Енергетична незалежність України від РФ обійдеться в $207 млрд – польська газета


Енергетична незалежність України від РФ обійдеться в $207 млрд – польська газета

Енергетична незалежність України від Російської Федерації обійдеться в 207 млрд дол. Українська держава зможе здобути енергетичну незалежність від нинішнього головного постачальника газу, російського “Газпрому”, в 2030 році, якщо знайде джерело інвестицій у газову галузь на рівні близько 11,5 млрд дол на рік.

Про це пише в п’ятницю польська Dziennik Gazeta Prawna (DGP) з посиланням на рапорт Міжнародного енергетичного агентства (IEA).

«В України є шанс на енергетичну незалежність і відмову від імпорту російського газу до 2030 року. Якщо знайде на цю мету 207 млрд доларів, тобто більше, ніж річний ВВП країни (165 млрд доларів). Такі висновки можна зробити на підставі останнього рапорту IEA”, – пише газета.

Видання зазначає, що високі ціни енергоносіїв є найбільшою проблемою платіжного балансу країни і змушують владу до “енергетичної революції”, зазначивши, що щорічно Україна платить за рахунками за російський газ більш ніж 12 млрд дол.

DGP звернула увагу на низьку енергоефективність української економіки з показником 1,45, у порівнянні з 0,8 у сусідній Росії і 0,3-0,4 у країнах Євросоюзу.

Газета наводить розрахунки компанії System Capital Management, згідно з якими, збільшення енергоефективності до європейського рівня дозволило б скоротити споживання газу на 34 млрд кубометрів на рік.

“За оцінками IEA, при щорічних інвестиціях у видобувний сектор на рівні 3-4 млрд дол Київ може збільшити власне виробництво з нинішніх 20 до навіть 70 млрд куб. м у 2030 році”, – відзначило DGP.

Видання також цитує оцінки українського Центру Разумкова, згідно з якими, за найоптимістичнішими результатами, за 18 років Київ щорічно потребуватиме російського газу в обсязі від 5 до 10 млрд кубометрів.

Українські аналітики також відзначають, що влада може знайти тільки четверту частину необхідних інвестицій, сподіваючись, що решту нададуть міжнародні енергетичні гіганти – Exxon Mobil або Shell, які працюють в країні.

Як повідомляв УНІАН, влада України, більше двох років безуспішно намагається домовитися з “Газпромом” про зниження ціни на поставлений в країну газ, пробує також знизити свою залежність через низку проектів щодо диверсифікації постачань “блакитного палива”. Серед них будівництво на Чорному морі терміналу LNG, збільшення внутрішнього видобутку і купівля газу в інших постачальників.

Довідка. Україна, яка залишається одним з найбільших споживачів російського газу, з початку року оголосила про намір знизити його купівлю до 27 млрд куб. м газу з 40 млрд куб. м в минулому році, що також на 25 млрд куб. м менше, ніж передбачено підписаним у 2009 році десятирічним газовим контрактом.

Українська влада пояснює скорочення закупівель невиправдано високою ціною російського палива для українців, яке обходиться країні дорожче, ніж більшості клієнтів “Газпрому” в Євросоюзі.

Згідно з контрактом, ціна газу для України (з урахуванням знижки 100 доларів за 1 тис. кубометрів за Харківською угодою 2010 року) становила – в першому кварталі 2012 року близько 416 доларів за тисячу кубометрів, у другому – 425 доларів, у третьому – 426 доларів , в четвертому очікується 432 долари.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua