3057
Секвестр бюджету США, і чим він загрожує Україні
Те, чого останні два роки побоювалися економісти, сталося – у результаті нездоланних політичних суперечностей в США почалося скорочення державних видатків: секвестр бюджету. Чим це загрожує американській економіці, світу та Україні?
1 березня політична криза навколо державних фінансів США, що триває вже два роки, досягла своєї кульмінації. Нездатність основних політичних сил – демократів і республіканців – досягти компромісу, призвела до того, що в силу вступило автоматичне скорочення бюджетних видатків.
Це скорочення викликане ухваленим в 2011 році Законом про контроль за державним бюджетом. Тоді жорстке політичне протистояння вже поставило платоспроможність США під загрозу – одним з результатів, до слова, стало зниження рейтингу країни кредитним агентством Standard & Poor’s. У підсумку, питання було відкладено на півтора року, а, щоб примусити політиків до його вирішення, було ухвалено Закон, згідно з яким за відсутності такого рішення бюджетні видатки будуть автоматично скорочені починаючи з 2013 року.
Важко сказати, чи враховували американські політики можливість того, що досягти домовленостей не вдасться. Так чи інакше, незважаючи на активні пошуки компромісних рішень, до березня переговори остаточно зайшли в глухий кут і стало зрозуміло, що болючого скорочення бюджетних видатків уникнути не вдасться.
Секвестр і його наслідки
В результаті секвестру бюджетні витрати за незахищеними статтями (захищеними статтями в США є, в основному, соціальні видатки на медицину і соцпідтримку) будуть знижені в 2013 році на 5,6%, в порівнянні з 2012-м і на 3,6% в 2014 році, в порівнянні з 2013-м. Близько половини скорочення припаде на військові витрати.


Секвестр торкнеться і захищених статей. Зростання витрат програми Medicare, через яку здійснюються соціальні виплати на медицину для літніх американців, буде знижено приблизно на 2% щорічно і складе, за оцінкою Управління Конгресу щодо бюджету, 6,3% на рік протягом 2012-2023 рр.
За оцінками як міжнародних (МВФ) так і внутрішньоамериканських (Управління Конгресу щодо бюджету) організацій, в 2013 році зростання економіки США зменшиться в результаті секвестру приблизно на чверть – 1.5% проти 2% за відсутності скорочення держвидатків.
На жаль, в останні роки такого роду прогнози нерідко виявлялися занадто оптимістичними через недооцінку негативного ефекту скорочення бюджетного дефіциту в умовах все ще ослабленої економіки. Так, економісти Goldman Sachs вважають, що зростання ВВП США в другому і третьому кварталі 2013 року взагалі може виявитися нульовим, якщо приватний сектор не зможе з якихось причин зростати швидше, ніж він ріс у середньому за останні роки.
Окремо варто згадати вплив секвестру на американський ринок праці. Робочі місця скоротяться приблизно на 700 тисяч, що збільшить рівень безробіття на 0,25% до 7,4% (за деякими оцінками – майже до 8%), причому цей підвищений рівень безробіття буде зберігатися протягом декількох років.


Природно, такий удар по економіці США не пройде непомітно і для решти світу. Серед великих розвинених країн Америка єдина демонструвала більш-менш пристойні темпи зростання. У Великобританії, Японії та країнах Єврозони ситуація була і залишається значно важчою.
Однак, саме розвинені країни досі є основним джерелом зростання для світової економіки, незважаючи на значно вищі темпи зростання в країнах, що розвиваються. Саме розвинуті країни забезпечують країнам, що розвиваються, величезний ринок збуту, від якого останні сильно залежать. Так, саме США є головним торговим партнером для Китаю, зростання економіки якого становить більшу частину зростання економік усіх країн, що розвиваються, разом узятих.
Міжнародні організації, такі як МВФ і Світовий банк, вже заявили, що секвестр американського бюджету негативно позначиться на світовій економіці, а їх власні прогнози зростання на 2013 рік доведеться переглянути в бік зниження.
Наслідки для України
Для України погіршення перспектив світової економіки є, природно, негативною подією. Наприклад, ціни на сталь – основний продукт українського експорту – на Лондонській біржі металів вже впали до історичного мінімуму, секвестр ж може посилити це падіння. Безсумнівно, зниження світового попиту буде погано впливати на кон’юнктуру й інших товарів, що експортуються Україною.
Крім того, погіршення ситуації в реальному секторі, як правило, негативно відбивається на фінансових ринках. Україна, з її хронічним бюджетним дефіцитом і високою залежністю від зовнішнього боргового фінансування, до цього дуже вразлива.
У сумі, ці два ефекти роблять шанси на самостійне успішне проходження 2013 р. українською економікою ще більш примарними. Швидше за все, нам не уникнути домовленостей із зовнішніми кредиторами, будь то МВФ або Росія. Інакше великий ризик, як мінімум, зіткнутися з девальвацією і низькими темпами зростання. У поганому ж випадку, український уряд може взагалі виявитися неплатоспроможним. Буде сподіватися, що, принаймні, до цього сценарію для нашої країни американські проблеми не призведуть.
Павло Кухта
За матеріалами: lb.ua
Поділитися новиною