У Молдові скоро нікому буде вчити дітей — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

У Молдові скоро нікому буде вчити дітей

Світ
1571
У Молдові – дефіцит шкільних викладачів. Пенсіонерів звільняють, а молоде покоління їм на зміну не йде. У країні скоро нікому буде навчати дітей, попереджають експерти.
За даними дослідження, проведеного на початку 2012 року Інститутом публічної політики, в молдовських школах вакантні понад тисячу робочих місць. Бракує викладачів математики, фізкультури, фізики, румунської та французької мов і літератури, вчителів початкових класів. При цьому близько 10 тисяч шкільних вчителів вже вийшли або ось-ось вийдуть на пенсію. У квітні Конституційний суд (КС) Молдови визнав законним торішнє рішення парламенту про звільнення педагогів-пенсіонерів (чоловіків старших 62 років і жінок – 57 років). Чому було ухвалено таке рішення, якими будуть його наслідки, і хто прийде в школи на зміну старшому поколінню вчителів, з’ясовувала кореспондент DW в Кишиневі.
Дорогу – молодим!
У Молдові діють 1347 гімназій і ліцеїв, в яких працюють близько 40 тисяч вчителів. За даними шкільного перепису Інституту публічної політики, лише 1 відсоток з них – педагоги у віці до 25 років. Про необхідність комплексної реформи освіти та залучення в школи молодих фахівців йдеться давно, але вирішується ця проблема зі скрипом.
“Наша система мотивації не працює, тому виникає дефіцит молодих і кваліфікованих вчителів у школах”, – пояснює міністр освіти Майя Санду. Середня зарплата вчителя складає 2500 леїв (трохи більше 200 доларів), вчорашній випускник педуніверситету може розраховувати лише на 100 доларів на місяць.
Випускників педагогічних вишів не приваблюють навіть пільги, встановлені для них державою. Молоді фахівці, що надходять на роботу в сільські школи, забезпечуються безкоштовним житлом і отримують одноразову допомогу в розмірі 30 тисяч леїв (близько 2500 доларів). Однак, відпрацювавши необхідні три роки і взявши ці гроші, багато з них зі школою прощаються. Часткове вирішення проблеми Майя Санду бачить у поліпшенні іміджу освіти, “бо він став дуже непривабливим для молодих людей”.
Держава хоче заощадити
Комплексне реформування системи освіти в міністерстві освіти бачать не тільки в омолодженні педагогічних кадрів, але і в підвищенні їх кваліфікації. Шкільний перепис виявив гнітючу картину: лише 11 відсотків педагогів мають першу та вищу професійні категорії.
І це не вчителі-початківці, а педагоги зі стажем, – упевнений директор кишинівського Міського театрального ліцею, заслужений працівник освіти Юрій Хармелін. На тлі всіх існуючих проблем звільнення вчителів-пенсіонерів означає повний розвал системи освіти, заявив Хармелін в інтерв’ю DW.
“Як директор, я не зацікавлений в тому, щоб утримувати пенсіонера, що погано працює. Звичайно, я за те, щоб до школи приходила молодь, але рівень знань переважної більшості випускників педуніверситетів залишає бажати кращого. І я не хочу міняти хороших вчителів-пенсіонерів на поганих молодих”, – пояснює директор театрального ліцею.
На його думку, рішення КС про звільнення зі шкіл пенсіонерів пов’язано не стільки з тим, що ці вчителі не відповідають вимогам часу, скільки “з бажанням держави заощадити на надбавці за стаж та кваліфікаційні категорії досвідчених наставників”.
“Скоро у школах не буде кому вчити дітей”
Голова профспілки працівників освіти Дмитро Іванов переконаний, що рішення КС пов’язане із зобов’язаннями Молдови перед Міжнародним валютним фондом. За умовами меморандуму, підписаного владою з МВФ у січні 2010 року, уряд країни зобов’язаний був за три роки скоротити в школах 8 тисяч вчителів та технічних працівників.
Але звільнення педагогів-пенсіонерів суперечить Основному закону держави, підкреслює Іванов. “Адже конституція гарантує право на працю всім, там не вказано вік. Тепер багатьох вчителів викинуть на вулицю”, – обурюється профспілковий лідер. На його думку, держава більше стурбована виконанням своїх зобов’язань перед МВФ, ніж перед власними громадянами. “Скоро у школах не буде кому вчити дітей”, – поскаржився наостанок Дмитро Іванов.
Юлія Семенова
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас