Нацбанк може ввести тимчасову адміністрацію в Кредитпромбанк найближчим часом — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нацбанк може ввести тимчасову адміністрацію в Кредитпромбанк найближчим часом

16245
Найближчим часом Нацбанк може ввести тимчасову адміністрацію в Кредитпромбанк, який зіткнувся з серйозними проблемами. За словами джерела на вул. Інститутській, 9, регулятор вимагає від акціонерів банку терміново наростити капітал на 1 млрд грн., Щоб, як мінімум, покрити відтік депозитів.
Безвладдя
Кредитпромбанк з початку кризи зазнає серйозні труднощі. Одна з причин – затяжний конфлікт навколо групи «Донецьксталь» (в яку входить «Кредитпром») між загадковим олігархом Віктором Нусенкісом і колишнім генеральним прокурором України Геннадієм Васильєвим (претендує на 50% групи). Партнери вже кілька років не можуть домовитися про те, кому яка частка в бізнесі належить.
У банку почалися проблеми з поверненням кредитів, які у величезних обсягах видавалися афільованим з банком компаніям. На кінець III кв. цього року Кредитпромбанк виявився єдиним банком, що порушує норматив НБУ Н7 (обмежує обсяг кредитів, виданих «в одні руки»). У «Кредитпрому» Н7 досяг рекордних 25,55%, тоді як допускається не більше 25%.
У разі такого порушення Нацбанк зобов’язаний застосувати проти фінустанови заходи впливу, аж до введення тимчасової адміністрації.
На початку листопада збори акціонерів «Кредитпрому» вирішили збільшити статутний капітал на 800 млн грн. Але гроші так і не були внесені. Причина – іноземні акціонери (18 інвестбанків і фондів, які володіють 48% акцій банку) відмовилися поповнювати капітал. Ще в 2010 р. ці банки і фінансові компанії, включаючи ЄБРР, Raiffeisen, Commerzbank, Cargill і Fortis, погодилися конвертувати $400 млн боргу Кредитпромбанку в його акції. У підсумку кредитори отримали в управління 48% банку, що оформлені на кіпрську компанію Kaluoma Holdings.
Банк за $1
У Нацбанку, нібито, вже навіть дали рекомендацію власникам «Кредитпрому» продати його. Але коло потенційних інвесторів невелике. Власник групи «Смарт-Холдинг” Вадим Новинський, який кілька місяців вивчав можливість придбання Кредитпромбанку, вийшов з переговорного процесу. Про це Forbes.ua повідомило джерело в НБУ. За його словами, передпродажна перевірка кредитного портфеля фінустанови виявила занадто високий рівень проблемної заборгованості. «З такими скелетами в шафі Новинський хотів купити банк за $1. Васильєв і Нусенкіс на таку суму були згодні, а іноземні інвестори, які контролюють 48% акцій Кредитпромбанку – ні», – говорить чиновник Нацбанку.
Учасники ринку вважають, що іноземні акціонери даремно не погоджуються. «У банку – непроста ситуація між акціонерами. Продати його за $1 з умовою, що новий акціонер розрахується з боргами своїх попередників – це розумно і вигідно», – пояснює колишній голова правління банку «Форум» Ярослав Колесник.
За інформацією з Нацбанку, due diligence (передпродажну перевірку) «Кредитпрому» зараз проводять структури, близькі до власника Дельта Банку Миколи Лагуна. У фінустанові не заперечують факту таких переговорів. «У цивілізованому діловому співтоваристві розголошувати будь-яку інформацію до закінчення угоди вважається некоректним», – заявив Forbes.ua голова правління Кредитпромбанку Віктор Леонідов. Лагун не підтвердив, але і не спростував факт ведення переговорів. Проте інформація про те, що він придивляється до Кредитпромбанку, давно циркулює на ринку.
Іноземна історія
За інформацією Forbes.ua, в НБУ готові погодити угоду, тільки якщо Миколі Лагуну вдасться сконцентрувати 100% акцій Кредитпромбанку. Однак домовитися з іноземними акціонерами банку у Лагуна поки не виходить.
«У НБУ хочуть говорити з одним власником, так як у Кредитпромбанку зараз спостерігається скорочення депозитного портфеля і необхідні термінові заходи для відновлення його нормальної роботи», – зазначає представник Нацбанку.
На думку Ярослава Колесника, ЄБРР та інші банки-міноритарії «Кредитпрому» не будуть інвестувати далі і, швидше за все, вийдуть зі складу акціонерів. Викуповувати нову емісію їм невигідно, та й затягувати з рішенням їм теж не можна – у регулятора може ввірватися терпець і в «Кредитпром» введуть тимчасову адміністрацію. У такому випадку постраждають саме іноземні акціонери. «Втрати українських акціонерів будуть заповнені безповоротними кредитами», – констатує голова правління великого банку. Приблизно те ж саме було з іноземними акціонерами Родовід Банку, у яких частка в капіталі становила 20%, або $50 млн. Але після націоналізації банку ніхто з них не отримав жодної компенсації.
ЄБРР затягує час
За словами джерела Forbes.ua в Кредитпромбанку, ключовим переговорником про продаж 48%-го пакету акцій, що належать нерезидентам, виступає ЄБРР. Однак голова українського представництва цієї установи Андре Куусвек не хоче брати на себе відповідальність за продаж пакета акцій зі значним дисконтом. «Поки немає консолідованої позиції всіх акціонерів, рішення ще не ухвалено», – пояснює провідний радник ЄБРР Антон Усов.
Пасивна позиція ЄБРР може бути пов’язана із запланованою відставкою пана Куусвека. «Він звільняється з банку і не хоче псувати собі резюме», – запевняє представник одного з міноритаріїв «Кредитпрому». У самому ЄБРР не змогли підтвердити або спростувати цю інформацію. «Можливо все, що завгодно. Офіційно підтвердити таку інформацію я не можу», – говорить Антон Усов.
У Нацбанку з цією ситуацією знайомі, тому активно наполягають на своєму. «НБУ вимагає оперативного приєднання Кредитпромбанку до іншої фінустанови. Регулятор навіть готовий підтримати банк рефінансуванням. В іншому випадку НБУ може взяти Кредитпромбанк під свій контроль за порушення нормативів», – стверджує чиновник Нацбанку.
Олексій Комаха
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас