Піратство розоряє судноплавний бізнес — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Піратство розоряє судноплавний бізнес

Кримінал
1522
Моряки, у тому числі українські, потерпають від піратських нападів. Фінансових же витрат зазнають судноплавні компанії та компанії, що їх страхують. Ці збитки стають дедалі відчутнішими.
За перші три місяці цього року судноплавці стикалися із піратами 66 разів. Ситуація краща, ніж торік, коли у цей самий період торгівельні судна мали 102 такі інциденти. Та, попри втішну статистику, пірати обходяться судноплавству дорого.
Буквально кілька днів тому пірати знову напали на німецький контейнеровоз та захопили п’ятьох членів команди. Сталося це біля узбережжя Нігерії. Довгий час зоною поширення піратства вважали прибережні води Сомалі та Малаккську протоку в Південно-Східній Азії. Але в останні три роки дедалі більш небезпечним стає узбережжя Західної Африки. Минулого року в цьому регіоні сталось 58 піратських нападів, майже як поряд із Сомалі, де пірати дали про себе знати 75 разів.
Пірати, які промишляють біля східноафриканського узбережжя, діють за стандартною схемою: судно береться на абордаж, його команда береться у полон, від власників вимагають мільйонних викупів. Інша справа – західноафриканські пірати. Їх традиційно цікавили вантажі кораблів, які вони захоплювали надзвичайно агресивно. В цьому регіоні видобувають багато нафти, і якщо її перевозять танкерами, то вона стає щедрою здобиччю морських розбійників.
Вантаж чи викуп?
Однак голова Об’єднання німецьких судновласників Ральф Наґель має побоювання, що тактика західноафриканських бандитів може змінитися. “Нещодавно стались два інциденти, коли було захоплено у полон матросів – ймовірно, щоб вимагати відкуп,- розповів Наґель. – Ми давно боялися, що бізнес-модель піратів в Індійському океані біля Сомалі скопіюють і в інших регіонах”.
“Фінансовий зиск від викупів, звичайно, величезний, – каже в інтерв’ю DW експерт із судноплавства у німецькій страховій компанії Munic Re Дітер Берґ. – На сомалійському узбережжі суми виплат викупів становлять п’ять мільйонів доларів”. Водночас на танкері нафтопродукти вартістю, як правило, менше одного мільйона доларів, твердить Берґ.
Судна перетворюються на фортеці
При цьому пірати у своїй роботі набувають дедалі більшої професійності, плавбази перевозять маленькі швидкі бойові човни, устатковані автоматами, кулеметами та іншою високотехнологічною зброєю.
Зі свого боку, торгівельні кораблі теж озброюються на випадок зустрічі з піратами. Це, однак, пов´язано з додатковими витратами. Багато судноплавних компаній наказують своїм кораблям робити великі об’їзди, щоб оминути небезпечні води. Особливо критичні райони судна проходять з конвоями, навіть якщо це пов’язано із затримками.
Багато кораблів оснащують захисними приміщеннями, цитаделями або “кімнатами паніки”. В разі нападу електроніка судна автоматично вимикається, команда ховається у безпечному приміщенні та чекає на допомогу. Ще одна стаття витрат – додаткові заходи безпеки у вигляді колючих дротів уздовж бортів, у деяких випадках із можливістю підключення електричного струму, звукові гармати або спреї, що можуть робити палубу та обшивку слизькими та важкодоступними для піратів.
По нападниках відкривають вогонь
Утім, ще ефективнішими є озброєні охоронці на борту, каже Наґель. “Практика показала: активна оборона не дозволила піратам взяти судна на абордаж та захопити заручників, – стверджує Наґель. – До цих заходів вдаються більшість кораблів, які перетинають ризиковані регіони”.
Проте не всі порти дозволяють заходити до них суднам зі зброєю. А немає озброєної охорони – то чекають вищі страхові внески, оскільки тоді ризики для страховиків зростають. Додаткові страхування, відповідно, відбиваються на бюджетах судновласників.
“За грубими підрахунками, один прохід судна вимагає 50 тисяч доларів на додаткові страховки. Ще стільки ж, у межах 50 тисяч за рейс, коштує озброєна охорона”, – оцінює Наґель. У сумі ці та інші додаткові заходи, зазначає Наґель, роблять транспортні витрати на десять-двадцять відсотків дорожчими. А в окремих випадках вони можуть зростати удвічі.
Розміри викупів збільшились у рази
Страхова галузь також відчуває на собі фінансові наслідки піратства, особливо в останні роки, коли розміри викупів збільшились в рази, розповідає Дітер Берґ з Munich Re. Тому що поряд з викупами додалися супутні витрати майже у такому ж обсязі. “Починаючи від вартості переговорів, які є доволі тривалими. До них залучаються адвокатські контори та професійні переговорники”, – пояснює фахівець. Викуп слід доправити до місця, для цього, знову ж таки, потрібні транспорт, охоронці, гелікоптери, щоб скинути посилку на корабель.
Після місяців піратської облоги корабель перебуває, як правило, у катастрофічному стані. “Стіни кораблів обростають водоростями та мушлями. А усередині кораблів панує суцільний розгром, після того, як на них побуйствували пірати”, – констатує Берґ.
Таким чином, на одному лише Сомалійському півострові, або, як його ще називають, Африканському розі втрати від піратства 2012 року оцінювалися “Oceans beyond Piracy” у близько шести мільярдів американських доларів. Ця американська громадська організація декларує своєю метою боротьбу з піратством.
Третина коштів йде на озброєну охорону, ще близько третини витрачається внаслідок пересування з підвищеною швидкістю та ще десять відсотків коштують додаткові страховки. У понад мільярд доларів обходяться державам заходи щодо захисту торговельного флоту.
В цих розрахунках не враховані економічні наслідки для самого регіону, наприклад через те, що ускладнюється регіональна торгівля.
Інза Вреде, Захар Бутирський
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас