6602
Чому українці стали частіше розраховуватися в магазині платіжною карткою
— Валюта
За підсумками першого кварталу 2013 року, частка розрахунків платіжними картками у торговельних мережах становила майже 18% із загальної кількості транзакцій населення з платіжними картками. На перший погляд така цифра використання платіжних карток може здатися невеликою. Але варто нагадати, що цей показник у 2012 році був всього 12%, в 2011 році 8%, у 2010 році 6%, а в докризовому 2007 році – 3,6%. До показника 25%, як це в Польщі, Україні ще потрібно рости і рости. Але процес пішов.
Багато в чому це викликано новим законодавством, яке регулює платіжні системи в Україні, де записано, що тепер всі торгові підприємства і підприємства сфери послуг зобов’язані мати термінали для прийому платежів за платіжними картками. Найбільший ефект від цієї вимоги закону можна буде спостерігати з другого кварталу 2013 року, коли податкова отримала право перевіряти наявність або відсутність платіжного терміналу в торговому підприємстві і штрафувати за його відсутність. У цього правила є виняток. Не потрібен платіжний термінал, якщо торгівля здійснюється в кіоску чи на базарі. Але якщо це стаціонарний магазин, він зобов’язаний мати термінал і при цьому обов’язково справний. За несправний термінал торгова точка теж повинна платити штраф за скаргою клієнта. Як кажуть, вчимося жити як у Європі. У Західній Європі використання платіжних карток стало нормою життя, а в таких країнах як Швеція вже подейкують, щоб взагалі відмовитися від паперових грошей і все перевести на платіжні картки. Дуже можливо. Як на зміну металевих грошей прийшли паперові, так і на зміну паперових приходять електронні. Часи змінюються.
За кількістю платіжних карток лідером був і залишається Приватбанк. Він контролює більше половини всіх випущених платіжних карток в Україні, але йому явно замало і він постійно збільшує свої дії в цьому напрямку бізнесу. Як результат, за 1 квартал 2013 року кількість активних платіжних карток Приватбанку збільшилася на 609 тис. штук. А ось в Ощадбанку кількість активних карток зменшилася на 317 тис. штук. Зменшилася кількість активних карток і в ПІБ, банку «Надра», Укрсоцбанку. Зате банки Дельта і Альфа збільшили кількість активних платіжних карток.
Щодо самих карток у першому кварталі поточного року відбулися цікаві події. З’явилися перші безконтактні платіжні картки, які скоро прийдуть на зміну звичним карткам з магнітною стрічкою. Суть безконтактної платіжної картки полягає в тому, що за допомогою цієї картки можна без проблем розрахуватися в торговій мережі, і при цьому всі дії по списанню грошей з свого рахунку в режимі он-лайн контролює клієнт. Якщо він помітить, що гроші хочуть списати без його дозволу або сума списання не співпадає, але може завжди миттєво зупинити цю транзакцію або внести корективи в суму списання грошей. На поточний момент таких платіжних карток випущено тільки 19 тис. штук. Це тільки початок. Їх кількість буде зростати, як і кількість платіжних терміналів, які ці платіжні картки буде обслуговувати.
За перший квартал 2013 року збільшилася кількість кредитних платіжних карток на 156 тис. штук. Останнім часом банки досить активно пропонують споживчі кредити фізичним особам, але тільки через свої кредитні платіжні картки. Це для банку більш вигідно, ніж видавати гроші готівкою. Крім того, фізособі зручно розрахуватися в торговій мережі кредитною платіжною карткою та отримати миттєвий споживчий кредит. Тут головне не забути його вчасно погасити. Тому, кредити ці отримувати легко, але ставки там високі. Як кажуть, плата за швидкість.
Самі картки без банкоматів і терміналів – справа мало потрібна. Тому, за 1 квартал 2013 року, Райффазен банк Аваль встановив понад 1,5 тис. нових банкоматів. Так само суттєво збільшили кількість своїх банкоматів і Приватбанк, і банк «Надра». Хоча деякі банки, такі як Ощадбанк або Фінанси та Кредит зменшили кількість банкоматів. У даній ситуації, дійсно немає однозначної думки, чи достатньо банкоматів в Україні, чи ще потрібно їх більше. Тому, деякі фахівці говорять, що якщо і збільшувати кількість банкоматів, то тільки тих, які об’єднують і функцію по прийому платежів готівкою, і перерахування іншим особам.
Може, дійсно банкомати зараз не головне. Платіжні термінали в торгових мережах – головна турбота банків. Чим більше буде охоплення торгових мереж платіжними терміналами, тим більше перспектив на майбутнє у такого банку. За перший квартал 2013 року було додатково встановлено в торгових мережах майже 9 тис. платіжних терміналів. І кількість їх буде рости і рости. Між банками зав’язалася неабияка конкуренція за торгові мережі. І ця конкуренція тільки на руку населенню. Вже кілька банків нараховують бонус на платіжну картку, якщо клієнт розрахувався платіжною карткою через платіжний термінал банку в магазині. Але це тільки початок, цю хорошу традицію будуть дублювати й інші банки. Тож дійсно буде вигідно з кожної покупки отримати собі «бонусний подаруночок».
Ринок платіжних карток не стоїть на місці і це добре. Можна очікувати ще більше пожвавлення цього ринку, коли введуть обмеження на використання готівкових коштів у розмірі 150 тис. грн. Це збільшить і кількість грошей в банківській мережі і зменшить ставки за кредитами, які надають за кредитними платіжними картками.
Олександр Охріменко, к.е.н.
Часом обрати картку непросто, але оптимально обрана картка може стати для вас незамінним помічником. Ми вирішили допомагати нашим читачам в пошуку таких помічників. Для цього створили:
Спеціальний сервіс для вибору кредитних карт 💳
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною