1427
Підсумки понеділка: італійці судяться з Укравтодором, штраф за затримку ЗП та облігації "раптової смерті"
Дурні і дороги
Понеділок почався весело – італійські компанії Тоrnо Global Contractinq SPA і Beta Funding SRL звернулися в Міжнародну торгову палату (Париж) з проханням розібратися в ситуації, що склалася в їх ділових взаєминах з Міністерством транспорту та зв’язку України та Укравтодором. Як повідомляється, у своєму зверненні компанії стверджують, що Мінтрансзв’язку та Укравтодор порушили умови генеральної угоди про співпрацю в реконструкції та експлуатації автомобільної дороги М-05 Київ – Одеса, яка була укладена 8 жовтня 2003 року. Загальна сума претензій становить 47 млн євро.
Найцікавіше в цій справі – як зазвичай версія української сторони. “Насправді позов стосується проекту, який так і не був реалізований італійською стороною – Тоrnо Global Contractinq SPA, і основна частина грошових вимог не підтверджена документально”, – відзначили в Укравтодорі. Цікаво – хто ж і кого обдурив? )))
Коли золото маскують під сантехніку
Туркменістан – чудова країна в усіх відношеннях. Так, стало відомо, що в міжнародному аеропорту Стамбула був затриманий літак туркменської авіакомпанії «Туркменховаєллари» при спробі вивезти в Ашхабад більше тонни золота в злитках. Власником вантажу виявилася турецька будівельна компанія «Polimeks», яка давно займається будівельними проектами в Туркменії. За документами на борту літака нібито знаходилася сантехніка. За відомостями турецьких ЗМІ, загальна вага незареєстрованого золота, виявленого митниками, склала 1,3 тонни.
Найцікавіше в цій новині – пояснення. Це золото, як стверджує компанія, вона мала намір використати для закупівлі будівельних матеріалів «в тих країнах, куди через міжнародне ембарго неможливо зробити банківський переказ».
Секвестр, який псує Обамі настрій
Через кілька днів у США повинні вступити в силу автоматичні масштабні скорочення витрат, які торкнуться всіх статей федерального бюджету: від національної безпеки до утримання авіадиспетчерів і контролю за якістю продуктів харчування. Якщо Конгрес не втрутиться, то вже в цьому році витрати на військові і соціальні програми будуть урізані на 85 мільярдів доларів. Це буде перша порція скорочень, які за десять років повинні скласти 1,2 трильйона доларів. Президент Барак Обама попередив, що “якщо скорочення набуде чинності, тисячі вчителів і викладачів будуть звільнені, а десятки тисяч батьків зіткнуться з труднощами при влаштуванні своїх дітей в дитячі садки, а Пентагон звільнить 800 тисяч співробітників оборонного відомства”.
Демократична партія згодна з президентом Бараком Обамою в тому, що замість секвестру повинен бути схвалений комплекс заходів, що включають скорочення витрат і підвищення доходів. Республіканці як завжди – проти. Швидше за все, ця епопея вирішиться в останню хвилину – як і у випадку зі стелею держборгу. Однак експерти, політики і звичайно ж американські ЗМІ підливають олії у вогонь, малюючи різні сценарії на тему – а що якщо скорочення настануть? Втім, цілком відкидати цей варіант не можна. Це ж Америка
Облігації раптової смерті – це не страшно
Так звані «облігації раптової смерті» раптово отримали значне визнання в інвесторів в останні тижні. Суть цього фінансового інструменту полягає в тому, що в разі падіння достатності капіталу банку нижче певного рівня володарі паперів втрачають всі гроші, навіть якщо кредитна установа залишається на плаву. Вперше таку схему спробував бельгійський банк KBC, який в минулому місяці залучив 1 млрд доларів під облігації зі ставкою 8% річних. Така ставка вважається дуже високою для банків з розвинених країн. Слідом за KBC розміщення можуть бути зроблені і в інших країнах, зокрема в Швейцарії, Швеції, Данії та Великобританії. Регулятори цих держав підтримали створення подібних інструментів. Складно коментувати механізм, який створюється для того, щоб відтягнути фінансові проблеми, які практично не вирішуються… З іншого боку, вся світова фінансова система останні кілька років цим тільки й займається.
Брали в борг – і будемо брати
Сьогодні Україна і Європейський Союз уклали договір про виділення Києву макрофінансової допомоги на суму 610 млн євро – в рамках саміту Україна-ЄС. З українського боку документ підписали міністр фінансів Юрій Колобов та голова Нацбанку Ігор Соркін, а з європейського – віце-президент Європейської комісії Олі Рен. Він передбачає надання траншів кредиту в розмірі 100, 10, 250 і 250 млн євро. Нагадаю – тільки в грудні гарантований державний борг України виріс на $2,62 млрд. При цьому загальний гарантований борг виріс майже удвічі – з 18,5 млрд доларів в 2008 році до 38,6 млрд доларів станом на 31 грудня 2012 р. Цікаво – скільки ми ще будемо брати в борг? І головне – скільки нам ще будуть давати? Ну і останнє – хто їх буде віддавати? Напевно як завжди – “папєреднікі”, які у всьому винні…
Немає ЗП – платіть штраф
Скоро подібне звернення можуть стати законодавчою нормою в Україні – сьогодні стало відомо, що уряд має намір упровадити штрафні санкції у розмірі 0,5% від суми заробітної плати за невчасну її виплату в небюджетній сфері. Про це йде мова в проекті Плану заходів по реалізації Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 роки (розробляється під керівництвом першого віце-прем’єр-міністра Сергія Арбузова). Очікується, що така міра повинна підвищити відповідальність працедавців за порушення трудового законодавства і умов оплати праці. Ініціатива хороша, заперечень немає. Головне – щоб працювала добре, чи не так? На це і сподіватимемося.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною