Залякування і чорний піар: влада набирає на роботу хакерів? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Залякування і чорний піар: влада набирає на роботу хакерів?

2348
Опозиційні політики і журналісти в Україні дедалі частіше стають жертвами прослуховування і зламу електронної пошти. Потерпілі переконані, що їх залякують за вказівкою людей у вищих ешелонах влади.
Поки Юлія Тимошенко в ув’язненні воює з лікарями і наглядачами, заявляючи про спроби знищити її фізично, опоненти екс-прем’єра намагаються знищити її політичне реноме. У соціальних мережах поширюється нова хвиля “компромату” на Тимошенко. Тепер він буцімто міститься у приватному електронному листуванні доньки політика Євгенії. На спеціально створеному невідомими сайті розміщено цілий архів листування Євгенії Тимошенко за останні кілька років – загалом близько п’яти тисяч електронних повідомлень. Низка, насамперед маловідомих, інтернет-видань невдовзі після того, як було зламано електронну скриньку Тимошенко, звернули на них увагу своїх читачів. Деякі видання присвятили листуванню “аналітичні статті”, а деякі, найвідоміше з яких державна інформаційна агенція Укрінформ, просто розмістили лінки, за якими можна почитати начебто приватне листування Тимошенко-молодшої.
Делікатна фальшивка
Основну увагу у публікаціях про листування Тимошенко приділяють, зокрема, фінансовим умовам лікування екс-прем’єра фахівцями берлінської клініки Charité. Критичного аналізу оприлюдненої інформації в українських ЗМІ обмаль. Водночас, “компромат проти Тимошенко” привернув неабияку увагу німецьких ЗМІ. Зрештою, йдеться ж, серед іншого, про лікування Тимошенко спеціалістами однієї з найавторитетніших клінік Німеччини.
Як засвідчили розслідування, проведені німецькими журналістами, ключові епізоди з “компроматом” на Тимошенко сфальшовані. Зокрема, фальшивкою, як вдалося встановити журналістам провідних видань Der Spiegel і Die Zeit, є активно поширюваний українським інтернетом мейл з рахунком за послуги берлінських лікарів на 680 тисяч євро (і це лише за один місяць лікування!). По-перше, сама сума, як наголошують фахівці, є “абсурдно високою”. Крім того, нібито виставлений Тимошенко рахунок, розміщений на неправильному бланку. Німецькі лікарі, реагуючи на повідомлення у пресі, наголосили: лікування ув’язненої лідерки української опозиції відбувається безкоштовно, родина Тимошенко лише покриває витрати на переїзд і проживання німецьких лікарів.
У чому сенс поширення фальшивого листа з такими захмарними цифрами? Журналіст видання Die Zeit Ульрих Крекель у своїй статті “Брудні трюки мисливців на Тимошенко” висловлює припущення: 680 тисяч євро, які як для чотиритижневого лікування далекі від реальності, за задумом опонентів Тимошенко, мають сприйматися загалом не як гонорар за лікування, а як хабар за нібито завідомо узгоджений діагноз. “Якщо лікарі справді брали би такі неймовірні гроші за лікування Тимошенко, в Німеччині це було би небаченим скандалом. Тому я вирішив перевірити цю інформацію і з’ясувалося, що рахунок – явна фальшивка. Це видно одразу, у ньому багато граматичних помилок. Будь-хто, хто ходив у Німеччині до лікаря і бачив, як виглядає лікарський рахунок, одразу зрозуміє, що це не автентичний документ”, – аргументував Крекель у розмові з Deutsche Welle.
Залякування коштом платників податків?
Опитані DW журналісти та оглядачі переконані, що замовниками чорного піару проти Юлії Тимошенко та її соратників є ті самі люди, які посадили екс-прем’єра до в’язниці. Вікторія Сюмар з Інституту масової інформації переконана, що розмістити в інтернеті понад п’ять тисяч електронних листів, систематизувавши їх по темах – такий величезний обсяг інформації потребує роботи цілої групи людей і відповідних коштів. “Чи не коштом платників податків це робиться? Якщо правоохоронні органи не шукатимуть тих, хто стоїть за цим, це стане лише зайвим свідченням на користь того, що за сайтом із листуванням Тимошенко стоїть сама влада”, – сказала в розмові з DW Сюмар.
Журналіст “Української правди” Сергій Лещенко не на словах знає, що таке бути під прицілом хакерів, які працюють на політичне замовлення. Нещодавно одну з його електронних поштових скриньок також було зламано. Зловмисники, ретельно замаскувавши шпигунську програму під файл з компроматом на одного з членів уряду, намагалися отримати необмежений доступ до комп’ютера журналіста. Лещенко переконаний, що це потрібно, аби з’ясувати інформаторів, які надавали йому ексклюзивні матеріали для низки резонансних публікацій, зокрема, про розкіш, з якою Віктор Янукович живе у відчуженій за сумнівних обставин резиденції “Межигір’я”. “Вони вже давно прослуховують мої телефонні розмови. Тепер підключили для стеження за мною ще й хакерів. Це робиться з метою тиску, залякування”, – переконаний журналіст.
Наступний – Лещенко?
Зміст телефонних розмов Сергія Лещенка вже не раз оприлюднювався на підконтрольних представникам влади інтернет-ресурсах. Журналіст не відкидає, що невдовзі десь в інтернеті можна буде побачити і все його листування. “Я передивився всі свої повідомлення за останній рік – у них немає нічого, що могло би мене компрометувати. Але ж де гарантія, що вони не фальсифікують частину повідомлень, як вони це зробили з Євгенією Тимошенко. Можуть підсунути мені якісь фіктивні повідомлення, ніби я отримую гроші від якихось кланів на дискредитацію влади”, – каже Лещенко.
Факт зламу електронної скриньки не став для українського журналіста сюрпризом – незадовго до того така сама доля спіткала його колегу Мустафу Найєма. Для Лещенка перехід влади до нового засобу тиску на політичних опонентів і критичних журналістів – логічне продовження спроб залякування. Вже не раз журналісти українських видань заявляли про факти прослуховування їхніх розмов – не лише телефоном. Зокрема, один з журналістів львівської газети “Експрес” у перші дні цього року виявив пристрої для прослуховування у себе вдома.
Прокуратура небайдужа до “сайтів-помийок”
Лещенко покладає відповідальність за прослуховування і порушення таємниці листування особисто на президента Януковича. “Є такий сайт Daily.ua. Він функціонує під патронатом Адміністрації президента. Особливість цього сайту в тому, що там публікуються статті, побудовані на інформації, отриманій від СБУ. Тільки при цьому зміст розмови викривляється”, – стверджує журналіст. Лещенко вказує на особливе ставлення правоохоронних органів до публікацій на “сайтах-помийках”, через які публікують компромат.
Так, соратник Юлії Тимошенко Григорій Немиря нині ходить на допити до прокуратури. Колишній віце-прем’єр мусить давати свідчення у справі, відкритій за фактом публікації в інтернеті нібито його листування, яке вказує, як вважають слідчі, на факти незаконного фінансування партії “Батьківщина”. Натомість на розслідування журналістів “Української правди” про масштабну корупцію серед наближених до влади ділків правоохоронні органи зазвичай не реагують, нарікає Сергій Лещенко.
Євген Тейзе
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас