12254
На світових ринках надувається нова "бульбашка"
З таким прогнозом виступили експерти швейцарського Банку міжнародних розрахунків. За їхніми оцінками, котирування цілої низки активів досягли своїх максимальних значень за останні п’ять років і втратили зв’язок з реальним станом справ у світовій економіці.
У доповіді за IV квартал під назвою “International banking and financial market developments” аналітики Банку міжнародних розрахунків (the Bank for International Settlements, BIS) відзначають, що ризики повторення фінансової кризи 2008 р. продовжують зростати.
Експерти BIS відзначають, що відсоткові ставки за іпотечними облігаціями опустилися до найнижчого рівня за всю історію. Спреди (розбіжність) за корпоративними облігаціями знизилися до мінімальних значень з 2007 р., але при цьому ризики дефолту за так званими “сміттєвими облігаціями” (junk bonds) сьогодні в середньому в три рази вищі, ніж в той період, і в два рази вищі, ніж за борговими зобов’язаннями компаній інвестиційного рівня.
У результаті багато хедж-фондів змушені шукати активи з вищою прибутковістю, незважаючи на об’єктивні ризики. Інвестори вважають, що компенсація за ризик на ринку облігацій зараз нижча, ніж раніше. “На їхню думку, зараз практично немає інших варіантів: ставки за багатьма банківськими вкладами близькі до нуля, при цьому вибір активів для інвестування з низьким рівнем ризику продовжує зменшуватися”, – підкреслюють експерти BIS в своїй доповіді.
Дана ситуація дуже нагадує ті події, які мали місце в 2006 – 2008 рр., коли “надлишок заощаджень” наповнив фінансові ринки дешевою ліквідністю. Це призвело до звуження дохідностей за облігаціями. Багато страхових компаній і пенсійних фондів були змушені шукати більш високоприбуткові інструменти і в результаті стали купувати некоректно оцінені боргові зобов’язання Греції, Ісландії та інших країн, які надалі зіткнулися з серйозними проблемами при обслуговуванні цих боргів.
Аналітики BIS виділяють кілька основних факторів, які сприяли ралі на світових ринках. Це дії та обіцянки ЄЦБ. Європейський центробанк фактично взяв на себе роль “кредитора в останній інстанції”, значно зменшивши загрозу розпаду єврозони і кризи на європейському ринку суверенних боргів.
Крім того, інвестори бачать все більше приводів для оптимізму щодо відновлення в Китаї. Період уповільнення темпів зростання ВВП в китайській економіці поступово завершується, і, швидше за все, подальшого серйозного спаду вдасться уникнути. І нарешті, зниження відсоткових ставок з боку цілої низки світових ЦБ укупі з продовження політики кількісного пом’якшення з боку ФРС США, Банку Англії та Банку Японії також надають досить вагому підтримку ринкам.
Варто відзначити, що Банк міжнародних розрахунків був практично єдиним серед авторитетних фінансових організацій, хто попередив про початок нової боргової кризи 2008 р.
За матеріалами: Вєсті Економіка
Поділитися новиною