Кредити МВФ - єдиний вихід для Кабміну покрити бюджетні зобов'язання — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кредити МВФ - єдиний вихід для Кабміну покрити бюджетні зобов'язання

Казна та Політика
625
Кабінет міністрів України має в своєму розпорядженні тільки одне джерело коштів для покриття поточних бюджетних зобов’язань – це запозичення і кредити МВФ. Таку думку висловив провідний експерт Центру Разумкова Павло Розенко.
«Ми спостерігаємо зростання ВВП на рівні 0% за низької інфляції. Держбюджет, виходить, не отримує навіть тих коштів, які необхідні для виконання бюджетних програм, у тому числі щодо соціального захисту населення», – підкреслив П.Розенко. – «При цьому у держави вже немає ресурсу для чергового наступу на бізнес. Всі податки наперед уже сплачено, а малий і середній бізнес ще глибше пішли в тінь. Єдиний ресурс – дешеві кошти зовнішніх запозичень і МВФ. Влада сьогодні буде робити все, щоб отримати цей додатковий ресурс в обсязі 3-4 млрд доларів і протриматися на ньому якийсь час», – сказав експерт.
За його словами, негативні тенденції, які спостерігалися в економіці до виборів, після виборів лише посиляться. І навіть якщо уряду вдасться знайти кошти і виплатити зарплати та пенсії, це лише відстрочить кризу. «В Уряді буде дуже складна ситуація до кінця року – до початку майбутнього року з фінансуванням зарплат, соціальної допомоги, пенсій, я вже не кажу про те, що, швидше за все, такі програми, як повернення вкладів Ощадбанку СРСР, будуть зовсім припинені», – впевнений експерт.
Він підкреслив, що дефіцит ресурсів доводить навіть динаміка надходжень до Пенсійного Фонду. «Сьогодні, за моїми оцінками, додатковий дефіцит бюджету пенсійного фонду за жовтень складе не менше 8 млрд грн. І хоча в бюджеті прописана загальна сума дотацій плюс дефіцит – 65 млрд, ймовірно за підсумками року загальний дефіцит разом з державними складе 85 млрд грн», – припустив П.Розенко.
На думку експерта, найближчим часом влада буде максимально націлена на прийняття умов надання кредиту від МВФ. «По-перше, мова йде про схвалення бюджету. Найімовірніше, його схвалить ще стара Рада, де є «залізних» 350 голосів, чого немає в новій Раді.
Бюджет буде жорстким, неприємним і багато в чому кризовим. У ньому будуть закладені мінімальні показники соціального зростання. І ми це вже побачили. Якщо в поточному році мінімальна зарплата повинна вирости на 12%, то в наступному – тільки на 8%. І так по всіх статтях», – підкреслив співрозмовник.
На його думку, владі доведеться підвищувати ціну на газ для населення та комунальні тарифи. «Можливо, підвищення не буде стрімким – спочатку на 10-15%, але протягом півроку воно складе не менше 30-50%», – сказав експерт.
Третьою умовою, за словами П.Розенка, стане гнучкий курс гривні, на чому давно наполягає МВФ.
«Варто сказати, що до Нового року різких провалів і обвалів не буде, але потім люди почнуть все відчувати – і зростання цін на товари та послуги, і девальвацію гривні, а адекватного зростання пенсійних і зарплатних виплат не буде. Суспільство буде загнано в якийсь депресивний стан.
На жаль. І це буде плата за той популізм, який ми спостерігали в економічній політиці останніх 10 місяців, коли економічні механізми не працювали, а уряд працював на вибори», – зазначив експерт. Він також додав, що за найоптимістичнішими прогнозами зростання ВВП у наступному році становитиме не більше 2%.
Як повідомлялося, згідно з останнім прогнозом міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, зростання ВВП України за підсумками 2012 року складе 0,5%. У травні 2012 року Fitch Ratings погіршило прогноз зростання ВВП України в 2012 році до 1,6% з 4%.
У коментарі УНІАН академік, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць також говорив про 0,5% – 1% зростання ВВП за підсумками року.
Разом з тим, Кабінет міністрів на засіданні 12 вересня затвердив проект закону України «Про державний бюджет на 2013 рік», виходячи з прогнозного зростання ВВП на рівні 4,5%.
Голова Національного банку України Сергій Арбузов вважає урядовий прогноз зростання ВВП України в 2013 році на рівні 4,5% оптимістичним.
За даними Державної служби статистики України, зростання ВВП України в I кварталі 2012 року проти аналогічного періоду 2011 року склало 2%, в II кварталі – 3%.
Державний бюджет України на 2012 рік розрахований, виходячи з урядового прогнозу зростання ВВП на рівні 3,9%.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас