Вже у 2014-му Україна може мінімізувати постачання російського газу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Вже у 2014-му Україна може мінімізувати постачання російського газу

Енергетика
1943
LNG-термінал планують встановити під Одесою. Гроші вже знайшли.
Україна продовжує втілювати в життя стратегію диверсифікації (одержання з декількох джерел) поставок природного газу. Нещодавно проведено тестове прокачування газу в реверсному режимі до нас з Європи через Словаччину, а днями віце-прем’єр і колишній міністр ПЕК Юрій Бойко повідомив, що в 2014 р. Україна отримає LNG-термінал для прийому скрапленого газу, який збудують під Одесою в місті Південне. Це буде орендований у США плавучий завод, здатний перетворити з рідкого у газоподібний стан до 5 млрд куб. м газу на рік. Доставляти його планується танкерами. Також необхідно прокласти 65 км газопроводу від терміналу до магістральної «труби» нашої ГТС на півночі Одеської області, роботи там почалися в листопаді 2012, ціна питання 1,15 млрд грн. У стільки ж, за розрахунками експертів, обійдуться днопоглиблювальні роботи та облаштування інфраструктури для швартування LNG-терміналу і танкерів на рейді порту Південний. Гроші – бюджетні та позики під держгарантії. Другий етап проекту передбачає до 2018 р. спорудження наземного терміналу обсягом 10 млрд куб. м газу на рік у партнерстві з консорціумом міжнародних компаній.
Вже у 2014-му Україна може мінімізувати постачання російського газу
ЕКСПЕРТИ. Фахівці побоюються можливих складнощів з транспортуванням газу. «Інфраструктуру (газопровід і т. д.) ми до 2014 р. побудуємо, завод орендуємо, адже американці не купують газ, а самі видобувають і продають сланцевий, тому зацікавлені в його експорті, – каже директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. – Законтрактувати можемо будь-які обсяги, найбільш реальний, хоча і найдорожчий варіант, – це Катар. Головне – домовитися з Туреччиною про пропуск газовозів через її протоки Босфор і Дарданелли. Поки позиція турків незрозуміла, тут повинен активно працювати наш МЗС».
Ще один варіант – поставки з Азербайджану, вважає незалежний експерт енергоринку Валентин Землянський. Була домовленість між лідерами двох країн про постачання на першому етапі 2 млрд куб. м газу на рік, в перспективі – до 10 млрд. При цьому танкерам не потрібно проходити через турецькі протоки, а шлях по Чорному морю набагато коротший. Але в азербайджанців немає до нього виходу, будівництво терміналу для скраплення газу під Батумі (Грузія) на стадії обговорення. «Тому можна говорити, що проект більше політичний, розрахований на те, щоб натиснути на Росію в переговорах щодо перегляду газового договору, – каже Землянський. – Реально будемо гнати танкери через турецькі протоки, але газовоз має розміри авіаносця (до 300 м завдовжки) і перевозить до 150 тис. т вибухонебезпечного рідкого газу (з нього виходить 100 млн куб. м газоподібного), тому турки не дуже добре до цього ставляться, вважають, що небезпечно і можливо тільки в гарну погоду». Ймовірно, що через простій у черзі на прохід через протоки газ виявиться дорожчим, ніж російський, вважає експерт. Незалежний експерт Олександр Гудима і зовсім називає LNG-проект збитковим, особливо якщо купувати газ в Катарі по $380 за 1000 куб. м (російський зараз – по $426). На його думку, слова Бойка – політична заява. Ще один момент: в 2018 р. Україна побудує 2-у чергу терміналу, а в січні 2019-го закінчиться газовий договір з Росією, укладений Тимошенко на 10 років. А за новим договором російський газ може виявитися дешевшим від скрапленого.
ДЛЯ НАРОДУ. Навіть якщо ми домовимося з Туреччиною і постачання газу почнуться, на ціну газу для народу і «комуналки» це не вплине, вважають експерти. По-перше, це всього лише близько 10% загального споживання газу країною, по-друге, населення і ЖКГ і так у нас отримують газ дешевше собівартості приблизно вдвічі. Але можна розраховувати, що він не подорожчає.
Будувати термінал ще не почали
Будівництво інфраструктури LNG-терміналу поки не розпочато, відповіли нам у прес-центрі порту міста Південне. У Держагентстві з інвестицій та управління нацпроектами «Укрінвестпроект», якому належить проект будівництва терміналу, повідомили, що на цьому тижні в Південне приїдуть американські фахівці і 10 липня буде оприлюднено технічний звіт про можливість розміщення їх газової платформи в акваторії порту. «Це відкриє шлях до підписання договору про розміщення морського заводу потужністю 5 млрд. куб. м газу в середині наступного року та отримання першої партії газу за умови підключення заводу до ГТС України. Єдиною перепоною на шляху до реалізації проекту може стати тільки інше політичне рішення», – заявив голова відомства Владислав Каськів.
Олександр Панченко, Олександр Жуков
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас