Центральні банки міняють політику - вони почали скуповувати акції в рекордній кількості


Центральні банки міняють політику - вони почали скуповувати акції в рекордній кількості

Центральні банки, які тримають $11 трлн у вигляді валютних резервів, почали купувати акції в рекордній кількості через падіння прибутковості облігацій.

У процесі опитування 60-ти центральних банків, проведеного Central Banking Publications і Royal Bank of Scotland Group, 23% респондентів сказали, що вони вже тримають акції або планують купити їх. Банк Японії на початку квітня заявив, що збільшить інвестиції в біржові фонди в 2 рази до 3,5 трлн ієн ($35,2 млрд) до 2014 р. Банк Ізраїлю минулого року вперше придбав акції, Швейцарський національний банк і Національний банк Чехії збільшили обсяг акцій до рівня 10% від обсягу резервів.

Гері Сміт, керуючий у BNP Paribas Investment Partners, заявив, що за останній рік 103 центральні банки обговорювали диверсифікацію своїх резервів. Він зазначив, що якщо резерви зростають, то банкам доводиться підсилювати їх диверсифікацію, хоча акції готові купувати не всі банки.

Зазвичай центральні банки тримають активи, такі як державний борг, які можна легко продати, якщо потрібні кошти для утримання курсу національної валюти на необхідному рівні. При цьому акцент на папери з фіксованою прибутковістю в ситуації, коли прибутковість облігацій нижча від інфляції, а це спостерігається в багатьох країнах, призводить до поступового зниження вартості резервів.

В США споживчі ціни в річному вираженні знаходяться на рівні 1,5%, в єврозоні показник становить 1,7%, а середня прибутковість до погашення, у відповідності з даними Bank of America Merrill Lynch, впала до рекордно низького рівня в 1,34% 23 квітня.

Саме низька прибутковість спонукала багато банків взяти на себе великі ризики. У 14-ти з опитаних банків зазначили, що вони вже інвестували в акції або планують зробити це протягом п’яти років. Примітно, що раніше таке питання взагалі не ставилося.

Директор з управління ризиками Національного банку Чехії Ян Шмідт сказав, що відзначає тенденцію до купівлі акцій центральними банками, хоча ризики володіння акціями точно такі ж, як і раніше.

У 2012 р. валютні резерви центральних банків у світі зросли на $734 млрд до рекордного рівня в $10,9 трлн дол. Це становить близько 20% від загальної ринкової вартості акцій у світі, яка, за даними Bloomberg, становить $55 трлн.

Експерти вважають, що купівлі в центральних банках свідчать про те, що необхідність підвищення прибутковості інвестицій змінює поведінку навіть найконсервативніших інвесторів, а акції є останнім можливим класом активів для інвестицій ЦБ.

Проте до масової купівлі акцій центральними банками ще далеко. 70% опитаних банкірів вказали, що акції перебувають за межею можливого ризику. При цьому деякі центральні банки, наприклад ФРС США або Банк Англії, взагалі не мають права купувати акції прямо. Інші банки бояться високої волатильності акцій, яка може бути значно сильнішою, ніж в інших цінних паперах.

“Державні облігації залишаються основною опорою центрального банку для диверсифікації активів, але є можливості для переходу в інші класи активів, що допоможе забезпечити більш високу прибутковість, – сказав стратег UBS Asset Management Массіміліано Кастеллі. – Ми ведемо активні дискусії з кількома регуляторами, які розглядають таку можливість”.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua