Розпад єврозони підірве економіку Німеччини - експерти — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Розпад єврозони підірве економіку Німеччини - експерти

527
Імовірність розвалу єврозони обговорюється вже кілька років, і аналітики зазвичай відзначають, що він буде супроводжуватися девальвацією нових валют периферійними країнами. Видання Capital Economics вирішило проаналізувати, що станеться з валютами ядра єврозони (у разі повного її розпаду) та “урізаним” євро (при виході із союзу проблемних країн). З’ясувалося, що в першому випадку реальний обмінний курс німецької валюти може підскочити на 30%, а грошові одиниці Франції, Австрії та Голландії можуть зміцнитися на 10-20%. У другому випадку “урізаний” євро подорожчає на 15%.
Причина цього в тому, що європейські країни починали свій шлях у валютному союзі з різних стартових позицій: більшість країн з тих, що зараз відчувають проблеми, вже тоді мали дефіцит рахунку поточних операцій, в той час як у ключових країн був профіцит, який з тих пір тільки збільшився.
“Економіки ядра відчувають себе зараз набагато краще, ніж єврозона в цілому. А зростання їх експорту з моменту появи євро тільки підтримує ідею, що валюти цих країн будуть прагнути до зміцнення у разі розпаду (зони євро. – Ред.)”, – зазначила експерт Дженніфер Маккьюон.
За словами Маккьюон, в разі подібних коригувань валютні курси відхиляються більше, ніж виправдано макроекономічними чинниками. У випадку з проблемними країнами це означає більшу девальвацію, а у випадку зі стабільними – більш значне зміцнення валют.
“Логічно чекати, що при розпаді союзу валюти найбільш стабільних країн, що мають профіцит зовнішньої торгівлі, будуть зміцнюватися. В першу чергу, мова йде про Німеччину, де зміцнення може виявитися дуже значним. Менші країни на зразок Бельгії та Голландії, значна частина зовнішньої торгівлі яких “транзитна”, ймовірно, намагатимуться прив’язати свої валюти до німецької, щоб уникнути надмірної волатильності, і вони теж зміцняться”, – заявляє економіст Berenberg Bank Крістіан Шульц. Однак крім економічних чинників є і психологічний, який тільки підсилить валютні коливання: люди кинуться переводити свої активи в німецьку валюту, вважаючи, що так вони будуть у більшій безпеці, відзначає він.
“Дослідження свідчать, що один тільки валютний ефект може скорочувати ВВП ключових країн на 0,5-2 відсоткового пункту на рік в наступні два роки після розпаду валютного союзу”, – прогнозує Маккьюон. При цьому позитивний ефект від зниження вартості імпорту та збільшення купівельної спроможності населення можуть нівелювати дефляція, зростання безробіття і зниження темпів зростання заробітних плат.
“Німеччині зміцнення валюти принесло б більше шкоди, ніж користі – через спад експорту і дефляцію”, – вважає Шульц.
За матеріалами:
РБК daily
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас