19494
Ви ще не здали валюту? Тоді ми йдемо до Вас...
За інформацією НБУ, у грудні почала спостерігатися тенденція, коли більше валюту обмінюють на гривню, ніж купують за гривню валюту. Процес пройшов в інший бік. На початку активно купували, і навіть не вистачало готівкової валюти, тепер настільки ж активно продають валюту, і вже не вистачає гривні.
Чому і до чого це може призвести
По-перше, варто нагадати, що щороку, за винятком 2008 і 1998 років, спостерігається тенденція, коли населення активно обмінює валюту на гривню. Позначається традиція, коли гроші зберігають у валюті, але перед настанням Нового року починають обмінювати назад в гривню, щоб витратити. І дійсно, валюту обмінюють на гривню насамперед для того, щоб купити або собі або іншим подарунки, на радість торговельним мережам. Тому немає нічого дивного, що в цьому році населення теж вирішило поміняти частину валюти на гривню. Можна скільки завгодно говорити, що населення живе бідно і злидарює, але результати роботи торговельних мереж це спростовують.
Другий фактор, який стимулює населення обмінювати долари на гривню – курс скуповування валюти в обмінниках. Ще на початку грудня 2012 р. готівкові долари скуповували по 8,16-8,17 грн, тепер продають за 8,14 грн., а скуповують по 8,1 грн, в кращому випадку, а так 8,08-8,09 грн . Спостерігаючи за таким розвитком подій, населення починає нервувати, як коли курс зростав, і вже боїться, щоб курс не впав нижче 8 грн. А то може і повернутися до 7,7 грн. Ось тоді вже дійсно той, хто вчасно не встиг продати долари, буде підраховувати збитки.
Третій фактор об’єднує два інформаційні посили. Очікуване введення збору до ПФ 10% при продажі валюти та введення обмеження за розрахунками готівкою на суму понад 150 тис. грн. Якщо це відбудеться, а це може відбутися вже в першому кварталі 2013 року, то це суттєво вплине насамперед на ринок нерухомості і на торгівлю автомобілями та іншими дорогими іграшками. Якщо зараз гривнею розраховуються тільки при купівлі нерухомості на первинному ринку, то в разі впровадження таких нововведень і вторинний ринок нерухомості буде переходити на розрахунок у гривні. Так як буде невигідно обмінювати готівкову валюту і втрачати 10%, щоб перерахувати гривневий платіж через банк за купівлю нерухомості. А якщо нотаріусу не надати платіжку банку про те, що купівля нерухомості здійснена за безготівковим розрахунком, він просто не зареєструє операцію. В результаті, мимоволі доведеться відмовитися від угод з нерухомістю на вторинному ринку у валюті. Хоча завжди знайдуться маргінали, які будуть погоджуватися купити або продати нерухомість тільки за валюту. Нове завжди приживається повільно.
Щодо автосалонів великих проблем не буде. Багато автосалонів вже давно при продажу дуже дорогих автомобілів використовують платіжні картки. Можливо, тільки виникне знову-таки проблема обміняти готівкову валюту зі сплатою податку і внести її на картковий рахунок.
Час покаже хто виявився більш далекоглядним і правильно вибрав момент для обміну валюти. У будь-якому випадку, українцям нудьгувати не доводиться. Бо такої великої суми готівкової валюти, як у нас, немає в жодній іншій країні СНД, а може і світу, за винятком США. Повинні ж ми хоча б чимось бути схожими на США.
Олександр Охріменко
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною
Також за темою
В Україні знизився попит на електрокари: які моделі обирали у лютому
Держстат показав, як змінювались ціни на продукти, компослуги та транспорт в лютому 2026 (інфографіка)
Розмір середньої пенсії у Польщі
Через брак працівників роботодавці знижують вимоги до кандидатів
Як поновити втрачене пенсійне посвідчення
Торік середній розмір аліментів в Україні сягнув 2,5 тисячі гривень
