Україні загрожують вибухи величезної кількості старих боєприпасів - експерти
Під час круглого столу експерти обговорили стан утилізації боєприпасів.
Військовий експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Ігор Козій висловив думку, що в Україні може повторитися ситуація з вибухами непридатних боєприпасів, які колись трапилися в Новобогданівці. І.Козій зазначив, що не може відкидати факту повторення вибухів. “Це можливо і це може бути. Хто знає взагалі скільки у нас боєприпасів і хто їх рахував? За дуже “м’якими” оцінками в одному тільки Криму залишилося близько 2 млн тонн різних боєприпасів”, – сказав І. Козій.
У той же час військовий аташе Посольства Німеччини Герхард Хагнер висловив стурбованість щодо існування на території України великої кількості боєприпасів, які становлять небезпеку для населення. Військовий аташе зазначив, що старі радянські боєприпаси повинні бути швидше знищені, а не зберігатися в Україні – в центрі Європи. “ЄС надзвичайно стурбований питанням існування в Україні великої кількості непридатних боєприпасів, але разом з тим це більше стосується самих українців, адже можуть статися вибухи, також непридатні боєприпаси можуть розпорошитися по різних “гарячих точках”, – сказав Г. Хагнер.
Вибухівка на території України залишилася ще з радянських часів, зараз йде процес утилізації непридатних для використання боєприпасів, зброї, мін. Для виконання робіт з утилізації боєприпасів залучаються Хімічне казенне об’єднання імені Г.І. Петровського, Донецький казенний завод хімічних виробів, Шосткинський казенний завод “Імпульс”, державний науково-дослідний інститут хімічних продуктів, асоціація підприємств “Співдружність”, Державний концерн “Укроборонсервіс”.
За словами директора Хімічного казенного заводу ім.Петровського Володимира Коробова, в 2012 році підприємство в 16 разів збільшило обсяги утилізованих боєприпасів. “Так в 2011 році було утилізовано 355 тонн боєприпасів різних видів. За результатами 2012 р. утилізовано понад 5,7 тис. тонн боєприпасів. У фінальному еквіваленті сума демілітаризованих боєприпасів зросла в 10 разів – за результатами 2011 року на підприємстві було утилізовано боєприпасів на загальну суму 2,3 млн грн, а в 2012 році – на 29 млн грн”, – сказав Володимир Коробов.
На Донецькому казенному заводі хімічних виробів в минулому році утилізували боєприпасів на загальну суму 32 млн грн. Зокрема було утилізовано 2,7 тис. тонн інженерних боєприпасів, понад 600 тонн реакторних снарядів, 670 тонн мінометних боєприпасів. “Всього в минулому році було утилізовано 4,2 тис. тонн виробів на загальну суму понад 32 млн грн”, – сказав генеральний директор Донецького казенного заводу хімічних виробів Микита Самокиш.
У цьому році Міністерство оборони планує утилізувати 58,4 тис. тонн непридатних боєприпасів. “До 2017 року потрібно утилізувати 474,2 тис. тонн боєприпасів при відповідному фінансуванні. Незважаючи на те, що щорічно фінансування є дещо неповним, з 2008 року збільшуються обсяги утилізації. Так з 2008 по 2012 рік було утилізовано 163,4 тис. тонн боєприпасів. У 2013 році планується утилізувати 58,4 тис. тонн боєприпасів. Передбачене фінансування становить 191,2 млн грн”., – сказав заступник директора Департаменту утилізації компонентів ракетного палива та ракет і боєприпасів Міністерства оборони України Сергій Личманенко.
У той же час НАТО профінансувала утилізацію українських боєприпасів на 2 млн євро. За словами керівника проектів Трастового фонду НАТО Василя Литвинчука, поки НАТО виконується утилізація боєприпасів, протипіхотних мін та зброї в країнах, які заявили про існування непридатних надлишків вищевказаних. Україна почала співпрацювати з NSPA в 2002 році. “З квітня 2012 року ми взялися за виконання 2 етапу цього великого проекту. На другому етапі планується утилізувати за допомогою НАТО 73 тис. тонн непридатних боєприпасів, 366 тис. одиниць зброї і 3 млн протипіхотних мін. Термін виконання планується на 3,5 роки, дотація з боку міжнародного співтовариства на цей етап складе до 25 млн євро. На сьогодні ми в рамках цього проекту знищили 6,5 тис. тонн непридатних боєприпасів та 100 тис. од. легкого озброєння і стрілецької зброї”, – сказав В.Литвинчук.
За матеріалами: УНН
Поділитися новиною