840
Військові рекорди: Ірак схвалив збройову угоду з Росією на $4,2 млрд
Іракська влада фактично схвалила операцію з Росією на суму 4,2 мільярда доларів на постачання бойових вертольотів і засобів ППО, чутки про загрозу зриву якої ходили впродовж декількох місяців. Причиною можливого анулювання контракту називали підозри в корупції високопоставлених іракських чиновників.
На сайті парламенту Іраку минулого тижня з’явилася заява віце-спікера парламенту від Демократичної партії Курдистану Арефа Тейфура, який розкритикував підписання спірного контракту як доконаний факт і знову нагадав про можливу корупційну основу угоди.
Про те, що делегація Іраку кілька днів тому в Москві парафувала оновлену угоду на постачання російських озброєнь замість скасованого попереднього договору, в минулу середу арабському сайту РІА “Новости” повідомив депутат іракського парламенту від блоку “Держава закону” прем’єр-міністра Нурі аль-Малікі Алі аш-Шаля. За його даними, угода включає важку і середньоважку техніку на ту ж суму, яка була позначена в попередньому контракті.
Однак нова угода “більш технологічна”. Ірак сконцентрувався на зброї для ВПС, включаючи вертольоти, високоточні прилади, радари, оскільки не володіє на даний момент справжньою системою протиповітряної оборони, відзначило джерело.
Крім іншого, Багдаду вдалося домогтися гарантій непередачі Росією третій стороні в регіоні технологій озброєння і домовитися про постачання ще чотирьох додаткових вертольотів. Як стало відомо, за новою угодою Москва повинна поставити іракській стороні зброю протягом цього року.
Контракт між Росією та Іраком про постачання великої партії озброєнь був підписаний під час візиту в жовтні минулого року прем’єр-міністра Іраку Нурі аль-Малікі в Москву. Повідомлялося, що Ірак купить у РФ 30 ударних вертольотів Мі-28Н і 42 зенітні ракетно-гарматні комплекси “Панцир-С1”.
Проте вже на початку листопада агентство AFP з посиланням на представника іракського уряду Алі Мусаві несподівано повідомило про анулювання збройової угоди нібито через корупцію, виявлену владою.
Іракська організація з боротьби з корупцією попередила, що діячі, які укладали контракт, можуть бути причетні до корупції, а сама операція знаходиться під підозрою. Експерти ж висували припущення, що угода опинилася на грані зриву, так як в іракському уряді не поділили премію, яка призначається окремим посередникам за великий збройовий контракт.
Хоча голова оборонного відомства Іраку Саадун ад-Дулаймі відразу ж спростував інформацію про скасування контракту, надалі він був заморожений, а в пресі з’явилася суперечлива інформація про його долю.
Деякі ЗМІ писали про анулювання угоди. У пресі також з’явилися висловлювання інформованих джерел, що Москва вимагатиме від Багдада офіційних пояснень у зв’язку з суперечливими заявами за контрактом. У лютому 2013 року гендиректор “Рособоронекспорту” Анатолій Ісайкін заявив, що скасування контракту не обговорюється.
За матеріалами: Відомості
Поділитися новиною