Рубіні: світова економіка йде від поганого до найгіршого — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Рубіні: світова економіка йде від поганого до найгіршого

2571
Підйом світових фондових ринків, який почався в липні, зараз виснажується, що недивно: за відсутності суттєвого поліпшення перспектив економічного зростання як в розвинених, так і в основних країнах, що розвиваються, ралі завжди, здається, “не вистачає ніг”. У будь-якому разі, корекція повинна була незабаром статися, пише в Project Syndicate головний песиміст серед відомих економістів планети, нобелівський лауреат Нуріель Рубіні.
Рецесія єврозони поширилася від периферії до центру, заглянувши до Франції, а Німеччину зіткнувши з подвійним ударом уповільнення зростання на одному з основних експортних ринків (Китай/Азія).
Економічне зростання в США залишається анемічним, на рівні 1,5-2% протягом більшої частини року, а Японія впадає в нову рецесію.
Об’єднане Королівство, як і єврозона, вже пережило подвійну рецесію, а тепер навіть сильні експортери сировинних товарів – Канада, країни Північної Європи, а також Австралія – сповільнюються в умовах зустрічного вітру зі США, Європи і Китаю.
Тим часом країни, що розвиваються – в тому числі всі країни БРІК (Бразилія, Росія, Індія і Китай) та інші великі гравці, такі як Аргентина, Туреччина і Південна Африка, – також сповільнилися в 2012 р. Уповільнення Китаю може бути стабілізовано протягом декількох кварталів , враховуючи недавню фінансову, грошову і кредитну ін’єкцію уряду; але цей стимул тільки увічнить нестійку модель зростання в країні, засновану на занадто великих фіксованих інвестиціях в основний капітал і заощадження і дуже малому особистому споживанні.
У 2013 р. ризики зниження зростання світової економіки будуть посилюватися поширенням жорсткої економії бюджетних коштів у більшості країн з розвиненою економікою. До цих пір кризове фінансове гальмо було зосереджено в периферії єврозони і Великобританії. Але тепер воно проникає в ядро єврозони. А в США, навіть якщо президент Барак Обама і республіканці в Конгресі домовляться про план бюджету, який уникне “фінансового обриву”, що насувається, скорочення витрат і збільшення податків неминуче приведуть до певного уповільнення зростання в 2013 р., принаймні на 1% ВВП. У Японії фінансові стимули на реконструкцію після землетрусу будуть припинені, в той час як буде введено новий податок на споживання в 2014 р.
Міжнародний валютний фонд, таким чином, абсолютно правий, стверджуючи, що синхронізовані заходи жорсткої економії бюджетних коштів, що вводяться здебільшого на початковому етапі у більшості країн з розвиненою економікою, будуть затуманювати перспективи зростання світової економіки в 2013 р.
Отже, що пояснює нещодавнє ралі на ринках США та ринках глобальних активів? Відповідь проста: центральні банки знову взялися за свої важелі ліквідності, забезпечуючи зростання ризикових активів.
Федеральна резервна система США скористалася агресивним, не обмеженим за часом кількісним пом’якшенням (QE). Оголошення Європейським центральним банком про свою програму “безпосереднього скуповування облігацій” знизило ризик кризи суверенного боргу периферії єврозони і розпаду валютного союзу. Банк Англії перейшов від QE до СЕ (кредитного пом’якшення), а Банк Японії неодноразово збільшив розмір своїх операцій з QE.
Монетарна влада в багатьох інших розвинених державах і країнах, що розвиваються, також скоротила свої облікові ставки. І за повільного зростання, приглушеної інфляції, близьких до нуля короткострокових відсоткових ставок і великого QE довгострокові відсоткові ставки в більшості країн з розвиненою економікою залишаються низькими (за винятком периферії єврозони, де суверенний ризик залишається відносно високим). Тому не дивно, що інвестори, які гарячково шукають прибуток, кинулися купувати акції, сировинні товари, кредитні інструменти і валюти країн, що розвиваються.
Але тепер, схоже, відбувається корекція глобального ринку завдяки, в першу чергу, слабким перспективам зростання. В той же час криза єврозони залишається невирішеною, незважаючи на сміливі дії ЄЦБ і розмови про банківський, фінансовий, економічний і політичний союз. Зокрема, Греція, Португалія, Іспанія та Італія, як і раніше, залишаються в зоні ризику, в той час як втома від рятівних заходів пронизує ядро єврозони.
Тим часом переважають політична невизначеність і невизначеність стратегій на фінансовому, борговому, податковому та нормативному фронтах. У США фінансові турботи розділені за трьома напрямками: ризик “обриву” в 2013 р., у міру того як відбудеться автоматичне збільшення податків і масове скорочення витрат, якщо не буде досягнуто політичну угоду; відновлене партійне протистояння з приводу боргової стелі; нова боротьба за заходи середньострокової фіскальної економії. У багатьох інших країнах або регіонах, наприклад Китаї, Кореї, Японії, Ізраїлі, Німеччині, Італії та Каталонії, майбутні вибори або політичні переходи також збільшили невизначеність політики.
Ще один привід для корекції полягає в тому, що оцінки на фондових ринках розтягуються: співвідношення ціни/прибутку зараз високе, в той час як зростання прибутку на акцію слабшає і воно буде піддане подальшим негативним сюрпризам, у міру того як зростання і інфляція будуть залишатися низькими. За невизначеності, волатильності і побічних ризиків, що знову збільшуються, корекція може швидко прискоритися.
Насправді, в даний час є також велика геополітична невизначеність: ризик військової конфронтації між Іраном та Ізраїлем залишається високим, оскільки переговори і санкції можуть не втримати Іран від створення ядерної зброї; імовірна нова війна між Ізраїлем і ХАМАСом у секторі Газа; Арабська весна перетворюється на похмуру зиму економічної, соціальної та політичної нестабільності, а територіальні суперечки в Азії між Китаєм, Кореєю, Японією, Тайванем, Філіппінами і В’єтнамом розпалюють націоналістичні сили.
У міру того як споживачі, фірми та інвестори стають більш обережними і менш схильними до ризику, ралі ринку цінних паперів у другій половині 2012 р. досягло вершини. І, враховуючи серйозність ризиків зниження зростання в країнах з розвиненою економікою і ринком, що розвивається, корекція може бути провідною тенденцією гірших очікувань для світової економіки і фінансових ринків у 2013 р.
За матеріалами:
Вєсті Економіка
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас