Український завод Абрамовича втратив мільярд гривень


Український завод Абрамовича втратив мільярд гривень

Метзавод «Євраз-ДМЗ ім. Петровського», що входить до російської групи “Євраз” Романа Абрамовича, торік отримав збитків у розмірі 1,14 млрд гривень. Про це сказано в звіті підприємства, оприлюдненому Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку.

Мільярд збитків – значна сума для підприємства масштабу ДМЗ. Для порівняння, більший у чотири рази Алчевський меткомбінат, який, як і дніпропетровське підприємство, не має власної сировини, втратив на 100 тисяч менше. Хоча в абсолютному вираженні ДМЗ не рекордсмен – «АрселорМіттал Кривий Ріг» закінчив 2012-й з негативним фінрезультатом 2,9 млрд гривень.

Торік у мінус спрацювали всі без винятку українські меткомбінати. Проте збитки ДМЗ в перерахунку на тонну сталі – 1380 гривень – виявилися найбільшими в галузі. Для інших українських метпідприємств цей показник в минулому році був, як мінімум, удвічі меншим. «Результати ДМЗ – найгірші за всю історію підприємства», – підкреслює аналітик ІК Eavex Сapital Іван Дзвінка.

Переоцінка цінностей

Звідки мільярдні втрати в української меткомпанії середньої руки? Першоджерело збитків усіх вітчизняних метзаводів – криза попиту на сталь, що триває, і високі ціни на сировину, в першу чергу, залізну руду. «Ціни на українську квадратну заготовку – основний продукт ДМЗ – торік знизилися в середньому на 12%», – пояснює Дмитро Ленда, старший аналітик ІК «Арт Капітал». Але лише падінням виручки та виробництва зростання збитків на 40% не пояснити.

Найважливіша причина зростання збитків ДМЗ – переоцінка активів підприємства. Це результат зміни принципів підготовки фінансової звітності компанії. Торік український завод Абрамовича вперше почав складати фінзвітність за міжнародними стандартами (МСФЗ). «При переході на МСФЗ у компаній часто виникають разові бухгалтерські ефекти, які призводять до збитків, – зазначає Ленда. – ДМЗ не виняток: торік компанія втратила близько 360 мільйонів гривень на переоцінці активів».

Іван Дзвінка також упевнений, що зростання збитків ДМЗ торік – результат технічних операцій з фінзвітністю, а не погіршення кон’юнктури ринку сталі. Тим більше, виручка ДМЗ знизилася не так значно, як ціни – на 7%. «Незважаючи на падіння цін на метал і скорочення виручки, ДМЗ в минулому році показав валовий прибуток (різниця між доходом і собівартістю. – Forbes) – вперше з 2009 року», – вказує експерт.

Переоцінки вплинули і на фінпоказники материнської групи. «Євраз» торік виявився в збитку через списання активів на $419 млн.

Капітал зі знаком мінус

Які наслідки торішньої переоцінки активів ДМЗ? Через мільярдні збитки власний капітал підприємства став негативним – мінус 1,09 млрд гривень. Згідно з українським законодавством, якщо така ситуація фіксується два роки поспіль, акціонерне товариство підлягає ліквідації. «Однак цю норму в Україні застосовують рідко, – каже Ленда. – Максимум, що може загрожувати заводу – припис Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку ліквідувати розбіжність».

На ДМЗ від’ємний власний капітал проблемою не вважають. «Менеджмент компанії вважає, що позитивні ефекти від інвестиційних проектів з реконструкції підприємства дозволять отримати прибуток в найближчому майбутньому», – сказано у фінансовому звіті підприємства.

Минулого тижня президент материнського «Євразу» Олександр Фролов повідомив про наміри групи Абрамовича побудувати на ДМЗ комплекс із вдування пиловугільного палива. «Через збитки заводу, а також через погіршення фінпоказників материнської компанії реалізація цього проекту може затягнутися, – вважає Ленда. – Не можна відкидати, що «Євраз» застосує різного роду фінансові техніки для приведення вартості чистих активів до вимог законодавства. Наприклад, проведе додаткову емісію і отримає додатковий дохід».

Віктор Подолянець

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua