Fitch вважає, що країни ЄС можуть купувати газ у "Газпрому" ще дешевше — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Fitch вважає, що країни ЄС можуть купувати газ у "Газпрому" ще дешевше

Енергетика
539
Рейтингове агентство Fitch Ratings відзначає, що переговори з «Газпромом» про перегляд цін довгострокових контрактів на постачання газу призведуть до зменшення збитків, яких, відповідно до звітності, деякі європейські енергетичні компанії зазнали з продажу газу. Однак у майбутньому можуть знадобитися додаткові знижки для відновлення прибутковості цих компаній в умовах все менш регульованого європейського ринку.
Про це йдеться в прес-релізі агентства.
Відзначається, що останньою серед великих європейських енергетичних корпорацій переговори про перегляд цін завершила польська компанія Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Детальна інформація щодо рівнів знижок, наданих PGNiG і зіставним компаніям, не розголошується, проте, за повідомленнями в ЗМІ, вони становлять приблизно від 10% до 15%.
«Цього може бути недостатньо для усунення розриву між європейськими спотовими цінами на газ і цінами на газ, прив’язаними до нафти, в довгострокових контрактах з «Газпромом». З урахуванням надлишкових постачань газу в Європу і стагнації споживання негативний спред навряд чи зникне без подальших переговорів про перегляд цін або значного падіння цін на нафту», – йдеться в повідомленні.
Відзначається, що аналогічні переговори вже проведені компаніями E.ON в Німеччині і Eni в Італії, а також компанією Gaz de France, Slovensky Plynarensky Priemysel (SPP) у Словаччині та OMV в Австрії. Econgas, дочірня структура OMV, і SPP змогли домовитися про більш сприятливі ціни на газ з «Газпромом» в кінці 2011 р. – на початку 2012 р. Проте доходи від їх сегментів постачань газу, як і раніше, знаходяться під тиском, головним чином зважаючи на спреди між спотовими і контрактними цінами.
У Fitch Ratings вважають, що поліпшення ситуації для PGNiG також може бути тимчасовим. Компанія вказала, що має намір направити запит польському регулятору газового ринку про введення зниження цін для її клієнтів в 2013 р., що частково нівелювало б переваги від нижчих цін від «Газпрому». Ціни на газ у Польщі для промислових споживачів в даний час є регульованими, але таке положення може змінитися в разі схвалення нового газового закону (проект якого був опублікований Міністерством економіки на початку жовтня 2012 р.). Проект передбачає продаж компанією PGNiG 70% газу на місцевій товарній біржі. Це відкриє польський ринок газу для конкуренції, а також може призвести до руху цін на газ, що торгується, у бік європейських спотових цін, а не цін на газ, ув’язаних з ціною на нафту.
«Газпром» тривалий час протистоїть включенню спотового компонента в свої контракти про довгострокові постачання. Перегляд газових контрактів з найбільшими європейськими енергетичними компаніями можна розглядати як крок у цьому напрямку. Тиск на «Газпром» в плані зниження цін на газ, ймовірно, збережеться. Ще один раунд переговорів може бути тривалим і складним, але видається неминучим», – упевнені в Fitch Ratings.
Нагадаємо, Україна також домагається перегляду газових контрактів з РФ, вважаючи ціну на газ завищеною, а на транзит – навпаки, заниженою.
Згідно з контрактом, підписаним НАК «Нафтогаз України» з «Газпромом» 19 січня 2009 року, ціна газу для України (з урахуванням знижки 100 доларів за 1 тис. кубометрів за Харківською угодою 2010 року) становила – в першому кварталі 2012 року близько 416 доларів за тисячу кубометрів, у другому кварталі – 425 доларів, у третьому – 426 доларів, у четвертому очікується 432 долари.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас