Як білоруський режим використовує плюралізм європейців — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Як білоруський режим використовує плюралізм європейців

Світ
614
Влада намагається перехопити підтримку ЄС Білорусі за допомогою підконтрольних організацій. Чому режиму вдається обернути плюралізм європейців собі на користь, розбиралася Наталія Макушина.
У Білорусі зареєстровано сотні організацій, що представляють себе як недержавні. Насправді, багато з них – це “кишенькові” структури, що мають держпідтримку за обов’язкової умови лояльності, за допомогою яких влада сподівається перехопити обіцяну підтримку ЄС.
Про це свідчить нещодавній курйоз, коли на зустрічі з лідерами білоруських неурядових об’єднань у Страсбурзі “засвітився” представник правозахисної організації, зареєстрованої при університеті в Бресті. За 10 років свого існування НУО не була помічена в активності на ниві захисту прав людини. Але в розрахунку на плюралізм європейців і відсутність громадського контролю за витрачанням грошей Заходу в самій Білорусі, ця організація цілком може претендувати на закордонні гранти.
На повідку
Білоруська пропаганда неодноразово звинувачувала неурядові об’єднання у залежності від західного фінансування. Репресії на адресу НУО посилилися, коли після президентських виборів 2010 року було оголошено про реєстрацію в Польщі Європейського фонду на підтримку білоруської демократії із загальним бюджетом 16 мільйонів євро, з яких 10 мільйонів планується витратити на реалізацію проектів.
У Білорусі на арені громадської активності намагається грати КДБ, відстежуючи контакти і рух західних коштів. Тих, хто хоче діяти самостійно з ініціативи знизу, попросту виганяють з правового поля. А на розчищеному майданчику діють підконтрольні структури, яким відводиться роль імітаторів громадської активності.
До них відноситься стотисячне республіканське об’єднання “Біла Русь”, Білоруський республіканський союз молоді, численні ветеранські та жіночі організації і навіть громадсько-консультативні ради (ГКБ) при державних органах. У 2010 році одну з таких рад адміністрація президента, очолювана нинішнім головою МЗС Володимиром Макєєвим, хотіла видати за громадську ініціативу на Форумі громадянського суспільства “Східного партнерства”.
Куди йдуть гроші ЄС
Але якщо на форумах громадянського суспільства в ЄС присутність продержавницьких організацій не вітається, то проекти багатьох контрольованих державою суспільних структур отримують фінансування Заходу. Варто відзначити, що Євросоюз не припиняв фінансової допомоги Білорусі навіть у найбільш прохолодні періоди відносин. Рахунок йде на мільйони євро, які спрямовуються не лише на адресу незалежних НУО, а й на програми з боротьби з наркотиками, нелегальною міграцією, на проекти регіонального розвитку, підтримку співпраці в екологічній, гуманітарній та освітній сферах.
Влада вміло приховує від білорусів справжні обсяги допомоги Євросоюзу, в тому числі, і на охорону кордонів, на протидію торгівлі людьми, на чорнобильські програми. Адже голова держави не раз заявляв, що Білорусь була залишена наодинці з бідою Чорнобиля.
Проблема, як не дивно, полягає у фінансуванні білоруських проектів у відповідності з принципами плюралізму, згідно з яким на Заході право на підтримку мають всі суб’єкти суспільства. Але те, що результативно працює в демократичному суспільстві, діє з точністю до навпаки в Білорусі – де піддаються репресіям незалежні НУО, геть відсутній механізм громадського контролю, а громадянам не дано дізнатися, кому дісталася і наскільки ефективно витрачалася європейська підтримка.
Головні критерії – ефективність і прозорість
Нагадаю, що голова правозахисної організації “Весна” Алесь Бєляцький отримав термін 4,5 роки саме за те, що він не зміг переконати суд у прозорому використанні закордонної допомоги. Але про прозорість витрати західних грошей організаціями, які контролює білоруська держава, також говорити не доводиться.
Наприклад, в одному з європейських документів повідомлялося, що з 2007 по 2010 роки Мінську було виділено 20 мільйонів євро на “спеціальний економічний розвиток”, з них 30 відсотків – на “розвиток демократії”. У результаті білоруси так і не отримали інформацію, на що все-таки були витрачені гроші ЄС.
Здається, що до тих пір, поки Захід не виробить чіткі критерії, якими буде визначатися ефективність і прозорість проектів в авторитарній державі, білоруський режим ще довго зможе “годувати” за рахунок європейців підконтрольні організації, обертаючи плюралізм єврочиновників на свою користь.
Наталія Макушина
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас