 2007-го унція коштувала $800. «Ось у квітні ціна на золото впала на 20%, – говорить Олександр Охріменко. – Але з початку 2011 року вона зросла на 72%. Жоден депозит у валюті ніколи не дасть такого результату». І гривневі депозити вже давно не дають нічого навіть віддалено схожого.
Як це купується: злитки, монети і золото-невидимка
Сучасні інвестиції в золото не виглядають як похід у найближчий ювелірний магазин з валізою грошей в руках. Як говорить економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жадан, «у більшості випадків вартість золота в ціні ювелірного виробу становить менше половини. Решта – це вартість художньої роботи, антикварна цінність і т. д. Як грамотне вкладення грошей у дорогоцінний метал це не зовсім підходить». Звичайно, завжди були і будуть люди, які вміють добре заробляти на вкладеннях в антикваріат і ексклюзивні вироби з дорогоцінних металів. Але це доля вправної меншості.
Ми ж зараз говоримо про доступні всім, відносно прості і прозорі інвестиції в банківське золото. Тут є два варіанти – золоті злитки і золоті інвестиційні монети.
ЗЛИТКИ. Вони бувають різного розміру і, відповідно, маси. Наприклад, по 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500 і 1000 г. Причому конкретний банк, що продає золото, може мати в наявності тільки частину цієї вагової номенклатури. Злитки бувають штамповані і литі, в переважній більшості випадків банки працюють тільки зі штампованими злитками. Тобто якщо ви купите литий злиток, вам може виявитися складніше його продати – менше банків такі купують.
Злитки продаються запечатаними в спеціальну пластикову упаковку з пломбою. До кожного злитка додається також відповідний документ того банку, який його продав. Тому дуже легко встановити, де і коли був куплений цей злиток.
Кожен банк встановлює свою ціну продажу і купівлі золота. Різниця між ними називається спредом. Для кожного банку він може бути свій. Крім того, він змінюється з часом залежно від конкретної ситуації на фінансових ринках. Наприклад, минулого року, згідно з дослідженнями компанії «Простобанк Консалтинг», максимальний спред у середньому по ринку був зафіксований на початку року – 11,9-14,6% залежно від ваги злитка, а мінімальні значення були досягнуті у листопаді – 5,8-7,8%.
Середній спред по ринку залежить від ваги злитка з тієї причини, що від нього залежить і ціна грама золота, що встановлюється банками. Чим менший і легший злиток, тим дорожчий в ньому грам золота. Наприклад, в одному з банків ціна золота в 1-грамовому злитку майже на 15% більша, ніж у 100-грамовому, і на 8% більша, ніж у 5-грамовому.
Тому фахівці вказують, що оптимальними з точки зору ціни купівлі та простоти продажу є 100-грамові злитки. «Але, – каже Олександр Охріменко, – зараз 1 грам банківського золота коштує приблизно 400 гривень. Не в кожного знайдеться 40 тисяч, щоб купити злиток на 100 грамів».
Тут треба також враховувати, що далеко не всі банки, які продають золото, його купують. За даними компанії «Простобанк Консалтинг», у 2012 році з 25 банків, що продають золото, його купівлею займалися тільки 17. Це має значення, оскільки в багатьох відносинах зручніше продавати золото тому ж банку, у якого його купив. Звичайно, можна шукати, де на момент купівлі ціна продажу мінімальна, а нести через якийсь час продавати туди, де ціна купівлі виявиться вищою, але тут треба враховувати деякі нюанси. Банк може захотіти перевірити «чуже» золото, а якщо вже там виявлять хоч якийсь натяк на те, що упаковка злитку розпечатувалася, таку перевірку проведуть обов’язково. «Раптом ви купили злиток золотий, забрали його додому, там зробили собі аналогічний за вагою за допомогою того ж свинцю і потім принесли здавати», – пояснює Олександр Жадан. Експертиза може зайняти кілька днів, а банк – до того ж ще й взяти додаткову комісію за клопіт. «Своє» ж золото банки приймають простіше – якщо, звичайно, упаковка ціла. «Тому завжди радять – купили, поклали в сейф, нехай тихесенько лежить, – говорить Олександр Охріменко. – Не треба зберігати де-небудь, щоб випадково не порушити пломбу». Тому поширена практика, коли куплене золото з банку так і не виносять – його зберігають там же в банківській комірці. Правда, при цьому доводиться платити за зберігання.
БЕЗГОТІВКОВЕ ЗОЛОТО. Можна також покласти куплені злитки на золотий депозит. При цьому ви своє золото і в руках можете не потримати, і очима не побачити, просто оплативши його в гривнях за курсом. Золотий депозит обчислюється у вазі золота, з точністю до міліграмів. Так само нараховуються і відсотки. Після закінчення визначеного часу ви свій вклад або відсотки можете отримати як у фізичному вигляді – в злитках, так і в гривнях за поточним курсом. Ставки за золотими депозитами за нашими мірками невеликі – як правило, від 0,5% до 3%, хоча деякі банки дають і до 4,5%. Але тут, як вказує Олександр Охріменко, весь розрахунок на зростання вартості золота, а ці відсотки – так, слабкий, але приємний приробіток.
Якщо ви повні амбіцій спробувати себе в короткострокових і середньострокових спекуляціях золотом, для вас може виявитися зручним поточний рахунок у золоті. Відсотків за ним можуть не платити, зате ви ніяк не обмежені термінами зняття вкладу, що дозволяє швидко реагувати на зміну ринкової кон’юнктури.
Робота з безготівковим золотом зручна і для клієнта, і для банку. Тим більше, що фактичні втрати на купівлі-продажу тут можуть виявитися нижчими, ніж з фізичним золотом. Є й мінуси – на золоті депозити не поширюється захист Фонду гарантування вкладів населення. Так що якщо ваш банк «лусне», всі ваші золоті вкладення можуть зникнути.
МОНЕТИ. У даному випадку мова не йде про скарби нумізматів. Ми говоримо про спеціальні інвестиційні монети, які в усьому світі випускають національні банки. У нас з минулого року цим зайнявся Нацбанк України. На думку Олександра Охріменка, найзручніше інвестувати саме в них. «Просто тому, що вони ліквідніші. Монети Нацбанк викуповує сам», – каже фахівець. Монети продаються в спеціальній упаковці, на якій нанесений спеціальний код. Як і у випадку зі злитками, розкривати її не варто. Ви можете купити монети в одному місті, а принести здавати у відділення Нацбанку в іншому. Там комп’ютерна система зчитує штрихкод з упаковки. Якщо все в порядку – ви тут же отримуєте свої гроші.
Монети також можна класти на депозит. Але вони продаються трохи дорожче, ніж ціна золота, використаного на їх виготовлення, і ніж злиток аналогічної маси.
Чи купувати зараз?
Торік більшість експертів припускали, що цього року ціни на золото продовжать своє зростання. Хтось передрікав підвищення цін на 25%, хтось – на всі 50. Підставу на те бачили в глобальних економічних проблемах. Серед моментів, що підтримують інвестиційну привабливість золота, називали такі довготривалі чинники, як боргова криза Єврозони і невизначені перспективи американської економіки, над якою висить гігантський держборг. Але кілька років цілеспрямованого вливання доларів в американську економіку, яким захоплювалася адміністрація президента Обами, в цьому році, нарешті, принесли свої плоди. Велика кількість дешевих коштів підігнала американський бізнес, що помітно знизило безробіття і підняло індекс Standart & Poor – показник, що спеціально розраховується, за яким судять про стан економіки США. Відповідно, пішла вгору вартість акцій американських компаній, інвестори заговорили про вхід в стадію зростання… Як результат, на початку квітня ми спостерігали серйозний обвал цін на золото, за словами Олександра Жадана – найбільший за останні 30 років.
«Зараз, вважаю, золото все-таки не буде так стрімко зростати, як в останні роки, – стверджує Олександр Жадан. – Я вважаю, що воно буде приблизно на такому ж рівні в найближчі три роки. Можливо, навіть знизиться в ціні, що буде залежати від політики центральних банків, та й від багатьох інших чинників».
Олександр Охріменко теж вважає, що найближчим часом золото навряд чи різко піде вгору. Можливо, ціни на нього ще просядуть. «Швидше за все, протягом як мінімум 7 місяців ми будемо бачити: підросло – впало, підросло – впало, – прогнозує Охріменко. – Можна вибрати якийсь момент, коли воно подешевшає, і купити на довгий термін. Розуміючи, що ви зараз купуєте його для того, щоб продати десь у 2018-му, тому що в довгостроковій перспективі купівля золота або золотий депозит виграє в прибутковості у звичайного банківського депозиту».
Звичайно, говорить Охріменко, як довгострокова інвестиція ще більш перспективним виглядає придбання нерухомості, благо зараз ціни на неї близькі до мінімальних. Але не у кожного знайдеться вільних $100 тис., щоб вкласти їх у пристойне житло. Купувати ж з інвестиційною метою дешеву – стару або малометражну – нерухомість сенсу немає, вона всерйоз дорожчати не буде. А от у золото можна вкладати, починаючи менш ніж з 500 грн. Так що це більш доступний простим людям актив.
І все ж, якщо в американській економіці все дійсно повертається до кращого, звідки взятися зростанню цін на золото? Може, взагалі забути про нього на скількись років? Ні, не все так просто. Не будемо забувати, що американська економіка – це економіка покупця. А виробником для неї є Китай. Тому підвищення споживчого попиту, що спостерігається зараз у США, призведе (на думку Охріменка, це стане помітно вже до осені) до зростання заробітків в Китаї, інвестори якого якраз традиційно відрізняються особливою любов’ю до золота.
Крім того, глобальні ризики світової економіки поки нікуди не поділися. І опитані нами фахівці повністю не відкидають, що метал піде в зростання вже найближчим часом. Так що – стежте за ринком.
Ряполов Костянтин
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас