Зростання ВВП Китаю до 2030 р. сповільниться до 6,2%, - доповідь ФРС — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Зростання ВВП Китаю до 2030 р. сповільниться до 6,2%, - доповідь ФРС

286
Економічне зростання Китаю може різко скоротитися до 2030 року через зниження продуктивності і старіння населення, йдеться в оприлюдненій на цьому тижні доповіді ФРС США. При базовому сценарії темпи зростання ВВП сповільняться до 6,2% до 2030 року. У разі якщо спрацюють усі фактори, що підривають економічну активність, показник впаде до менше 1%.
За останні 10 років економіка Китаю зростала в середньому на 10% за рік, але в минулому році ВВП КНР виріс на мінімальне значення за період – 7,8%. “Китайська економіка не може підтримувати екстремально швидке зростання… нескінченно. Питання, отже, не в тому, чи сповільниться вона, а в тому, коли і наскільки, – відзначає автор доповіді Джейн Холтмаєр, провідний радник підрозділу ФРС з міжнародних фінансів. – Темпи зростання ВВП – це сума зростання зайнятості та зростання виробництва на одного працюючого. Китай переживає складнощі в обох цих категоріях”.
За даними ООН, збільшення кількості населення працездатного віку в Китаї сповільнилося – і, як очікується, стане негативним до 2020 року. Китай активно старіє. Частка жителів у віці понад 60 років, ймовірно, зросте майже до 25% до 2030 року з 12% в 2010 році. При тому що 80% населення працездатного віку вже зайнято, простір для подальшого зростання зайнятості, який зміцнив би економічну активність в майбутньому, обмежено.
Відповідно, подальше збільшення виробництва в Китаї буде в значній мірі обумовлено підвищенням продуктивності. Однак і тут не все просто. До цього бум продуктивності підтримувався масштабними інвестиціями. Однак повільне зростання зайнятості може знизити прибутковість капіталу, що послабить стимули для інвестицій. У 2010 році зростання зайнятості склало 0,4%, однак, за прогнозами, до 2020 року темпи стануть від’ємними.
Підвищення продуктивності може також відбуватися за рахунок переходу робітників з менш продуктивних первинних секторів економіки, таких як сільське господарство, в більш продуктивні вторинні, тобто промислове виробництво. Зараз частка вторинного виробництва становить близько половини ВВП Китаю – набагато вище, ніж у більшості інших країн (26% для розвинених, 35% для країн, що розвиваються). Але рівень життя зростає, крім того, влада має намір піти від експортної моделі економіки, стимулювати внутрішній попит, а значить, китайці швидше підуть в сектор послуг. “Подальший рух з первинного сектора в Китаї (8% ВВП), найімовірніше, буде направлений в обслуговуючий сектор, де продуктивність нижча”, – вважає Холтмаєр.
Згідно з базовим сценарієм ФРС, частка зайнятих у загальній чисельності активного населення залишиться на нинішньому рівні, інвестиції збережуться високими, робітники продовжать йти з первинних секторів промисловості, а основний потік інвестицій припаде на обслуговуючий сектор. У підсумку це призведе до уповільнення зростання до 6,2%. Однак якщо одночасно спрацюють такі негативні чинники, як уповільнення зростання зайнятості, спад інвестицій (з поточних 44% ВВП до 35% ВВП) і їх ефективності в цілому, а також скорочення промвиробництва до 34% ВВП, то зростання впаде до 0,9%.
Нівелювати негативні наслідки можна здебільшого за рахунок людського капіталу. Так, експерти відзначають, що влада Китаю готова поступово пом’якшувати політику обмеження народжуваності «одна сім’я – одна дитина», яка заважає зростанню частки працездатного населення (у минулому році його кількість скоротилася на 3,45 млн осіб, до 937 млн). При цьому резерв робочої сили, тобто тих, кому менше 14 років, скоротився до 16,6% населення, порівняно з 23% десятьма роками раніше, свідчать дані Національного статбюро. Крім того, підвищити продуктивність можна буде за рахунок поліпшення освіти – лише 28% китайців закінчили хоча б середню школу.
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас