2013 рік буде гіршим для економіки України, ніж 2012 - аналітик — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

2013 рік буде гіршим для економіки України, ніж 2012 - аналітик

2987
У 2013 році економіка не матиме жодних внутрішніх та зовнішніх драйверів зростання. Тож, за реалістичним сценарієм, рецесія триватиме щонайменше до кінця 1 півріччя 2013, і лише завдяки низькій базі у 2 півріччі 2013 може початися мляве пожвавлення. Таку думку в аналітичному огляді висловив керівник активами інвестиційних фондів “КІНТО” Микола Мягкий.
“Більшість аналітиків прогнозує, що 2013 рік буде кращим для України, ніж 2012, і ВВП зросте на 2,0-2,5%. Ще більш оптимістично оцінюють майбутнє економіки в уряді та міжнародних організаціях. Я вважаю, навпаки – 2013 рік буде гіршим за 2012”, – наголосив експерт.
Він навів кілька аргументів на підтвердження своєї тези. Так, у 2013 році економіка буде позбавлена додаткових стимулів, зокрема, державного фінансування інфраструктурних проектів як до ЄВРО-2012, та передвиборчих офіційних та неофіційних витрат партій та депутатів (за оцінками ~$2,5 млрд.). Навпаки, поствиборча фіскальна консолідація негативно позначиться на економічному зростанні. Так, бюджет на 2013 рік передбачає зниження доходів,замороження соціальних витрат на рівні 2012 року та скорочення видатків розвитку на 44%.
Інвестиційна діяльність і надалі залишатиметься пригніченою через падіння прибутків компанії, погіршення інвестиційного клімату, фіскальний тиск та заморожене кредитування. Разом з тим, ситуація може змінитися на краще, якщо НБУ вдасться активізувати кредитну активність банків, пом’якшивши монетарну політику.
Також експерт зауважив, що зовнішній попит на українську продукцію попри очікування залишатиметься слабким.
Передусім, зростання світової економіки навряд чи прискориться, порівняно з 2012 роком. Не слід очікувати на масштабні стимули з боку Китаю, який у 2009 році став драйвером відновлення попиту і цін на сировину. Європейські дисбаланси також продовжать повільно коригуватися, і економіка зони євро перебуватиме у рецесії. Експорт агропромислової продукції навряд чи втримається на рекордних значеннях цього року. Без відчутної девальвації український експорт продовжуватиме втрачати цінову конкурентоспроможність від відносно завищеного курсу гривні. Споживчий попит різко загальмує після посткризової акселерації у 2010-2012 рр. і в кращому випадку буде перебувати на межі стагнації.
“Мій новий прогноз динаміки ВВП на 2013 рік становить -0,3% (попередній +0,3%). Рецесія 2012-13 рр. буде м’якшою, ніж криза 2008-09 рр., коли реальний ВВП впав на 19% з піку, інвестиції – на 55%, а експорт – на 34%. Тоді передумовами обвалу економіки стали декількарічна кредитна експансія, бульбашка на ринку нерухомості та деструктивний для фінансового ринку та експорту зовнішній шок”, – зауважив він.
Нині економіка не має таких дисбалансів, хоча існують інші ризики, які можуть призвести до більш глибокого падіння:
  • Внутрішні макроекономічні шоки, на кшталт різкого підвищення тарифів на ЖКГ та/або девальвації гривні, здатні серйозно пошкодити споживчий попит та інвестиції.
  • Суттєві прорахунки в економічній політиці. Наприклад, тривалий захист фіксованого курсу ціною втрати великих обсягів ЗВР може призвести до неконтрольованої девальвації, а продовження ультра-жорсткої монетарної політики – до кризи неплатежів та колапсу банківської системи.
  • Зовнішні шоки, зокрема раптове погіршення умов торгівлі або миттєва зупинка притоку капіталу (т.зв. sudden stop). Відплив капіталу можливий через: а) провали в економічній та зовнішньополітичній політиці, які спровокують санкції/торгові війни по відношенню до України; б) чергове загострення боргової кризи в Європі; в) погіршення суверенного рейтингу України в т.ч. внаслідок відсутності співпраці з МВФ.
“За моїми підрахунками, падіння економіки України при реалізації
песимістичного сценарію може сягнути 4% і більше. Перший погляд у 2014 рік вказує на можливість деякого пожвавлення економіки (ВВП +2%). Причинами відновлення активності можуть стати передвиборче стимулювання споживчого попиту та можливе поліпшення кон’юнктури на експортних ринках. Водночас, дорога до цього буде складною та переповненою ризиків. Слід також розуміти, що без структурних змін досягти стійких високих темпів зростання економіки буде неможливо”, – наголосив Мягкий.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас